Edirne tarihinin altın kitabı

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kültür ve sanat alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Edirne Belediyesi’nin basımını üstlendiği, Yrd. Doç.Dr. Ratip Kazancıgil ve Öğretim Gör. Nilüfer Gökçe’nin hazırladığı ‘Tosyavizade Dr.Rıfat Osman Bey’den Ord.Prof.Dr.Süheyl Ünver’e Edirne Mektupları’ adlı kitabın tanıtımı gerçekleştirildi.

Edirne tarihinin altın kitabı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Yrd.Doç.Dr. Ratip Kazancıgil, Öğretim Gör. Nilüfer Gökçe ve Prof.Dr. Murat Tuğrul tarafından yaklaşık 2 yıllık yoğun bir çalışma sonrasında hazırlanan  ‘Tosyavizade Dr. Rıfat Osman Bey’den Ord.Prof.Dr. Süheyl Ünver’e Edirne Mektupları’ adlı kitabın tanıtımı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla Edirne Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Edirne sevdalısı olan iki dostun Edirne hakkında yazdıkları mektuplardan oluşan ve adeta Edirne tarihine bir belge, bir ışık tutan bu kitabın Edirne’ye ve Türkiye’ye büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Edirne’ye bu kitabın kazandırılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu iki insanın Edirne’ye verdikleri bu emekleri görmek ayrı bir gurur meselesi. Edirne halkı adına bu kitabı yayın hayatımıza taşıdıkları için Yrd.Doç.Dr. Ratip Kazancıgil, Öğretim Gör. Nilüfer Gökçe ve Prof.Dr. Murat Tuğrul çok teşekkür ediyorum. Özellikle, günümüzün Rıfat Osmanı, Süheyl Ünver’i olan Ratip Kazancıgil’in Edirne tarihine verdiği emek çok büyük. Bugün biz bu mektuplarının ilk cildinin basımını gerçekleştirdik. İkinci cildi de yayına hazırlanıyor. Gerçekten çok önemli bir kitap.  Okuduğunuzda, bu iki ismin Edirne ile ilgili ne kadar tutkulu, ne kadar heyecanlı olduğunu, Edirne’ye ne kadar aşık olduğunu göreceksiniz. Gerçekten bir kadının, bir erkeğe duyduğu aşktan çok daha öte bir aşk bu. Bizim idrak edebileceğimizin ötesinde bir aşk bu. Bizi en çok heyecanlandıran ise 1926 tarihli bir mektuptaki Süheyl Ünver’in ‘Bir gün bu mektuplar kitap olarak basılır’ ifadeleri oldu. Aşağı yukarı bu ifadeyi 90 yıl önce kullanıyor. Bu inanılmaz bir öngörü” dedi.

Edirne tarihinin altın kitabı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ‘Kültür kokan Başkanım’ olarak seslenen Yrd.Doç.Dr. Ratip Kazancıgil ise, “Edirne ve ülkemizin kültür hayatına önemli bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu çalışmanın yayınlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediyemizin yayınları altında yayımlanmasını sağlayan ve kentimizin tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerine önemli kazanımlar sağlayan belediye başkanımız Sayın Recep Gürkan’a teşekkürlerimizi saygıyla arz ediyorum” dedi.

 

 

 120 total views,  2 views today

Next Post

BÖLÜKBAŞI, “Savaşların, terörün, şiddetin olmadığı bir dünya diliyoruz”‏

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı hikmet Bölükbaşı, Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan II. Dünya Paylaşım Savaşı’nda 50 milyonun üzerinde insanın ölümü, kentlerin harabeye dönmesi, atom bombalarının kullanılması, tüm dünya kan ve gözyaşına boğulduğu. Korkunç savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildiğini belirterek, “   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp