Edirne yaşlılar kenti oluyor

admin

fikri_yalin_kose          Türkiye’de 2013 yılında yapılan istatistikte 30,4 olan yaş ortalaması bir yıl sonra 2014 yılında 30,7’ye yükseldi.

Bu değerlendirme sonunda, 38 ortalama yaş gurubu ile Edirne’de en yaşlı iller arasında ön sırada bulunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün Web sayfasında yer alan verilere göre Türkiye,  Dünya’da Endonozya’dan sonra en hızla yaşlanan ikinci ülke konumunda.

            Ülkemizde çocuk yaş gurubu sayılan 0-14 yaş gurupları arasında 24,3’e gerilemesine rağmen,  Türkiye’de 65 yaş üstü gurubun nüfusu %8’e yükseldi.

Bu yaşlılık oranı Almanya’da %18,6 Fransa’da  %16,4, İngiltere’de ise %15,9 oranında.

            Edirne’nin toplam 400.280 olan nüfusunun 49.914’ü 65 yaş üstü nüfustan oluşuyor.

Bu oran Edirne ilinin genel nüfusunun  %12,4 ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir nüfusu oluşturuyor. Edirne İl merkezinde 65 yaş ve üstü nüfus %8,9 bu oranı ile Türkiye ortalamasına yakın seviyede. Fakat Edirne ilçelerinde durum merkez nüfusuna göre daha farklı.

            Enez ilçesinde 65 yaş ve üzeri nüfus; ilçelerden, özellikle köylerdeki göçler nedeniyle %19.2, Havsa’da %17,4, İpsala ilçesinde %13,9,Keşan ilçesinde %11,9, Lalapaşa ilçesinde ise %18,5,  Süloğlu’nda  %15,8, Uzunköprü’de %15,7, olarak belirlenirken, Edirne ilçeleri arasında yaşlı nüfusun en yoğun olduğu ilçe Meriç ilçesi. Bu ilçede 65 yaş üstü nüfus oranı %22.

Genç nüfusun ilçelerinde iş buladıkları ve tarımdan da geçimlerini sağlayamadıkları için iş aramak amacıyla başka bölgelere göç etmesi sonucu Meriç ilçesinin özellikle köylerinden yaşlı nüfus sayısı yükseldi.

Edirne ilinde yaşlı nüfusun artması, beraberinde yaşlılarla ilgili sorunları, özellikle huzurevi ihtiyacını da gündeme getiriyor.

1990 yılında hizmete açılan Edirne merkezindeki huzurevi bugün ihtiyacı karşılamıyor. Yaşlı nüfusun artmasıyla huzurevine başvurular da artıyor.

            Bu ihtiyaç dikkate alınarak, Edirne Fırınlar Sırtı semtinde 200 yataklı huzurevi yapılması planlandı. Burada yapılacak huzurevinin Plan ve projeleri hazırlandı.

Yeni huzurevinin inşaatına 2016 yılında başlanması hedefleniyor. Bunun dışında bir hayırsever vatandaş tarafından yaptırılan 70 yatak kapasiteli Uzunköprü’deki Sübeybe-Şefik ÖZTÜRK huzurevi, 2014 yılında hizmete girdi. Bu huzurevi açıldığından bu yana tam kapasite ile hizmet veriyor. Bu arada Uzunköprü ilçesinde 30 yaşlı vatandaş huzurevine girebilmek için sıra bekliyor.

            Bir bölgede huzurevlerinin açılması devletin görevi olmasına karşın mahalli idarelerin desteğine, onların yer sağlanmasında yardımına ihtiyaç vardır. Böyle bir destek sağlanmadığı takdirde huzurevi açmak zora giriyor.

Edirne’nin büyük ilçelerinden biri olan Uzunköprü Belediyesine huzur evi açılmasında önemli görevler düşüyor.

Belediye meclislerinden Uzunköprü’de huzurevi açılmasına bir engel çıkarılmaması gerekir.

Yaşamlarının son evresini yaşayan yaşlılara huzurevi açılması engellenerek haksızlık edilmektedir.  Önümüzdeki yıllarda Edirne nüfusunun daha da yaşlanmasıyla Edirne’de huzurevi ihtiyacı daha büyük boyutlara ulaşacaktır.

            Huzurevi ihtiyacının karşılanması, hayırsever vatandaşların desteğinden çok, mahalli idareler ve merkezi idarelerin el ele vermesiyle mümkün olacaktır.

Yaşlılarına sahip çıkmayan ülkeler dünyada medeni ve uygar ülkeler arasında kabul edilmiyor. Bugün genç olanların, yarın yaşlı olacağı dikkate alınarak yaşlıların ihtiyacı olan yeterli sayıda huzurevlerinin yapılarak yaşlı nüfusa olan görevimizin yerine getirilmesi gerekir.

Edirne gibi Avrupa kapısında olan medeni bir ilde huzurevi ihtiyacı sorununun olması endişe verici.

Yetkililer bir an önce bu konuya el atarak çözüm yolu aramaları gerekiyor.

            Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin’in bu konuda duyarlı olduğu biliniyor. Görevinin sona ermesine az bir süre kalmasına rağmen Edirne ve ilçelerindeki yaşlı vatandaşlarımızın ihtiyacı olan Huzurevi yapılması konusuna hassasiyetle eğileceğine ve bir çözüm yolu bulacağına inanıyorum.

Valimiz bugüne kadar yaptığı hizmetler, kendisinin sosyal hizmet konularında ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor.

            Huzurevi ihtiyacının karşılanmasıyla Valimiz görevinin son döneminde bir kalıcı hizmet daha yapmış olacak.

            Edirnelilerin sevgisini daha çok kazanacak.    

ÖZLÜ SÖZLER

            Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan gölgeden çık.

                        KONFİÇYÜS  

               -Yerinde direnmesini bilmeyen sonunda dilenir.

              – Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.

                    ŞEYH SADİ-İ ŞİRAZİ

 122 total views,  2 views today

Next Post

Potanın Perileri Başkan Gürkan’ı ziyaret etti

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde mücadele eden Edirne Belediyesi Edirnespor Bayan Basketbol Takımı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Edirne Belediyesi Başkanlık Makamında gerçekleştirilen ziyarette Edirne Belediyesi Edirnespor Basketbol Kulübü Başkanı Murat Boyacıoğlu, takımın menajeri Sanem Helvacıköylü Aladağ, Antrenör Hakan Acer ile takımda mücadele eden oyuncular bulundu.       […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp