Edirne Şehitlikleri İmar Derneği Kuruldu.

admin

12.12.2017 tarihinde Kuruluşu ve tescil işlemleri tamamlanan Edirne Şehitlikleri İmar Derneği  20 Ocak 2018 Cumartesi Günü Edirne Şehit Aileleri Derneği’nde Kurucu Başkan Recep Gürkan ve üyeleriyle birlikte ilk Genel Kurulunu yaptı. Derneğin kuruluş amacının  “Edirne şehitliklerini tespit etmek, tescilleri için ilgili kurumlarla koordineli çalışmak, Edirne şehitliklerini bulmak ve gün yüzüne çıkartmak için çalışmalar yapmak, Şehitliklerin bakımları ve onarımları için ilgili kurumlarla koordineli olarak çalışmak, Arz edilen şehitliklerle ilgili proje hazırlamak, Bulgaristan ve Yunanistan’daki kayıp Türk şehitliklerini bulmak ve gün yüzüne çıkartmak.” olduğu ifade edildi.

Açılış Konuşmasını Derneğin kurucu Başkanı olan,  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan konuşmasında; Bugün Edirne için çok önemli, anlamlı ve değerli bir gün. Edirne’de tarihi boyunca geçirmiş olduğu işgallerde bu aziz vatan topraklarının her bir tarafı aslında doğal bir şehitliktir. Kuşkusuz Edirne’de ki hangi alanda kazı yaparsak yapalım, hangi noktayı kazarsak kazalım, mutlaka ardından bir şehit mezarlığa, bir şehit cenazesine rastlarız. Hem şehitlerimizi onurlandırmak, onları unutmamak, ama bence hepsinden önemlisi bu toprakların nasıl vatan yapıldığını ve vatan olarak nasıl korunduğunu anlatan en güzel eserler olan şehitliklerle bizden sonraki gelecek kuşaklara, özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza şehidin ve şehitliğin ne anlama geldiğini öğretecek olan bu eserleri meydana getirmek, yapmak düzenlemek amacıyla Edirne’de tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 1926’da kurulan Türk Şehitlikleri İmar Vakfı gibi, onlar kadar olamasak ta kendi çapımızda, kendi bölgemizde, kendi etki alanımız içersinde Edirne Şehitlikleri İmar Derneği adıyla bir dernek kurmaya karar verdik. Bu Derneğimizin  kuruluşunu ve tescilini 12.12.2017 tarihinde tamamladık. Bugün Edirne Şehitlikleri imar Derneği’nin ilk Genel kurulunu yaparak bizde kurucular olarak görevlerimizi ve bu görevi asli olarak yürütecek arkadaşlarımıza devredeceğiz. Kuşkusuz hangi görevde yada hangi unvanda olursak olalım. Her zaman  aziz hatıralarıyla bize onur ve gurur veren Şehit ailelerimizin hem de derneklerimizin bugün olduğu gibi yarında  yanında olmaya devam edeceğiz. “ dedi.

Gündem gereği açılış ve yoklama yapıldı. Divan heyeti kurucular kurulu olarak oluştu. Saygı duruşu ve istiklal marşı okunduktan sonra, Yönetim kurulunun faaliyet raporu okunması, görüşülmesi ve ibrası, hesap özeti ve tahmini bütçenin görüşülmesi  İbrası ve kabulü, dernek organlarının asil ve yedek üyelerinin seçilmesi, dilek ve temennilerin ardından Genel Kurul sona erdi.

Gündem oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi. Edirne Şehitlikleri İmar Derneği’nin kurucuları ve üyelerini Başkan Yardımcısı Faruk Çiftçi tanıttı. Kurucular kurulunda, (Kurucu Başkan)  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  (Başkan Yardımcısı) Edirne Şehit Aileleri Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, (Yönetim Kurulu Başkanı) Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Muhittin Arel, (Denetim Kurulu Başkanı) Şehit Babası Ali Nermin Vardar, ( Danışma Meclis Üyesi) İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş (Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı) T.Ü. Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Doğan Albayrak, (Üye) Heykeltraş uzmanı Emel Özkan, (Üye) Arkeolog ve Sanat Tarihçi Altay Bayatlı, (Üye) Mimar Emrah Çivici.

Yönetim Kurulu; Ali Muhittin Arel (Yönetim Kurulu Başkanı), Faruk Çiftçi (Başkan Yardımcısı), Çetin Pehlivan (Genel muhasip), Feridun Tunca (Genel Sekreter), Köksal Atlı (Nakliye Sorumlusu), Altay Bayatlı (Arkeolog üye), Emel Özkan (Heykeltıraş-üye), Emrah Çivici (Mimar-üye), Koray Ustabaşı (Basın temsilcisi), Sedat İduğ (Reklam temsilcisi)

Denetim Kurulu; Ali Nermin Vardar (Denetim Kurulu Başkanı), Doğan Albayrak (Ail Üye), Tane Tuna (Asil üye), Fethi Akar (Üye), Ali Rıza Dilgöz (üye), Turgya Aksu (üye)

Burs Komisyon Listesi; Nurban Arel (Komisyon Başkanı), Sevgi Çiftçi (üye), Emel Özkan (üye)

Şehitli Komisyonu Listesi; Faruk Çiftçi (Komisyon Başkanı), Sedat İduğ (Üye), Zafer Kaya (üye)

Danışma Meclisi Listesi; Aziz Benayat (TSİV Temsilcisi), Bilgin Özbaş (ASPİM İL Müdürü), Ekrem Demir (Edirne ŞAD Temsilcisi), İbrahim Tarancı (Özel Kalem Müdürü), Mehmet Geçmiş (İl Genel Meclis Başkanı), Önder Terzi (OGM İl Müdürü), Selçuk Çakır(Belediye Başkan Yardımcısı)

 

Başkan Yardımcısı Faruk Çiftçi burada yaptığı konuşmada Dernek üye sayısının bilerek az tutulduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Bu dernek kişilerin şahsi meseleleri ve sorunlarıyla değil Edirne’deki şehitlikler ve şehitlerle ilgili çalışma yapacağı için sayının az olması ve her kurumun temsilcilerinden dernek üyesi aldığımız için kurumlarının da bizim yanımızda olduğunu bildiğimiz için, az mevcutla daha çok iş yapmayı hedefledik.” Dedi.

 158 total views,  2 views today

Next Post

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin’den Edirne Ajans’a ziyaret

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, TV Program yapımcısı – Gazeteci Recep Dural ve Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın ile birlikte Edirne Ajans Medya Grubunu ziyaret etti. Edirne Ajans Medya Grubuna bugüne kadar verdiği destek ve yaptığı haberlerden dolayı  teşekkür eden Ergin; Edirne Ajans Medya grubu bünyesinde faaliyet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp