Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı

admin

Türkçe öğretimine ait temel prensip ve teknikleri uygulamada birlik sağlamak, ülkeler arasında kültürel etkileşimi arttıracak görsel ve işitsel materyaller hazırlamak ve Balkanlarda işbirliği ve iletişimi güçlendirerek öğretmenlerimizin sosyal, kültürel, akademik ve mesleki kapasitelerini attırmak amacıyla 09-16 Ağustos 2015 tarihleri arasında Bulgaristan, Gagavuzya, Yunanistan, Kosova ve Makedonya’da Türkçe eğitimi veren 84 soydaş öğretmenimizin katıldığı ‘Soydaş Türkçe Öğretmenleri Edirne Eğitim Çalıştayı-Edirne Türkçe Atölyesi-2. projesi İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN’ında katıldığı kahvaltı ile başladı. Kahvaltı öncesi Emekli Öğretmen Tuncay İşbilen, Öğrencisi Duru ile kısa bir keman resitali sundu.

Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (2)

 

 

 

 

 

 

 

‘Edirne Türkçe Atölyesi-1’ in devamı niteliğinde olan proje kapsamında Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde 5 günde toplam 30 saat Diksiyon, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Drama, Okuma Yazma Öğretimi ve Materyal Geliştirme ile Müzik ile Dil Edinim dersleri verilecektir.

Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (3)

 

 

 

 

 

 

 

İl Millî Eğitim Müdürü  Hüseyin ÖZCAN kahvaltının ardından yapmış olduğu açıklamasında “Bu sene Edirne Valimiz Dursun Ali ŞAHİN himayelerinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile birlikte Edirne Türkçe Atölyelerinin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Bulgaristan’dan 40, Yunanistan’dan 6, Kosova’dan 14, Gagavuzya’dan 18, Makedonya’dan 6 kişi olmak üzere toplam 84 kişi katılım sağladı. Kendilerini burada misafir ediyoruz.

Bu projenin amacı, Balkanlarda Türkçe dersi veren öğretmenlere hizmet içi eğitim ve materyal desteği vermek, iletişim platformu oluşturarak öğretmenlerin birbiriyle proje sonrası bağlantı kurmalarına ve paylaşımda bulunmalarına zemin hazırlamaktır.

Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (1)

 

 

 

 

 

 

 

21 kişilik gruplardan oluşan 4 sınıfta 5 gün boyunca Trakya Üniversitemizden akademisyenler ve Türkçe zümre öğretmenlerimiz tarafından 6 saat diksiyon, 6 saat Öğretim Yönetim Teknikleri ve Drama, 16 saat Okuma Yazma Öğretimi ve Materyal geliştirme, 2 saat Müzik Dil ve Edinim olmak üzere öğretmenlerimize toplam 30 saat hizmet içi eğitim verilecektir.

Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (6)

 

 

 

 

 

 

 

Biz bu yıl Edirne Valisinin önderliğinde2.Türkçe atölyelerinin gerçekleştiriyoruz. Bizim şu anda Makedonya, Kosova, Bulgaristan Yunanistan, Gagavuzya ülkelerinden 84 kişiden oluşan bir öğretmen gurubumuz. Bizimle birlikte geldiler. Kendilerini bir hafta süresince misafir ediyoruz. Burada Türkçe öğretim teknikleriyle ilgili bir hizmet içi eğitim alacaklar. Soydaşlarımızın bizlerden kopmaması ve birlik ve beraberliğimiz noktasında kimliklerini muhafaza etmesi noktasında üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz.

Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Bu soydaşlarımız Türkiye’yi ağabey görüyorlar. Dünyada yaşanan büyük sıkıntılar var. Karşı karşıya kaldıkları sıkıntılarda başvurdukları tek yer Türkiye oluyor. Son kale burası bizim ülkemizdir. Onun için biz her zaman Atatürk’ün dediği gibi “ Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini benimsedik. Balkanlar bizim olmazsa olmazımız. Soydaşlarımız bizim Türkçemizi muhafaza ediyorlar. Birçok zorlukla uğraşıyorlar. Biz her zaman onların yayındayız. Onlar bizim Türkçemizi muhafaza ediyorlar. Valiliğimizin de Yurtdışı Türklerle ilgili ciddi projelerimiz var. Balkanlarda ecdat yadigârı eserler onarılmış durumda. Devletimiz üzerine düşen görevi yapıyor. Bu görev kurumsallaşmış oldu. Eğitim amacıyla gelen öğretmenlerimiz çok memnun kalıyorlar. Buradan gözyaşları ile ayrılıyorlar. Biz misafirlerimize son günlerinde Çanakkale’yi de gezdirmeyi düşünüyoruz.

Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (7)

 

 

 

 

 

 

 

 ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ ZİYARET EDİLECEK 

Onun hazırlığını yaptık misafirlerimizi Pazar günün memleketlerine uğurlayacağız. Allah Milletimize ve memleketimize zeval vermesin biz her zaman güçlü olalım biz her zaman soydaşlarımızın yanında olacağız. Bu konuda destek veren başta Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Temsilcisi Fatih Ot kardeşime de özellikle teşekkür ediyorum. Bu projenin oluşumunda büyük katkıları oldu” dedi.  Toplantıda söz alan Kosova Türkleri Temsilcisi Orhan Volkan Edirne’ye ilk kez geldiklerini çok memnun olduklarını burada Yurtdışı Türklerin kaynaşmasının sağlanacağını belirterek; “ Umuyorum ki bu beş gün zarfında iyi bir eğitim alacağız Bizlere gereken bilgiler verilecek. Bu tür etkenliklerin devamının geleceğini umuyorum. Bu arada Çanakkale şehitliklerini görme imkânımızda olacak” dedi.

Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (4)

 

 

 

 

 

 Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi 2.dönemi başladı (8)

 114 total views,  8 views today

Next Post

Özcan; “sinyalizasyon sistemi, Keşan Belediyesi’nin sorumluluğunda değildir”

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, kavşakların sinyalizasyonları ile ilgili olarak kendisine eleştirilerde bulunan AK Parti Edirne Milletvekili Şemsettin Emir’e cevap verdi. Özcan, “Sayın Emir’in çevre karayolları ile ilgili bir takım beyanatları olmuş. Keşan’ın altından geçen Efes Yolu dediğimiz Keşan-Çanakkale Yolu, devlet karayoludur. Karayolları tarafından yapılmıştır ve sorumluluğu da Karayolları’na aittir. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp