Edirne turizmi masaya yatırıldı

admin

edirne-de-turizm-gelecegi-masaya-yatirildi

 

 

 

 

 

 

Edirne RYS otelinde  yapılan toplantıda Edirne turizmi masaya yatırıldı,  Edirne Valisi Günay Özdemir başkanlığında yapılan toplantıya   Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı,  Lalapaşa Belediye Başkanı  Bülent Şahinşah, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, ETSO  Meclis Başkanı  Mehmet Eren, EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, Uzunköprü Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, meslek kuruluş temsilcileri, daire müdürleri katıldı.Toplantıda ilk olarak söz alan Edirne Valisi Günay Özdemir  bu tür turizmle ilgili toplantıların turizme yönelik sinerjiyi artıracağını belirterek, “ Böyle geniş bir katılımla turizm konusunda Edirne’nin büyük ilgi gösterdiğini görüyorum, turizm konusunu kamu kurumlarıyla ve meslek kuruluşlarımızla beraber sistematik hale getirmeliyiz. Eğer böyle bir sistem kurarsak, bütün taraflar görevlerini yerine getirdikleri zaman başarılı olacağız.

edirne-turizmi-masaya-yatirildi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunu dikkate alarak bir turizm konseyi kuralım.

Bu turizm konseyi valinin başkanlığında meslek kuruluşlarımızla birlikte oluşturulacak bir konsey olacak. Bu konsey turizm konusunda genel politikaları belirleyecek, değerlendirmeleri yapacak. Fakat Kültür, turizm ve tanıtmayla ilgili birimlerin ayrı olmasını düşünüyorum. Zira bunlar farklı şeyler. Özellikle tanıtma çok daha farklı bir şey Bunlar birbiri ile zaman zaman çelişen, zamanla örtüşen konular. Onun için her alanı kendi içinde tartışıp planlamamız gerekir.

Bu konuda çalışma guruplarımızı bu işi yapan, bu işle ilgilenen bu işin sıkıntısını çeken sorunlarını yaşayan insanlardan oluşması gerekmeli. Bu işin külfetini çeken insanlar, genellikle bu tür organizasyonlar olduğunda Vali Başkanlığında toplanarak aynı konuları tartışırız. Konuları ile ilgili insanlarımızı aynı zamanda tanıtımla turizmle ilgili bu işlerle uğraşan bilimsel birikimi olan insanlarımızı tanıtımla ilgili ciddi gayret gösterenlerin ciddi gayretleri olduğunu görüyoruz.

Bu konuda en azından neler yapabiliriz diye bir sistem kuralım diye düşündük. Konseyin ardından 8 bizim icra kurulu diye bir sistemimiz var. Onun ardından danışma bir diğeri ise çalışma gurubundan oluşacak. Çalışma gurubu bütün konuları tartıştıktan sonda sıkıntılar sorunlar nelerdir dünyada bu konular ne düzeyde bizler neler yapmalıyız. Tüm bu konuları tartışacağız.

Çalışma gurubunun üzerinde bulunan danışma gurubu, bu işi bilimsel anlamda değerlendiren Üniversitelerden farklı alanda çalışıp bilgi birikimi olan insanları bir araya getirip uygulayıcılarla çalışan insanları ortak noktada bir araya getirerek yeni projeler üretmeyi hedefliyoruz.

KARARLAR SON OLARAK KONSEYE GİDECEK 

Burada alınan tavsiyeler öneriler daha sonra icra kuruluna gelecek. Burada konu toparlanacak. Daha sonra üst seviyede olan konseye sunacak.

Bu konular konsey tarafından değerlendirildikten sonra uygulanacak olan kararlar ve neler yapılacaksa genel değerlendirmeler yapılır. Bu işi götürecek olan icra kurulu olacaktır. İcra kurulu kurumlardan belediye başkan yardımcısı müdür yardımcıları kurumlarda yardımcı kişilerin bu işle ilgili kişilerden olmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. Kurum ve kuruluşların tüzüklerinde neleri yapacağı ve yapamayacağı belirtilmiştir.

edirne-turizmi-masaya-yatirildi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

Onların da bu işlerde neleri yaptığını nelerin eksik olduğunu belirledikten sonra konu ile ilgili ne tür projeler yapacağımızı da bu icra kurulu ve konseyle birlikte karar vereceğiz. Bu projeler öyle bir proje olacak ki birbirini uyumlu birbirini tamamlayan projeler olacak. Bazen bir kurumca proje yapılır sivil toplum kuruluşlarının bundan haberi yoktur. Daire müdürlerinin haberi yoktur.  Bu proje ortak bir akıl sonucu yapılmadığı için bir süre sonra unutulur gider. Projelerimizi birbirini tamamlayan projeler olmalı.

TURİZM KONUSU EDİRNE İÇİN OLMAZSA OLMAZ

Zira turizm, kültür ve turizm farklı konulardır. Biz kültürü yaşam biçimi olarak ele aldığımızda bu yönde araştırması olan bu yönde uygulayıcı olan insanlarımızla projelerimizi birlikte yaptığımızda  projeler arasında iletişim sağlanmış olacak.

Turizm konusu Edirne’miz için olmazsa olmaz bir konudur. Bunun için bu işi Edirne’de yapan kim yapıyorsa bu işleri biz profesyonel şekilde programlamak zorundayız. Edirne’yi tanıtma konusu en önemli konulardan biridir. Burada Edirne’deki bütün arkadaşlarımız her kademede olan insanlarımız tanıtım konusunda gayret gösteriyor. Bunu da bir proje ve birlik ve beraberlik içinde yaptığımız zaman çok daha iyi verim alacağız. Ben sözü fazla uzatmadan bu konularla ilgili meslek kuruluşlarımızın görüşlerini alalım daha sonra bu konuları tekrar tartışırız” dedi.

Edirne Valisinin konuşmasından sonra çeşitli meslek kuruluş temsilcileri turizm konusunda görüşlerini dile getirdi ve önerilerini sundu.
edirne-turizmi-masaya-yatirildi-2

Next Post

BELEDİYE BAŞKANI'NIN İLK BASIN TOPLANTISI

Edirne Belediye Başkanı 2017 yılının ilk basın toplantısını yaparak geçen yıl çalışmalarını ve bu yıl yapacağı hizmetleri değerlendirdi. Belediye Başkanı Gürkan toplantıda açık sözlü olarak görevi süresince yaptığı ve yapamadığı hizmetleri halka duyuracağını ve bunun neden kaynaklandığını açıklayacağını ifade etti. Aslında toplumun böyle açık sözlü gerektiğinde kusurlarını da kabul eden […]

EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU

GAZETE-RADYO-MATBAA-TOPLU SMS-PROMOSYON
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp