Edirne Ticaret Borsası Başkan Adayı Özay ÖZTÜRK’ün Basın Toplantısı

admin

Borsa Başkan Adayı Özay Öztürk ve  Ekibinin bugün Edirne’nin 5 yıldızlı Hoteli Margi Hotel’de düzenlediği basın toplantısı

 

Öztürk ‘’Kavgalı Eve Kız Vermezler”

Margi Hotel’de bir basın toplantısı ile adaylığını açıklayan Öztürk Gurup Yönetim Kurulu Üyesi Özay Öztürk, göreve geldiklerinde gerçekleştirecekleri projeleri konusunda bilgi verdi.  Kendisine destek veren borsa üyeleri ve yönetim kurulunda görev alacak üyelerle basın önüne çıkan Öztürk şunları kaydetti“kavgalı eve kız vermezler. Borsamız yönetimi tüm kurumlarla kavgalı biz buna son vereceğiz. Kuruma yenilikçi bakış açısı getireceğiz” dedi

Daha sonra özel yaşamı ve iş hayatı hakkında açıklama yapan Öztürk şunları kaydetti

Ben Özay ÖZTÜRK; 1973 Uzunköprü doğumlu evli ve 2 çocuk babasıyım.

Kısaca iş yaşamımdan söz etmem gerekirse;

1974 yılından beri sanayici olan bir ailenin mensubuyum. 1996 yılında başlayan iş hayatım Öztürk Grup Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam ediyor. Hepinizin bildiği gibi; Öztürk Grup; Öztürk Yem, Öztürk Yağ, Rasyonel Yem Merkezi, Avrasya İthalat İhracat Şirketlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Grubumuz, yenilikçi bakış açısı, kurumsallığıyla, tarım sektöründe yurt içinde ve yurt dışında yatırımları, 12 üst düzey profesyonel yönetici ve toplam 265 çalışanı ile tüm Türkiye ölçeğinde sektöründe önde gelen ve bölgesine değer yaratan bir kuruluştur.

Halen grup bünyesinde stratejik karar, denetim ve yönetimsel faaliyetlerde üst düzey yönetici olarak görev almaktayım.

Grup olarak sosyal sorumluluk projelerine de önem vermekteyiz. Bu çerçevede uzun süreden beri her yıl 100 den fazla öğrenci kardeşimize karşılıksız düzenli burs vermekteyiz. Nitekim bu öğrenciler okullarından mezun olup ve iş sahibi olarak bizleri aramaları ya da ziyaret etmeleri sonrasında duyduğumuz mutluluğu ifade edemem.

Gençlerimizin yanı sıra yaşlılarımızı da düşünerek Edirne’nin Uzunköprü İlçesinde 100 yatak kapasiteli bir huzur evi inşa ettirmekteyiz ve yılsonuna kadar bitirilerek Devletimize bağışlanacaktır. Bu ve bunun gibi sosyal sorumluluk projelerimizi devam ettireceğiz.

İş hayatımın yanında bugüne kadar sosyal sorumluklardan da kaçmadım.

Bu anlamda,  yaşadığım kente, içinde bulunduğum sektör ve birçok meslek örgütünde görev aldım.  Halen Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Edirne Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ile Trakya Üniversitesi Teknopark Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerim devam ediyor.

Değerli basın mensupları ve sevgili misafirlerimiz; Sizleri buraya Edirne’nin en önemli sivil toplum kuruluşu olan Edirne Ticaret Borsası yönetimine arkadaşlarımla birlikte talip olduğumuzu paylaşmak için davet ettik. Şahsımla ilgili bilgileri de böyle önemli bir göreve talip olan genç bir kardeşinizle ilgili biraz olsun bilgi sahibi olmanız için anlattım.

Edirne Ticaret Borsası’nın 30 Mayıs günü yapılacak olan seçimlerinde ben ve arkadaşlarım göreve talibiz.

Hepinizin malumları olduğu üzere;

Borsaların kuruluş amaçları kanunen verilmiş görevlerin uygulanmasının yanı sıra üyelerinin ve üreticilerin müşterek menfaatlerini en yüksek seviyede korumak ve gözetmektir.

Kanunen verilmiş görevlerin uygulanması sırasında bu güne kadar Edirne Ticaret Borsasında bu görevler yapılır iken üye menfaatleri en az düzeyde gözetilmiş hatta çokta dikkate alındığını söylemek mümkün değil.

Şöyle ki;

BORSA TESCİL ÜCRETİ EN YÜKSEK İL EDİRNE

Edirne Ticaret Borsamızın üyelerine ve alım satımlarda uygulanan ücretler konusunda bu güne kadar birçok üyemizin küstürülmüş ve en yakın ilçelerimizde bulunan aynı işi yapan borsalara kayıtlarını taşıyarak işlemlerinin oradan yapıldığı gözlemlenmektedir.

Çünkü Trakya bölgesindeki borsalar arasında tescil ücretleri ve aidat miktarları açısından en yüksek fiyatı Edirne Borsası uygulanmıştır.

Hâlbuki aidatlar Edirne Ticaret Borsası’nın bütçe gelirlerinde payı çok düşüktür. Buna rağmen bu güne kadar neden bu tavan ücretlerin uygulandığı konusunu halen anlamış değilim. Bu konuda birçok üyemizin de şikâyetçi olduğu bilinilmektedir.

Edirne Ticaret Borsamız konumu ve işlem hacmi itibarıyla ülkemizde ve bölgemizde önde gelen kuruluşlardan biridir. Bu durumda da borsanın her uygulaması ile örnek teşkil edecek tutum ve davranışlar içerisinde bulunması gerekir.

Tescil ücretlerine uygulanan tavan ücreti olabilecek en düşük seviyeye çekeceğiz.

Bölgemizde uygulanan en yüksek üye aidat ücretinin yine olabilecek en düşük seviyeye çekeceğiz.

Aynı zamanda üyelerimizin sıklıkla dile getirdiği kantar ücretinin yüksekliği konusunda yine olabilecek en makul seviyeye çekeceğiz.

Edirne Ticaret Borsasında canlı hayvan konaklama tesislerinde konaklama bedeli olarak alınan ücretlerin üyelerimiz tarafından yüksek olduğu dile getirilmekte olup, bu ücretlerde olabilecek en düşük seviyeye çekilecektir.

Borsamızın yapmış olduğu faaliyetlerdeki almış olduğu ücretleri belirler iken kamu hizmeti yapan borsamızın tek amacının kar elde etmek olmadığı, fiyatlamalarda üretici ve tüccar arasında en uygun dengeyi oluşturacağız.

Üreticilerimizin ürettikleri ürünlerin kalite ve verimlerinin arttırılması amacıyla eğitim ve saha çalışmaları düzenlenecektir. Bu sayede üreticiler ürünlerini daha değerli satabilecek ve tüccarlarımızda satın aldıkları ürünleri daha rahat ve talepli satabileceklerdir.

Üreticilerimizin tarım ve hayvancılık konusunda verimliliğin arttırılması ve gelişmelerin güncel olarak takip edilebilmesi için toplantı ve seminerler düzenlenecektir.

İlimizde ve bölgemizde tarımda ürün çeşitliliğinin yaratılması açısından çalışma yapılarak alternatif üretim yöntem ve çeşitliliğinin oluşturulması sağlanacak.

Verimliliğinin arttırılabilmesi amacıyla Borsamız tarafından gerekir ise bedelsiz toprak tahlili yapılacaktır.

Tüm üyelerimizi iştigal alanlarına göre yurt içi ve yurt dışı fuar, sergi ve toplantılara katılımları konusunda girişimde bulunacaktır.

BORSA PARA TAHSİL EDEN YER OLAMAZ

Borsamızın sadece tescil ücreti tahsil eden, aidat toplayan bir kurum olarak tanınmasının önüne geçerek, Borsamız ilgi alanlarında tüm teşvik ve destekler konusunda güncel bilgilerin üyelerimize aktarımı sağlanarak ilimiz ekonomisine katkıda bulunmayı sağlayacağız.

Borsamızda üye olan meslek gruplarımız ile toplantılar yaparak Borsamızın daha verimli hale gelmesini sağlayacağız.

Bölgemiz oda ve borsaları ile müşterek toplantılar düzenleyerek, Trakya Bölgesinde üreticilerimizin ihtiyaçlarını sorunları ve çözümleri için yoğun çalışma göstereceğiz.

En önemlisi, şeffaf yönetim ve korkmadan hesap verebilir olmaktır. Bu nedenle;

Borsamızın tüm işlemleri, çalışmaları, gelir ve gider hesapları tüm detayları ile şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır. Kapalı kapılar ardında meclis toplantısı yapılmayacak.

KAVGALI EVE KIZ VERMEZLER

Hepimiz biliriz. Kavgalı eve kız vermezler. Ne yazık ki, bu güne kadar gözlemlediğimiz kadarı ile borsamızın ilimizin önde gelen birçok kurumu ile bu kurumların yöneticileri ile hatta birçok sivil toplum örgütü yöneticileri ile sorun yaşadığını üzülerek görmekteyiz.

Toplumun her kesimi ile kavga ederek borsanın yönetilmesinden, kurum içindeki diğer seçilmiş yöneticilerin de rahatsız olduğunu ve kavgacılarla aynı fikir ve kanaatleri taşımadığını biliyoruz. Tek başına diğer kurumlar ile çatışma haline girilmesi kurumu yıpratmakta ve Edirne’mize zarar vermektedir.

Yönetim anlayışındaki bu hırs ve tutku gerek borsamız camiasında gerekse Trakya bölgemizde bulunan diğer ada ve borsalar tarafından da hiç hoş karşılanmamaktadır.

Seçim dönemlerinde üyeler hatırlanmıştır. İlimiz sorunları ile yakından ilgilenilmemiş, kavga ortamı nedeniyle borsaya karşı maalesef bir cephe oluşmuştur.

Başkanın her oluşumun başında yer alma tutkusu ve anlayışı, ben merkezli bir yönetim tarzı nedeniyle, iyi niyetle başlatılan birçok ortak girişim sırf bu nedenle yarıda kalmıştır.

Yukarıda belirttiğim ana sebeplerden dolayı Edirne Ticaret Borsasının birçok üyesinin yoğun talep ve destekleri doğrultusunda ekibimiz ile birlikte Edirne Ticaret Borsası yönetimine talip olmaya karar verdik.

Ben ve ekibim 30 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak olan Borsa seçimleri neticesinde, görevi devraldığımızda ilk olarak;

Edirne’de, ‘kurumlar arasında barışın ve konsensüsün sağlanması’  ve özlenen bu tabloyu gerçekleştirmek için; Tüm kurum ve kuruluşları ekibim ile beraber ziyaret ederek,  özlenen ve beklenen diyalogu başlatacağız. Ancak bu şekilde verimli bir çalışma ortamı sağlayabiliriz.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE BARIŞIK OLACAĞIZ

Bundan sonra üyesiyle, Vilayeti ile Belediyesi ile, Trakya Birliği ile, ETSO’su ile, Ziraat Odası ile ve bir çok sivil toplum kuruluşu ile kavga eden değil, Edirne için birlikte kol kola giren bir borsa yönetimi için destek istiyoruz.

Edirne için yapılacak her türlü girişim ve etkinlikle yönetimimizdeki borsamız üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayacaktır.

Edirne’ye bir şeyler yapmanın kavgası ve çabası içinde olacağız.

Değerli Basın Mensupları ve misafirlerimiz; Kurum ve kuruluşlarda yönetici olmak fahri görevlerdir. Bu göreve talip olanların başta ben ve ekibim olmak üzere şahsi hiçbir beklentimiz bulunmadığı gibi amaç topluma ve üyelere hizmettir.  Biz eksikliği görülen tüm hususları dikkate alarak kurum ve kuruluşlar ile uyum içerisinde çalışacağımızın bir kez daha altını çiziyorum.

Borsamızın etkin, verimli ve demokratik bir şekilde yönetilmesine ekibimiz ile birlikte göreve talibiz.

Katılımlarınız dolayısıyla şahsım ve ekibim adına ayrı ayrı teşekkür eder, Seçimlerin ilimize ve borsamıza hayırlı olmasını dilerim. Dedi

Daha sonra söz alan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Arslan Kuyunat, uzun süre yönetimde kalanların görevlerinden fedakârlık yaparak yerini gençlere bırakması gereğini belirterek yönetimde görev almayacağını belirterek Özkay Öztürk’e destek verdiğini belirtti.  Bundan önceki seçimlerde aday olduğunu belirten Seçkin Öztürk bu seçimde birlik ve beraberlikten yana olduğunu Borsa seçiminde kan değişimine ihtiyaç olduğunu kaydederek Özay Öztürk ve yönetiminin bunu sağlayacağını belirtti. Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Öztürk arkadaşları ile birlikte borsa yönetimine çağdaş görüntü sağlayacaklarını sözlerine ekledi

 

Meclis Kurul Listesi

Özay Öztürk

Fedai Canım

Efgan Döşlüoğlu

Oğuz Kurban

Mustafa Göktaş

Cenap Dede

İsmail Arslan

Eray Karaca

Erkan Posta

Ferudun Çatalçekiç

Ahmet Özmen

Recep İriş

Serdar Hüseyinca

Erhan Akgün

DSC_5683DSC_5655DSC_5675

 

 141 total views,  2 views today

Next Post

BAZNAK “Hayali Olmayan Başarlı Olamaz”

Radyo Su’da canlı olarak yayınlanan “Edirne Gündemi” programına katılan Hayat Hastanesi Mesul Müdürü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr.Özcan Baznak yaşamından kesitler sundu. Hayatta başarıların sırlarını dile getirdi. Haber Müdürümüz Fikri Yalın’ın yönettiği programda konuşan Baznak, “Benim özellikle önem verdiğim bir konuyu burada açıklamak isterim. İnsanlar hayalleri oranında başarılı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp