Edirne Valisi Hasan Duruer’in Kadınlar Günü Mesajı

admin

Kadınların toplumsal ve siyasal yaşamdaki konumu, o ülkenin gelişmişliğinin ve çağdaşlığının önemli göstergesidir.

İnsan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi ve demokrasinin benimsenmesiyle kadınlar da kamusal alana girmeye, üretime, yönetime ve yaşamın tüm alanlarına katılmaya başlamıştır. Bu anlayışın yerleştiği toplumlarda gelişme ve çağdaşlaşma hızlanmıştır.

Bu gerçeği çok iyi gören Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaşlaşma modelinde bireyi esas  almış, kadın erkek ayrımcılığına son verecek yasal düzenlemeleri yaşama geçirerek  bu yolda büyük değişimler gerçekleştirmiştir.

Hak ve özgürlüklerini kullanamayan birçok kadınımız aile içi şiddete, ayrımcılığa ve baskılara uğramakta, ekonomik ve sosyal kaygılar nedeniyle suskun kalmaktadır.

Devletimizin ve sivil toplum örgütlerinin bu durumdaki kadınlarımıza sahip çıkmaları, onların topluma kazandırılması için gerekli çalışmaların yapılması önem taşımaktadır.

Bu önemli sorunun çözülmesi, bireylerin bilinçlendirilmesi, eğitim düzeylerinin yükseltilmesi ve kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları ile başarılabilir. Kadınlarımızın eğitim düzeyinin yükseltilmesinden sağlanan toplumsal yararın, aile içi işlevleri nedeniyle çok yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle  tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü  kutluyor esenlikler diliyorum.ERC_2476

 186 total views,  2 views today

Next Post

Nice Mutlu Yıllara EDİRNE AJANS…

Bugün Aynı Zamanda BİZİM GÜNÜMÜZ… 2009 yılında kurduğumuz Edirne Ajans, yazılı ve sesli basında bugün emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor… Geriye baktığımızda 4 yılı geride ne de çabuk bırakmışız farkında bile olmadan… Öncelikle bugüne kadar bizimle beraber çalışan değerli basın mensubu çalışma arkadaşlarımıza, özverili çalışmalarıyla Edirne Ajans Medya Grubunu bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp