Edirne Muharip Gaziler Derneği’nden “Afrika” Gazetesi’ne Kınama

admin

Edirne Muharip Gaziler Derneği , “Türkiye’nin Afrin operasyonunu 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile ilişkilendirerek işgal harekatı olarak niteleyen” Afrika gazetesini kınadı.

Edirne Muharip Gaziler Derneği’nden düzenlenen basın toplantısında Gaziler adına yapılan açıklamada; “Devletimizin bu zor günlerinde birlik ve beraberlik oluşumuz bizi her zaman cesaret ve güvenimizin sarsılmaz olduğunun bir göstergesidir. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ahrete intikal etmiş olan gazi arkadaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Şu anda sınırlarımızı terörist gruplardan temizlemek için her türlü kötü şartlarda savaşan sevgili Türk Silahlı Kuvvetlerindeki Mehmetçiğimizin hayır dualarımızı en içten şekilde yüce rabbimizden niyaz ediyoruz. Bizler 20 Temmuz 1974 Kuzey Kıbrıs Türk Kuvvetlerini işgal amaçlı değil, Rumlar tarafından soydaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen soykırımı engellemek için adaya barış ve huzuru getirmek amaçlı gitmiş bulunmuştuk. Türk ordusu tarih boyunca soydaşlarımızı nerede olursa olsun ve Dünya üzerindeki tüm mazlumların koruyucusu olmuştur. Bizler geçmişte Türk ordusunun birer neferi olmaktan gurur duyuyoruz. Bu uğurda ölümü göze aldık, şehitler verdik, gazi olduk. İhtiyaç olması halinde yine vatanımızın bağımsız bütünlüğünü korumak ve vatanımıza göz diken bölücü terör örgütlerini yok etmeye yönelik her türlü göreve hazırız. Kuzey Kıbrıs’ta yayın yapan bir Afrika isimli gazete, şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin’de gerçekleştirmiş olduğu “Zeytin dalı” operasyonunu işgalci olarak nitelemektedir. Aynen söylediği “Türkiye’den bir işgal hareketi daha”, yani Kıbrıs’ı biz işgal etmişiz gibi lanse ediyor. Yine burayı da aynı şekilde işgal olarak gösteriyor. Bizler Edirne Muharip Gaziler Derneği olarak Kıbrıs’ta yayınlanan Afrika gazetesinin haddini bilmez paylaşımlarını kınıyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Savcılığının derhal böyle bir yayın yapan gazete hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep ediyoruz.

Değerli arkadaşlar, önceki gün Kıbrıs’ta bir arkadaşımla görüştüm. O da aynı şekilde bu olaydan çok üzüntü duyduklarını, Bilhassa T.C. hakkında ve orada savaşmış olan gazi arkadaşlarımızın onurlarının zedelendiğini düşünerekten bilhassa özür diliyor. Ama bir kişini özür dilemesiyle bu olacak bir olay değildir. Buna Cumhuriyet Savcılığı’nın el atması gerektiğini düşünüyoruz.

Türk Ordusu’nun Afrin’de devam eden “Zeytin dalı” operasyonunun 4. Gününde, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin askerleri ile Mehmetçiklerimizle onları görünce gurur duyuyoruz. Oraya giden askerimizi gördükçe biz o günleri tekrar yaşadık. Türk Halkının Mehmetçiğimize gösterdiği sevgi ve teveccühü aynı şekilde bizde o günlerde yaşadık. Bunu Kıbrıs’lı Türklerde böyle yapıyordu.

O zaman bize ekme, su veriyorlardı. Her şey veriyorlardı. Biz Kuru soğan ekmek yiyelim, Yeter ki Vatanım olsun” diyorlardı. Ben buradan Kıbrıs’ta ki 50 yaş üstü olan vatandaşlara, gençlere Kıbrıs’ın önemini neler yaşandığını anlatmalarını isterim. Anlatsınlar ki Oradaki gençler Kıbrıs’ın değerini bilsin. Böyle yazılara müdahale etmeleri lazım. Suyunu ekmeğini paylaşan Kıbrıs halkımızda bu yazıları yazacak böyle bir insan çıkmaz. O insan Türk değildir.” Denildi.

Kıbrıs’ta bir bacağını kaybeden, vücudunun bir kısmını gözünü kırpmadan vatanı uğruna savaşarak orada bırakan Alaaddin AK burada yaptığı konuşmada; Ben bir ayağımı Kıbrıs’ta bıraktım. 43 yıldır bir bacağım yok. Cephede görev aldığım zaman. Karşı taraftan Savunma mayın tarlasında bize ateş edilmişti. Orada yaralandım. Bakın sağ ayağım yok. Ben 65 yaşındayım. Bugün aynı şeyler olsa hepimiz hazırız. Yine gideriz. Afrin’deki Zeytindalı operasyonunu gaziler ve bütün Türk Milleti olarak destekliyoruz.  Bugün görev verilse bütün arkadaşlarımızla hemen gideriz. Kıbrıs’ta basında çıkan haberi kınıyoruz.”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bu olaya  Tepkisi bizi mutlu etti”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yayın yapan Afrika isimli gazetenin ; Kıbrıs Barış Harekatı’nı “işgal” olarak nitelendirerek, Zeytin Dalı Harekatı’nı da ona benzetmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Bursa’da yaptığı konuşmada o gazeteye sert tepki göstererek; “Kuzey Kıbrıs’ta bir gazete ahlaksızca bir başlık atmış… “Türk ordusunu Kıbrıs’tan sonra yeni bir işgal yaptığını” söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır bu ne edepsizliktir. Ben Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime böyle bir durum sergilemek suretiyle Kuzey Kıbrıs’ta onlara cevap vermeleri lazım.” Demişti.  Bunun üzerine Gazetenin tabelaları söküldü ve Oradaki halk tepkisini dile getirmeye başladı. Edirne Muharip Gaziler Derneği olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımızın bu olaya tepkisi ve Kıbrıs halkının tepkisi bizi mutlu etti.

 238 total views,  2 views today

Next Post

Milli Eğitim Müdürü Hakan CIRIT’tan İl Sağlık Müdürü’ne ziyaret

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan CIRIT, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Dr.Ali Cengiz KALKAN’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında iş birliği ile yürütülen çalışmaların da konuşulduğu ziyarette kurumlar arası diyalog ve iş birliğinin önemine vurgu yapılarak; karşılık […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp