Edirne Valisi Duruer’den Özel İdare’ye İade-İ Ziyaret

admin

İl Genel Meclisinin 5. Toplantısının 2. Oturumunun dünkü toplantısına Edirne Valisi Hasan Durer’de katıldı.  Edirne İl Özel idaresi Genel Sekreteri Muhammet Öztürk, 2013 yılı kesin hesap ve 2013 yılı Sayıştay denetim raporuna ilişkin sunum yaptı Başkan Abdülaziz Çıkıkçı nın açılış konuşmasından sonra konuşan Öztürk şunları söyledi  “2014 eylem planı harfiyen uygulanmakta. Bu arada kucağımızda bulduğumuz bütçemizle beraber hesaba katamadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Kapanan beldelerden 9 Milyon 94 Bin Liralık bir borç devraldık. Şu anda bunun artacağından da endişem var. Geçen hafta 80 Bin Liralık hesapta olmayan bir şey geldi. Hadi dedik münferit olsun. Bir tanesi icra yoluna gitmişlerdi onu hallettik taksite bağladık. Kapanan belediyeler borçlarından

155 Bin Liralık bir bedeli zamanında ödemedikleri için 1 Milyon 94 Bin Lira borç çıkarılmış, Yargıtay kararı kesinleşmiş, şu anda biz onu 940 Bin Lira’ya pazarlıkla indirdik ve 10 taksite 94 Bin diye böldük.

Ancak bunu yapabildik. Eğer karşı tarafla anlaşamasaydık. Bir defada bunu ödemek zorunda kalacağız. Diğer bir belediye de 856 Bin Liralık bir çalışma var. Yargıtay bozmuştu şimdi ikinci aynı bilirkişi raporları verdi. Aynısı çıkacak gibi bir kanaatimiz var.

O da elimize gelirse bu ay içinde o parayı da ödemek zorunda kalacağız. Tabi bu bizim hesaplarımızı alt üstü ediyor. İnşallah sayın bakanımızın da desteğiyle Valimizin gayretiyle ek ödenekler ek bütçeler yaparak, yardım alarak normal programımızı aksatmamaya gayret edeceğiz. Eğer bunlar bizim üzerimize hücum ederlerse ödemek zorunda kalırsak programımız aksayabilir. Aksatmadan devam edeceğimizi düşünüyor ve inanıyoruz.”

2019 YILINDA ÖZEL İDARELER BELEDİYELERE DEVREDİLECEK

Edirne Valisi Hasan Duruer de konuşmasında “Meclisler İl Özel İdaresi’nin karar organlarının aldığı kararlar doğrultusunda biz Encümen olarak, Valilik olarak icraatlarımızı yapıyoruz. Sizlerin aldığı kararlar doğrultusunda yapma gayreti içinde oluyoruz. Yeni görevinizde başarılar diliyorum. İnşallah uyumlu bir şekilde 5 yılı geçirirsiniz diye değerlendiriyorum.

Edirne’nin problemlerini bütçelerle çözme şansına sahip olmadığını sizlerde biliyorsunuz. Maalesef delik büyük yama küçük. 24-25 Milyon Liralık bütçe bir hastanenin yapım maliyetinin dörtte biri kadar. Veya şimdi yapılan çevre yolunun belkide altıda biri kadar bütçeye sahibiz. 8 tane nur topu gibi köyümüz oldu. 256 tane köyün problemlerini çözme şansına sahip değiliz. Sadece Özel İdare’yi köylerde yapılan hizmetler olarak almamak lazım.

Çünkü bu şehrin kültürü, sanatı, tarihi, çevresi, sporu var. Doğal olarak yapılması gereken bir takım hizmetlerimiz olacak. Herkes Özel İdare valilik dediğiniz zaman çok şey bekliyorlar. Elimizden geldiği kadar karınca kararınca mevcut kıt imkanları en iyi şekilde değerlendirme gayreti içindeyiz. Keşke imkan olsa da Özel İdare’nin çok geniş kaynakları olabilse,bu kaynaklarından istifade edebilsek diye düşünüyoruz. Ama maalesef ne tabii kaynaklarımız var, ne yer altından çıkan sıcak suyumuz var, ne madenlerimiz, ne doğru düzgün taş ocaklarımız ve kum ocaklarımız var. Bazı özel idarelere baktığımızda bu kaynaklar sayesinde ciddi bütçelere sahip olduğunu görüyoruz. Muhtemelen 2019 yılından itibaren özel idareler belediyelere devredilecek.

Kalkınma Ajansı olarak güdümlü projeler adı altında bir proje yapıyoruz. Şu an güdümlü proje olarak düşündüğümüz Tunca Nehri’nin önüne yapılacak olan şişme bir bentle hem enerji elde edilmesi, hem elde edilebilecek gölle birlikte buranın turizme kazandırılması söz konusu. O zaman bir tane gölümüz oluşacak. Tunca’nın önünü kestikten sonraki Sağlık Müzesi, hatta eski sarayın olduğu yere kadar orada her türlü su sporlarını yapma şansına sahip olacağız diye düşünüyoruz.

Özel İdare büyük ortak olacak belediye, ETSO ve DSİ birlikte yapacağız. Maliyeti 7 milyon Lira civarında fizibilitesini yaptırıyoruz. 5 Milyon Lira’yı Kalkınma Ajansından alma şansına sahibiz. 2 Milyon Lira’nın da paylaşımını kendi aramızda değerlendireceğiz. Bunun Edirne’ye çok büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. İkinci bir projede Meriç Nehri üzerinde ve daha büyük bir proje. İlk maliyeti 30 Milyon Lira civarındaydı. Belki özel sektörle müşterek yapılabilir diye düşünüyorum. Özel İdare kaynaklarıyla yapma şansına sahip değiliz. 2019’da kapanmadığı takdirde Özel İdare’ye de ciddi katkı sağlayacaktır. Buna benzer projeler olduğu takdirde Özel İdare’nin imkânlarını genişletebiliriz ve yeni yatırımlar yapabiliriz. Yoksa onun dışında mevcut kaynaklarla siz de biliyorsunuz ki yatırım bütçesi sadece 9 Milyon olan ki 3 milyonu tarımsal sulama, 3 milyonu eğitim 3 milyonu da yola ayırdığımız taktirde çok fazla bir şey yapma şansına sahip değiliz.

özel idare2

ESKİ FABRİKADA ÇORAP TESİSİ KURULACAK

Sivil toplum örgütleri, belediyemizle, il genel meclisiyle bir sinerji oluşmaya başladı. Edirne’nin istikbalini parlak görüyorum. Çünkü arkası arkasıya yatırımcılar geliyor. Burada eski bir iplik fabrikası var ve alan şahıslar yaklaşık 1200 kişinin çalışacağı çorap tesisi kurmak istiyorlar. 145 dönüm araziyi satın almışlar.

Organize sanayi ile ilgili de Konyalı İşadamları Derneği gelmişti ve gezdiler ve “Biz otobüs dolusu yatırım getirmek istiyoruz” dediler. Hemen Organize Sanayinin yan tarafında olan bin 500 – 2 bin dönüm arazinin de bu şekilde değerlendirilmesi söz konusu olacak. Veya İkitelli Organize Sanayi buraya gelmek istiyor. İki tane alternatifimiz var. Yeter ki yatırımcı gelsin. Bir şehrin kalkınması sadece turizmle olmuyor, sadece tarımla da olmuyor. Sanayi olmazsa olmaz. Sanayi dediğimiz zaman ürküyoruz.

ÜÇ KEZ İŞ BEĞENMEYENE İŞ DESTEĞİ YOK

Çünkü kötü örnekler var. Çorlu ve Lüleburgaz örneği var. Aklımızı başımıza alıp Lüleburgaz veya Çorlu olmamak konusunda gayret göstermeliyiz. Şehrin güzelliğini bozmayan keyifli yaşamı devam ettirebileceğimiz bir Edirne hayalimiz. Hafız Ağa Konağı’nın da yaşayan bir kent müzesi olmasını arzu ediyoruz. Eşyalar konusunda da Allah’ta yardım ediyor. Vefat eden Diş Hekimi Ersan Kale’nin eşi eşyalarını vermeye razı. Cengiz Bulut beyin elinde ciddi miktarda eşyalar. Edirne eğer bu sinerjiyi akıllı bir şekidle kullanabilirse çok farklı bir konuma geçeceğine inanıyorum. Yatırımcılara da “Arsaları aldınız aldınız 3 – 5 yıl sonra bu fırsatı bulamazsınız” diyorum. Dışardan gelen yatırımcıdan korkmamak lazım. Çünkü dışardan aşı olmadan da şehirlerin kendi dinamikleriyle ayağa kalkmasının mümkün olmadığını görüyorum. Edirne’de müteşebbis insan sayısı son derece az. Modavizyonun sahibi Kemal Şahin Kapıkule yolu üzerinde bin dönüm yeri aldılar. Oraya serbest bölge kurmak istiyorlar. Bu serbest bölgenin kente çok büyük değer katacağını düşünüyorum. İstihdamla birlikte insanımızın çok rahatlıkla iş bulabileceğini düşünüyorum. Bundan sonra da vakıftan 3 iş teklif edeni kabul etmediği taktirde desteği kesiyoruz. İhtiyacı yok diye düşünüyoruz. Kursu iş teklifi olarak kabul ediyoruz. Kursa gelmiyorsa 2 iş teklifini kabul etmiyorsa yardım vermek düşüncesinde değiliz.”

 140 total views,  2 views today

Next Post

KIRKPINAR İÇİN AĞZI OLAN KONUŞUYOR

Edirne’nin adı ile anılan, Dünyanın en eski sportif faaliyetleri arasında ikinci sırada bulunan Dünya Kültür Mirası arasında yer bulan Kırkpınar, son aylarda bir kez daha gazete sütunlarında yer almaya başladı. Bazıları Kırkpınar’ın yerini uygun görmüyor orada yapılmamasından söz ediyor. Bu tarihi etkinlik için farklı projeler ileri sürüyor. Bazıları Kırkpınar’ın yerini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp