Edirne Sahil Şeridimiz sağlık istasyonlarıyla çevrildi

admin

Edirne İl Sağlık Müdürü  Dr. A. Muhsin KİŞİOĞLU yaz sezonunda en çok karşılaşılan vakalardan birisi olan “Boğulma” vakası ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi. KİŞİOĞLU, boğulma vakası yaşayan bir kişiye yaşadığı panik anında müdahale edilmesinin doğru olmadığını vurgulayarak, “Hasta bilincini yitirdiğinde sakin bir şekilde kıyıya alıp,ilk ve acil yardım müdahalesini yapmalıyız, boğulma vakalarında  diğer vakalardan farklı olarak ilk 3-5 dk değil ,ilk 20- 30 dk içerisinde yapılacak olan Temel Yaşam desteği , suni solunum ve kalp masajı ile müdahale önemlidir” diye ekledi.

Edirne Sahil Şeridimiz sağlık istasyonlarıyla çevrildi  (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne ili sahil şeridinin tamamında bu sene Edirne İl Sağlık Müdürlüğü olarak Gökçetepe köyünde sağlık kabini, Erikli sahilinde  112 acil sağlık istasyonu, Yayla sahilinde 112 acil sağlık istasyonu, Enez’ e 112 acil sağlık istasyonu ve Mecidiye Köyü’nde sağlık evi kurulmuştur ve bu sayede Edirne Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık hizmeti Edirne’nin tüm sahil şeridine hizmet vermektedir.

Kayıtlara baktığımızda 1 haziran tarihinden itibaren 26  vatandaşımızın suda boğulma nedeniyle ilk ve acil müdahaleye tabii tutulduğunun, 25 vatandaşımız yapılan doğru ve zamanında  müdahaleler ile  sağlıklarına kavuştuğu , 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiği belirtilmiştir.

Edirne Sahil Şeridimiz sağlık istasyonlarıyla çevrildi  (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaz sezonu ile birlikte serinlemek için deniz, göl ve havuzlara akın eden halkı boğulma vakalarında soğukkanlı olmaları konusunda uyaran KİŞİOĞLU, bilgisiz ve gelişi güzel yapılan kurtarma çalışmaları sonucunda daha kötü manzaralar ile karşı karşıya kalınma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu bildirdi. Bu nedenle panik anında boğulma vakası yaşayan kişiye yaklaşmak doğru değil, panik bittiği anda kişiyi alıp suyun dışına çıkarabilir ve gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Ancak bu konuda da bilgi sahibi olmanız gereklidir.Bilinçsizce yapılan her türlü müdahale hastanın hayatı için dezavantajlı bir durum oluşturmaktadır.Nizami ilk yardım pozisyonlarında gerekli müdahaleler doğru bir şekilde yapılmadığı takdirde vakaların ölümle sonuçlanma olasılığı maalesef daha da artmaktadır. İlk yardım bilgisi olmayan vatandaşlarımızın böyle durumlarda  112 acil hattını arayarak sağlık ekiplerimizi beklemesi gerekmektedir.” diye açıklamalarda bulundu.

Edirne Sahil Şeridimiz sağlık istasyonlarıyla çevrildi  (4)

 

 

 

 

 

 

Suda boğulmalarda,  kişinin  nefes borusu girişinin kasılmasına bağlı olarak çok az miktarda su akciğerlere girer. Suda boğulanlarda özellikle soğuk havalarda 20–30 dakika geçse bile suni solunum ve göğüs basısı/kalp masajına başlanmalıdır.

Suda boğulmalarda, ağızdan ağza ya da ağızdan buruna solunumun suda yaptırılması mümkündür ve bu uygulamaya su içerisinde iken başlanmalıdır. Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabilir, bu nedenle hasta/yaralının hızla sığ suya doğru çekilmesi gerekir. Suya atlama sonucu, boğulma riskinin yanı sıra genel vücut travması ya da omurga kırıkları da akla gelmelidir. Bu nedenle suda, başın çok fazla arkaya itilmemesi gereklidir.

Edirne Sahil Şeridimiz sağlık istasyonlarıyla çevrildi  (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Boğulmalarda genel ilkyardım işlemleri ne olmalıdır?

Boğulma nedeni ortadan kaldırılır,

Bilinç kontrolü yapılır,(Yetişkin ve çocuklarda omuz bölgesinden, bebeklerde ayak tabanına vurarak)

Bilinç kapalı, solunum varsa kişinin karnından su çıkarılmaya çalışılmaz koma pozisyonu verilir.(güvenli yarı yüzükoyun yan yatış pozisyonu)

Hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilir,

Temel yaşam desteği sağlanır,

Yetişkinlerde 30 kalp masajı, 2 solunum ile 112’gelinceye kadar devam edilmeli

Bebek ve çocuklarda 2 solunum, 30 göğüs basısı ile 112’gelinceye kadar devam edilmeli

Derhal tıbbi yardım istenir (112),

Son cümle olarakta  Suda kurtarma tekniği ve ilk yardım bilgisi olmayan kişilerin kendi can güvenliğini riske sokmamalar bu tür durumlarda direk olarak 112 acil sağlık yardım hattını aramaları ı halkımızdan önemle  rica olunur.

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

Terziler Odası'ndan sosyal proje

Edirne Terziler Odası Başkanı Hakan Fındıklı oda çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında,terziler odası olarak bir sosyal proje yapma niyetine girdiklerini belirterek; “ Bununla ilgili  bir eğitim merkezi kurmaya kalktık bununla ilgili olarak Kalkınma Ajansına  verdiğimiz proje bir ağustosta başladı. Bu projeyi onayladık. Dokuz ay sürecek olan bu projede bizim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp