Edirne Milletvekilimiz Kemal Değirmendereli’den Üç Anlamlı Ziyaret

admin

En kıymetli değerlerimizi yetiştiren, yetiştirmekte olan Ortadoğu Teknik Üniversitesine 18 Aralık’ta yapılan saldırı nedeniyle Edirne Milletvekilimiz Kemal Değirmendereli, ODTÜ rektörü Sn. Ahmet Acar’a destek ve geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Yaptığı yazılı açıklamada Milletvekilimiz, “Türkiye’nin en değerli bilim insanlarını, işadamlarını, teknokratlarını yetiştiren ve ülkemize istihdam yaratıp toplumun gelişmesine doğrudan katkı verenlerin yetiştiği bu bilim yuvasında; öğrencilerin, çalışanların, öğretim üyelerinin yaşamlarını ve güvenliklerini tehlikeye sokan saldırıyla ilgili hissettiğim büyük üzüntüyü kendisiyle paylaştım.
Bu saldırı sadece üniversitemize değil ülkemizin demokrasiyi yaşatmaya çalışan kurumlarına yönelik saldırılardan biridir. ODTÜ; öğrencisi, mezunları ve öğretim üyeleriyle çağdaş değerleri kıymetle koruyup ve yükselttiğimiz bilim yuvalarından biridir. Etik değerleri olmayan kasaba esnafı anlayışıyla ülkeyi yönetenlerin, ülkenin parlak geleceğini oluşturanlar ve takipçisi yeni kuşakların vizyonunu algılama kapasitesi de olmadığını Başbakan’ın açıklamalarında tekrar gördük.
Ben bu vesileyle ODTÜ çalışanlarının ve yönetiminin dik duruşunu tekrar kutluyor bu duruma en yakın bulduğum sözü sizlerle paylaşmak istiyorum. Onlar tüm çiçekleri kopartabilirler ama asla baharın efendisi olamayacaklar.

Edirne milletvekilimiz daha sonra ODTÜ Türk Halk Bilimleri Topluluğuna (THBT) ziyarette bulundu ve orada halk kültürünü yaşamaya, yaşatmaya çalışan genç ve tecrübeli değerlerimizin yaşadıklarını dinledi.

Topluluğa yaptığı ziyarette; polisin saldırısının THBT binası önünde gerçekleştiği, bini aşkın gaz bombası, ses bombaları atıldığı ve ortalığın adeta savaş alanına döndüğü bilgisini alan Değirmendereli, THBT’liögrencilerin gaz bombasından etkilenen gazeteciler ve bazı polisleri THBT binasına yüzlerinde gaz maskesi olmalarına karşın THBT binasına girmelerine, ellerini yüzlerini yıkamalarına kapılarını açtıklarını paylaşırken şu yorumu yaptı;
Anadolu kültürünün mağdura kucak açma, düşenin elinden tutma anlayışıyla yetişen bu çocuklarımızın binaya sığınan gazeteci ve mağdur polislere kapılarını açmaları ODTÜ gençlerinin kindar ve hesaplaşmacı bir anlayışla yetişmediğini gösterir en güzel örnektir.
Milli Eğitim Komisyonu’nda 4+4+4 yasa tasarısı görüşülürken yere düşenlere tekme atan zihniyete en güzel ve en doğru cevap ODTÜ THBT’li gençlerimiz ve edindikleri değerlerdir.
Bir kez daha Halk kültürümüze sahip çıkmaktan ve bunun yaşatılmasına destek veren ODTÜ THBT üyesi olmaktan çok gurur duyduğumu paylaşmak isterim
“.

Milletvekilimizin THBT topluluğuna yaptığı ziyarette ise 22 Aralık 2012 akşamı yapılan Edirne temalı gecenin çalışmaları yapılmakta idi. Cumartesi gecesi gerçekleştirilen gösteri ile de Edirne kültürü ve halk oyunları ODTÜ de oldukça ilgi topladı.

Değirmendereli, bu konuyla ilgili olarak bir de saldırıda ağır yaralanan Barış Barışık ve ailesini hastanede ziyaret etti.

Doktorlar ve Barış’tan sağlık durumunun iyi olduğu bilgisini alan Değirmendereli, bu konuyla ilgili olarak da su açıklamaları yaptı;

1000lerce polisin, protesto gösterisinde bulunan barışçıl öğrencileri çember içerisine alarak adeta imha edercesine, herhangi bir dağılın uyarısı yapmadan gaz bombalarını öğrencileri hedef alarak attıklarını duymak beni derinden üzdü.
Geçmişte bizim kuşakların, kendimin de, vermiş olduğu özgürlük, demokrasi ve antiemperyalist mücadelenin bugünün gençliğinde filizlenmesi darbecileri eleştirdiklerini, yargılandıklarını iddia edenlerin aynı kötü gücü misliyle uyguladıkları gerçeğini bu olay çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak bilinmelidir ki, iktidarların zora dayalı pratikleri arttıkça, gelecek yılların aydınlığına uzanma süresi o kadar kısalır
.”

 235 total views,  2 views today

Next Post

“ Oğlumun Kabahati, Chp’li Bir Babası Olması ”

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirnespor Gençlik Kulübünün 4-2 kaybettiği Sultangazi maçının ardından, hakemler  ve federasyon ile ilgili ağır eleştirilerde bulunarak, Sultangazi sporun şampiyon edilmek istendiğini söyledi.  Edirnespor GK başkanı olan oğlu Hakan Sedefçi’nin gece gündüz kulübü için çalıştığını belirten Hamdi Sedefçi, EdirnesporGK’nınşampiyon olmalarını engellenmek isteyenler olduğunu sözlerine ekledi. “ […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp