Edirne nüfusu yaşlanıyor

admin

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN WEP SAYFASINA GÖRE  EDİRNE TÜRKİYE’’NİN EN YAŞLI İLLER ARASINDA

Ülkemizin 2013 yılında 30.4 olan yaş ortalaması 2014 yılında 30.7 ye çıkmıştır. Ortalama yaş erkeklerde 30.1 iken, kadınlarda ise 31.3 olmuştur. Yaş ortalaması en yüksek illerimiz 39.1 yaş ortalaması ile Sinop 38.6 yaşla Balıkesir, 38 yaş ortalaması ile Edirne olmuştur. Çocuk yaş grubu(0-14) nüfusumuz 24.3’e gerilerken, 65 Yaş ve üstü grubu nüfus %8’e yükselmiştir. Avrupa’dan birkaç örnek verecek olursak 65 ve üstü nüfus, Almanya %18.6, Fransa %16.4, İngiltere %15.9, İspanya 16.8 şeklindedir.

Edirne nüfusu yaşlanıyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKİYE  EN YAŞLANAN İKİNCİ ÜLKE

Elde edilen verilere göre Türkiye nüfusunun hızla yaşlandığı görülmektedir. Endonezya’dan sonra Dünyanın en hızlı yaşlanan 2. Ülkesi olduğumuz gerçeği de ele alındığında yaşlı, yaşlılık ve sağlıklı yaşlanma konularında yeni yaklaşımların hayata geçirilmesi gerekmektedir.

İlimiz de Türkiye’den farklı değildir. Hatta yaşlılık alanında da yeni projeleriniz geliştirilmesi noktasında daha hassas duruma gelmiştir. 400.280 kişisini olan il nüfusumuzun 49.914 kişisi 65 yaş üstü nüfus oluşturmaktadır ki bu %12.4’e tekabül etmektedir. Bu oranlar il merkezi ve ilçeler olarak el alındığında il merkezinin 65 yaş üstü grubu oranın  %8.9 ile Türkiye ortalamasına yakın olduğu ancak ilçelerde durumun farklılık gösterdiği açıkça görülmektedir. Enez ilçesi %19.02, Havsa ilçesi %17.4, İpsala ilçesi %13.9, Keşan İlçesi %11.9, Lalapaşa İlçesi %18.5, Meriç İlçesi %22, Süloğlu ilçesi %15.8, Uzunköprü ilçesi %15.7 65 üstü yaş oranlarına sahiptir. Bu durum ülkemizin 65 üstü yaş grubu ortalamasının neredeyse iki katına denk gelmektedir. İlimizin kendine has bu durumu yaşlı ve yaşlılık alanı ile ilgili çalışmalara ağırlık verilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Nüfus demografisi ve aile yapısının iyi değerlendirilmesi ileriki yıllarda doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir. Bu yüzden şimdiden ilimizde yaşlılık alanı ile ilgili çalışmalar büyük bir titizlikle planlanmakta ve yürütülmektedir. Bu kapsamda 1990 yılında hizmete açılan Edirne Huzurevi bugüne kadar hizmetlerine aralıksız devam etmiş ve yüzlerce vatandaşımıza bakım hizmeti vermiştir.

Edirne nüfusu yaşlanıyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

YAŞLILAR HUZUREVİ İLÇİ SIRA BEKLİYOR

Mevcut hizmet binasının yetersiz kalması dolayısı ile Edirne Merkezi fırınlar sırtı mevkiinde 200 yataklı Huzurevi yapımı planlanmıştır. Zemin etüdü yapılan Huzurevinin proje ihalesi ve sonrasında inşaat ihalesi yapılacak, 2016 ilkbaharında temel atılması ön görülmektedir. Uzunköprü ilçemizde hayırsever vatandaşımız tarafından 70 yatak kapasiteli Süleybe – Şefik ÖZTÜRK Huzurevi 2014 yılında hizmete açılmıştır. Şu an her iki huzurevi de tam kapasite ile hizmet vermekte, 30 yaşlımız Huzurevine yerleşebilmek için sıra beklemektedir. Sadece huzurevi binaları açmak tabii ki bu sorunlara tek başına çözüm üretecek nitelikte değildir. Bu yüzden evde bakım modelleri, belediyecilik hizmetleri, geriatri bölümleri gibi komple bir çalışmayı yapmak ve bunun toplumun tamamına yaymak, yaşlılık alanında refahı yükseltecektir. Burada en büyük sorumluluklar İl Merkezi, Keşan, Uzunköprü ilçelerimize düşmektedir. Gerek nüfus, gerekse ekonomik olarak ilimizin lokomotifi olan bu yerleşim yerleri uygun altyapıları, donanımlı hastaneleri, belediyecilik hizmetleri bakımından hizmetin etkin bir şekilde yürütülmesi için uygun yerler olarak ön plana çıkmaktadır.

2011 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak kurulan Bakanlığımız çalışma sisteminin değiştirerek talep değil arz odaklı olarak çalışmalarına başlamıştır. Bu sebeple Sosyal sorunları önceden fark edip planlamasını yapmak ve çözüm üretmek en büyük hedefimizdir”deniliyor

 

 

 

 136 total views,  5 views today

Next Post

Bedesten’de yeni bir işyeri hizmete açıldı

            Tarihi Bedesten çarşısında Koty Organiz  Kozmatik ürünlerinin pazarlandığı bir işyeri açıldı. Yeni işyeri sahibi  Muhammet Akgün yaptığı açıklamada işyerimiOrganiz Kozmatik olarak Bedesten çarşısında açtım işyerimi açmamın en büyük nedeni ise burasının tarihi bir doku olmasıdır. Burada tarihi  bir ortamın bulunması ürünlerimiz organik  ve sertifikaladır. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp