Edirne Valisi Ekrem Canalp’tan 26 Mart Balkan Şehitlerini anma mesajı

admin

Edirne Valisi Ekrem CANALP yayınladığı mesajında; “1361 yılında Türk yurdu olan ve İstanbul’u fetheden medeniyetin şehri Edirne’de yüzyıllar boyunca barış ve huzur hâkim olmuştur.

Fethedildiği günden 1829 Rus işgaline kadar asırlar boyunca işgal görmeyen Edirne, 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı giriştiği Balkan Savaşı’nda Mehmet Şükrü Paşa’nın kumandasında 155 gün kahramanca savunulmasına karşın, 26 Mart 1913’de işgale uğramıştır. İşgalle birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı günlerce hayatta kalma mücadelesi vermiş, ancak açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle şehit düşmüştür. Mudanya mütarekesinin yürürlüğe girmesinin ardından 25 Kasım 1922 tarihinde yeniden vatan topraklarına katılan kadim kent Edirne’nin acı günleri son bulmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklar uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimiz ile gazilerimizi, 26 Mart Balkan Şehitleri Anma günü münasebetiyle şükran ve rahmetle anıyorum.

Vatan size minnettardır, Ruhlarınız Şad olsun.” Dedi.

 

 287 total views,  5 views today

Next Post

AYŞEKADIN, BAŞKAN GÜRKAN’LA BAHARI KARŞILADI

Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir dönem daha belediye başkanlığına aday olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ayşekadın Semti’nde vatandaşlara seslendi. Büyük bir coşkunun yaşandığı gecede Ayşekadınlılar, Başkan Gürkan’la birlikte baharı karşıladı; “Bir dönem daha Gürkan’la devam” dedi. Altyapı çalışmalarına Kocasinan Mahallesi’nden başlayan Recep Gürkan, AK Parti Adayı Koray Uymaz’ın ‘Beni seçerseniz […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp