Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi kapanış programı

admin

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın destekleriyle Edirne Mimar Sinan Vakfı’nın yürüttüğü Uluslararası Öğrenci Akademisinin kapanış programı yapıldıŞubat ayında başlayıp 16 haftadır devam eden program Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programın kapanış törenine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof Dr Yener Yörük, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Murat Ahmet Yörük, vakıf yöneticileri, akademisyenler ve çok sayıda uluslararası öğrenci katıldı.

Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi kapanış programı (4)

 

 

 

 

 

 

 

Etkinlikleri içeren video gösterimi ile başlayan program; Proje Koordinatörü Yard. Doç Dr Mustafa Şentürk ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof Dr Yener Yörük’ün konuşmaları ile devam etti. Şentürk programın içeriğiyle ilgili değerlendirmeler yaparken; Rektör Yener Yörük, 40 bin öğrencinin olduğu Trakya Üniversitesinde 2 bin uluslararası öğrencinin bulunduğunu, Türkiye’de eğitim almak için her geçen yıl talep artışı yaşandığını bu talep artışının Türkiye’nin gücünü gösterdiğini belirtti. Öğrencilere yönelik tertip edilen akademi programlarının öğrencilerin kendilerini farklı bir alanda geliştirme açısından önemli olduğunu ve buradan alınan bilgilerin insanlık değerleri açısından kullanılması gerektiğini ifade etti.

Öğrencilerin de değerlendirme konuşmaları yaptıkları kapanış programında Edirne Mimar Sinan Vakfı adına kürsüye gelen Av şükrü Çeşme böyle anlamlı bir programa ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti ve öğrencilere Balkan Kültür Merkezinin kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi.

Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi kapanış programı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Törenin son konuşmasını Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül yaptı. Kendisinden önce konuşan Uluslararası öğrencilerin Türkçelerine, tespitlerine ve evrensel vizyonlarına hayran kaldığını belirten Başkan Bülbül “Biz mi konuşmalıyız yoksa onları mı dinlemeliyiz” diye tereddüt ettiğini söyledi. Programlara katılan akademisyen ve entellektüelleri öğrenince öğrencilere imrendiğini ve yeniden öğrencilik yıllarına dönmek istediğini belirtti. Onlarca ülkeden dostluklar kurmanın  çok önemli bir kazanım olduğunu, Türkiye Mezunlarından farklı ülkelerde Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve alanında kariyerli kişiler bulunduğunu; bu salondan da gelecekte Başbakanlar, iş adamları, gazeteciler ,akademisyenler çıkacağına inandığını söyledi.

Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi kapanış programı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Maalesef adaletin herkes için olduğu bir dünyada yaşamadığımızı, haklı olanın değil güçlü olanın egemen olduğu bir dünyada yaşadığımızı ifade eden ve dünyanın en önemli sorununun birlikte yaşayamama sorunu olduğunu belirten Başkan; “YTB olarak sizlerle yaptığımız yolculuk kendimizi ve daha çoğulcu yaşama geleneğine sahip Türkiye’yi keşfetme yolculuğudur” dedi. Daha adil paylaşımcı, birarada yaşama  geleneğine sahip yeni bir dünyanın mümkün olup olmadığının yolculuğunu birlikte yaptığımızı ifade eden Doç Dr Kudret Bülbül; burada aldığınız dersler birbirinizle ilişkiler başka, güzel bir dünyanın mümkün olduğunun işaretidir. Bunu bölgemize ve dünyaya gösterebilirsek hep birlikte kazanmış olacağız dedi.

Etkinliğin sonunda programa katılan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Unesco dünya mirası Selimiye Camii yanı başında bulunan Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi bahçesinde; kokteyl ikramının da olduğu kapanış töreni tüm öğrenciler adına bir öğrencinin Başkan Beye çiçek sunumu ve hatıra fotoğrafı çektirilmesi ve öğrencilerle tanışılıp sohbet edilmesiyle son buldu. Programa Başkanlıktan; YTB Trakya Ofis Koordinatörü Fatih Ot, Kültürel ve Sosyal İlişkiler Daire Başkanı Murat Gürbüz, uzman Yenel Yavuz ve Diaspora Araştırmaları Merkezinden Başkan Danışmanı Doç. Dr. Murat Önder de katıldı.

Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi kapanış programı (2)

 97 total views,  2 views today

Next Post

Çocuğunu al, Saadete gel

Saadet Partisi Kadın Kolları bir ilki daha gerçekleştirdi. 7 Haziran seçim çalışmaları kapsamında ve tüm ülke genelinde gerçekleştirilen “ÇOCUĞUNU AL, SAADETE GEL” programı Edirne’de Saraçlar Caddesindeki PTT binası önündeki meydanda yapıldı. Anneleri ile birlikte programa katılan yüzlerce çocuk ‘balon uçurtma etkinliği’ gerçekleştirdi. Saadet Partisi bayrakları ile birlikte uçurulan balonlar halkımız […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp