Edirne Sevdalısı Oral Onur

admin

fikri_yalin_kose

Bir Edirne sevdalısı Edirne aşağı daha aramızdan göç etti. Kendisini uzun yıllardan bu yana tanırım. Bir müzeyi andıran evinde geçmiş yıllarda TV için Edirne’nin sorunlarını ve tarihi dokusunu kapsayan uzun söyleşiler yapmıştık. Gerçekten Edirne tarihi konusunda detaylı araştırmalar yapmıştı.

Oral Onur,1970’li yıllardan günümüze kadar Edirne konusunda 20’nin üzerinde eser yazmış, yüzlerce konferansa katılıp Edirne hakkında bilgi vermişti. Edirne’ye verdiği hizmetleri nedeniyle “ Edirne İli 2010 Yılı TBMM Üstün Hizmet Ödülü” ne layık görülmüştü.

Gerçekten Edirne aşığı bir büyüğümüzdü rahmetli Oral Onur. Onu son olarak Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda gördüm. Masalara katılmamış. Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansaray’da yapılan Edirne’de tüm protokolün katıldığı coşkulu kutlama resepsiyon da salonun kenarında duvarın üzerine oturmuş, durgun bakışlarla töreni izliyordu.

Çok dalgın ve üzgün görünüyordu. Yanına yaklaştım masamıza davet ettim. Gerek olmadığını, yerinin daha iyi ve rahat olduğunu töreni karşıdan izlemenin daha huzur verici olduğunu söyledi.

Hüzünlü bir hali vardı. Masadaki yiyeceklerden ikram etmek istedim. Çekinerek bir miktar aldı. Kendini öyle dalgın ve hüzünlü görünce yanına oturdum, biraz oradan buradan, Edirne ve ülke meselelerinden sohbet ettik.

Ülkedeki bazı gelişmelerden endişeliydi. Bunları anlatırken bir ara gözleri doldu. Bu görüntüsünü Fotoğraf makineme aldım. Bu resim belki de Oral Onur’un son resmiydi.

oral onur

Tören sonrası oradan Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü Misafirhanesine giden Oral Onur, ifade edildiğine göre, daha sonra bir daha misafirhaneden dışarı çıkmadı. Üç gün sonra kaldığı odada ölüsü bulundu.

84 yaşında yaşamını yitiren Oral Onur’un renkli bir kişiliği vardı. Edirne’de yanlış bulduğu, eksik gördüğü konuların üzerine cesaretle gitmeyi seven, Edirne’nin tarihi dokusunun korunmasına duyarlı bir araştırmacı yazardı. Evi bir müzeden farksızdı. Onların arasında mutlu bir yaşam sürdürdü.

Orada kendisiyle sohbet etmenin onun anılarını dinlemenin bir farklı hazzı olurdu. İzlenimlerini çevresine aktarmayı severdi. Öyle sanırım Onur Ağabeyin hatıraları uzun süre hafızalarımızda kalacaktır. Onun anılarının nesilden nesle aktarılacağını umuyorum.

Ne diyebiliriz ki, yapılacak bir şey yok yaşam müddeti dolan bu dünyadan göç ediyor.

Böyle birikimli insanların aramızdan ayrılması gerçekten üzüntü verici böyle insanlarımızın sayıları her geçen gün azalıyor. Edirne tarihinin canlı tanıkları yok oluyor. Oral Onur’un böyle ölümü, son sözlerine şahit olmamak, herkes gibi beni de ziyadesi ile üzdü. Oral ağabey ile çok anılarımız vardı, her konuşmamızda tarihi konularda kendisine danışır fikirlerinden yararlanırdım.

Son görüştüğümüz gece sanki söyleyeceği, bana anlatacağı bir şeyler vardı da, benim defalarca ısrarıma rağmen böyle gürültülü bir ortamda söylemek istemiyor gibiydi.

Bunun üzerine kendisine daha sonra görüşüp sohbet etmemizi eski anıları tazelememizi istedim. Bu talebimi olumlu karşıladı orada vedalaştık.

 

Zira uzun zamandır Edirne’ye gelmiyordu. Bu isteğim ne yazık ki, gerçekleşmedi. Bu görüntülere o an yanında bulunduğum mahalle muhtarlarımız da tanık oldular.

Şairin ifade ettiği gibi;“ neylersin ölüm herkesin başında uyudun uyanmadın olacak-Nerede, nasıl ve kaç yaşında- Bir namazlık saltanatın olacak-Taht misalli o musalla taşında.

Oral Onur Ağabeyimiz de böyle yalnız başına akıllarda bir dizi soru işareti bırakarak yaşamını yitirdi, aramızdan ayrıldı sonsuzluğu gitti.

Giden ne yazık ki, bir daha geri gelmiyor. Toprağı bol olsun, Allah rahmet eylesin demenin ötesinde yapılacak bir şey yok.

Hepimizi yaşam sonunda aynı akıbet bekliyor. Sonumuz toprak, ondan kaçış yok…

 103 total views,  2 views today

Next Post

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Edirne Adaylarını Belirledi.

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Sözcüsü Haluk  Koç yaptığı yazılı açıklamada;     yerel seçimlere CHP adayı olarak katılacak olan 295 aday adayının durumunun da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ayrıntılı olarak değerlendirildiğini ve  adaylıklarının  kesinleştiğini açıkladı.    Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp