Edirne Ticaret Borsası beş yıldızlı oldu

admin

Edirne Ticaret Borsası bağımsız denetim kuruluşunca yapılan denetimler sonucunda Akreditasyonda  bir basamak daha yükselerek,  C gurubundan B gurubuna girerek en başarılı borsalar  arasına girdi.

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (10)

 

 

 

 

 

 

 

TOBB’nin İkiz Kuleler  Konferans Salonunda  yapılacak  akreditasyon sertifika  törenine katılmak üzere Edirne Ticaret Borsası yöneticilerinden Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk,  Meclis Başkanı  Fedai Canım,Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Feridun Çatalçekiç Yönetim Kurulu Saymanı Efkan Döşlüoğlu,Meclis üyeleri  Ahmet Özmen, Recep İriş ,Akredidasyon sorumluları Okan Şenyurt,Alev Öner Geyhan ile Bilgi İşlem Şefi Erkan Galiba Ankara’ya gitti.  Akreditasyon sertifikası almak için Türkiye’nin dört bir yöresinden borsa ve yöneticilerinin katıldığı  tören,  İkiz Kuleler Konferans salonunda yapıldı. Buradaki  törene   Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TOBB Başkanı  M. Rıfat Hisarcıklıoğlu,  aralarında  Edirne Ticaret Borsasının da bulunduğu  Türkiye’nin dört bir yöresinden  Oda ve Borsa yöneticileri katıldı. İlk olarak söz alan Akreditasyon Kurulu Başkanı  Halim Mete  yaptığı konuşmada, Odaların akreditasyonu konusunda  açıklamalarda bulundu.

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (1)

 

 

 

 

 

 

 

TOBB Başkan Yardımcısı Mete; Akreditasyon Kurulu olarak 2014 yılında yaptığımız çalışmalarda  39 oda ve borsa  ile 1-2-5-7. dönem  54  oda borsa denetimi yapıldı.  11. Dönem için bu yıl akredite çalışmalarımıza hız vereceğiz. Burada yenileyen Oda ve Borsa Başkanlarımız  ile yeniden akredite olan, Oda ve Borsa  Başkanları ile birlikteyiz. 2015 yılı eylem planımızı bu seminerde açıklamış olacağız. 2001 yılında akreditasyon sistemini ülkemize getirdik. Bu iş için dünyada en iyi akredite olan ülkelerden biri olan İngiltere ile işbirliği yaptık. İngiltere Odalar Birliğince görevlendirilen iki yetkili ülkemize geldi.  İlk on odamızın akreditasyonunu gerçekleştirmiş olduk. Akredite olan oda ve borsalarımız 5 yıldızlı  hizmet vermeye başladı. Akreditasyon denetimleri bağımsız kurumlarca yapılmaktadır.

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (7)

 

 

 

 

 

 

 

Eksiklikler eğitimle giderilmeye çalışılıyor. Burada yapılan konuşmaların ardından  oda ve borsalarımıza  akreditasyon plaket töreni yapılacak” dedi.  İzgören Akademi  sunumunun ardından söz alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Odalar ve Borsalar olarak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile her zaman istişare ve diyalog içinde olduklarını  ,her hafta Bakan ile bir araya geldiklerini belirterek şunları kaydetti; “  bizim  en büyük sıkıntımız organize sanayi yerlerimizin yeterli olmadığı  şeklinde oldu. Bu konuda Bakanlığımız ile bu alanların %40  kapasiteyi arttırıracak konuma geldik. Aslında bu bir devrim niteliğindedir. Uluslararası rekabete katılmamız için taleplerimizi  daha önce Başbakanımıza ilettik.  Bu gerçekleşmedi.  Bakanımız sayesinde bürokratik engeller aşıldı. Bundan sonra  yüksek ve ortak teknoloji ile üretilen tüm yerli malların %15 oranında pahalı olarak alınması  kararlaştırıldı.

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (8)

 

 

 

 

 

 

 

Bu konuda Sayın Bakanımıza huzurunuzda teşekkür ederim. Bunları yeterince duyuramadık. Bu konuda 7 bölgede  yapacağımız toplantılarda bunun yararlarını anlatacağız. Bu kapsama giren mallarımız belirlenecek, bugün 191 oda ve borsamız 5 yıldızlı ,yani akredite,  inşallah bundan sonra 41 ilimize de ödül vereceğiz. Bugün akredite olan borsalarımız  Londra, Paris borsaları nasıl hizmet veriyorsa, onlar da aynı hizmeti sunuyor. Böyle kaliteli hizmet veren 191 Oda ve Borsamızın yöneticilerini kutluyorum.Daha önceleri  odalarımızda İngilizce  okuyup yazabilenlerin sayısı yok denecek kadar azdı. Şimdi 355  Oda ve Borsamızın tamamında İngilizce okuyup yazan elemanlarımız var.  Daha önceleri  proje gündemde değildi . Bugün  300 milyon liralık  proje yaptık. Bu çok güzel bir gösterge. Bugün kendimizle yarışı hale geldik. 10 bin meclis üyemizi  üç gün süre ile  eğitime tabi tuttuk.  Odalarımızın üniversitelerle bağları güçlendirildi. 81 ilimize akademik danışman atadık. Hizmet için  taleplerimizi  toplamalıyız. Bunları projelendireceğiz. Her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalıyız” dedi.

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (3)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşan  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık toplantıda yaptığı konuşmasında , Oda ve Borsa yöneticilerinin mutluluğunu paylaşmak için toplantıya katıldığını belirterek şunları söyledi; “ Bu güzel gurup otelcilikte değil , sanayici ve işadamları düzeyinde 5 yıldızı oluyor. Türk insanı her şeyin en iyisine layıktır. Bugün o seviyeye ulaşamıyorsak organizasyonda bir eksiklik var demektir. 2002 yılındaki durum neydi, şimdiki ne. Ülkemizde çok büyük mesafe aldık. Bu başarıyı hükümet olarak biz başarmadık. Bunu tüm kurumlarımızla güçlü bir birliktelik ile sağladık.Biz özel sektöre önemli misyon yükledik. Çözümleri birlikte bulma önerisinde bulunduk. Mart ayında burada yapılan toplantıda  Bakanlığımızla ilgili 49 madde belirlendi. Bu talepleri arkadaşlarımız tüm detayları ile inceledi .24 madde hayata geçti. Biz  toplantılarımızı sigara kağıdına yazan siyasetçi değiliz. Her şeyi not alıyor ve gereğini yapıyoruz. Yeni aldığımız kararla , harcama yapmada sanayicilerimize  bir organiza sanayi bölgesi kazanma imkanı sağladık.

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlarıma talimat verdim. Gereksiz mevzuatlar kaldırılacak. Mevzuatları birlikte basitleştireceğiz. Yerli mallarımızı  %15 pahalı da olsa  almak zorunluluğu getirdik. Bu ürünlerden ithalat yapanlara %50’sini  yerli ürenlerden karşılama zorunluluğu getirdik. Eşdeğer parçalar  yerli üretimlerden alınacak. Kaliteye önem vereceğiz.  Kuramsallaşmada  destek  sağlayacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından daha sonra 39 Oda ve Borsaya ilk kez ,54 Oda ve Borsaya ise  Akreditasyon yenileme ödül töreni yapıldı. Edirne Ticaret Borsası   C kategorisinden  bir basamak daha yükselen B  gurubuna geçti. Edirne Ticaret Borsası Yöneticilerine Plaket ve Sertifikasını TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu verdi ve başarı diledi.

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (2)

 

 

 

 

 

 

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (5)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (11)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (4)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Ticarat Borsası beş yıldızlı oldu (6)

 158 total views,  2 views today

Next Post

Öztürk “Akreditasyon başarımızın göstergesidir”

TOBB tarafından başarılı çalışmaları nedeniyle yapılan denetimlerde C sınıfı Akreditasyondan B sınıfına yükselten belgeyi almak üzere Ankara’da TOBB’de yapılan tören öncesi açıklama Yapan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk bir kuruluşun Akreditasyona sahip olmasının çok önemli bir konu nedenine gelince, Özellikle odaların ve borsaların verdiği hizmet kalitesi açısından dünya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp