EDİRNE YEMEK KÜLTÜRÜ ÖN PLANA ÇIKACAK

admin

 

IMG_0460                      

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,yaptığı yazılı açıklamada, Selimiye Camii ve külliyesinin UNESCO “dünya miras listesine dahil edilmesiyle Edirne’nin ulusal ve uluslararası tanınırlığı artmış ve gözle görülür bir şekilde ziyaretçi akınına uğradığını belirterek şunları kaydetti”. Ülkelerin ve kentlerin tanıtımında turizm etkisi kuşkusuz birinci sıradadır. Tanıtımın sürekliliğinin sağlanması için yelpazenin genişletilerek çeşitliliğin arttırılması, sektörel çeşitliliği de beraberinde getirecektir. Bu nedenle tarihsel süreçte farklı uygarlıklar, toplumsal hareketlerin yaşandığı kentin farkındalığını ortaya koyacak mutfak ve yemek kültürü de gastronomi turizmi bağlamında önemli bir fırsat değer olarak ortaya çıkartılması ve ticari geleceğinin de bu yönü ile güçlenip şekillenmesi gereğinden hareketle 29 Temmuz 2013 tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yönetim Kurulu Başkanı Recep ZIPKINKURT’UN ev sahipliğinde yeme içme sektörünün aktivistleri ile bir toplantı düzenlenmiştir.

Toplantıya; Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Nihan AKDERE, T.Ü. İktisadı İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derman KÜÇÜKALTAN, ETSO Meclis Başkanı Mehmet EREN, ETSO Yön. Kur. Bşk. Recep ZIPKINKURT, EDESOB Başkanı Emin İNAĞ, Doç. Dr. Nezih MÜFTÜGİL, Araştırmacı Yazar Müşerref GİZERLER, EDSİAD Başkanı İsmet AÇIKGÖZ, Murat TUZCU, Bülent ÖNİZ, Beytullah GÜNAYDIN, Diyetisyen Hazal AYDIN katılmışlardır.

 

Toplantı konuğu Turkish Do&Co. Hijyen ve Kalite Direktörü Doç. Dr. Nezih MÜFTÜGİL Edirne’de yeme-içme kültürünün tanıtımı ve sektörel bazda çeşitliliğinin geliştirilmesi için ulusal basında da yer alacak eylem planlarına ihtiyaç olduğu, bunun içinde sektörün İstanbul’da önde gelen aktörleri ile görüşmeler yaptığını belirtmiştir. Görüşmeleri sonucu “Food In Life” dergisi organizasyonu ile Eylül ayı içerisinde yaklaşık 30 kişilik bir heyetin (yemek yazarı, gurme ve 5 yıldızlı otellerin mutfak şefleri) Edirne’nin yemek çeşitlerini yerinde tatmak, ticarileştirmeye yönelik değerlendirmeler ve önerilerde bulunmak amacıyla kenti konaklamalı ziyaret edeceklerini bu ziyaretin de tanıtımda yararlı olacağına dikkat çekmiştir.

 

Bunun üzerine katılımcılar Edirne Yemek Kültürü’nün tanıtımında kısa ve uzun vadede yapılması gerekenler üzerinde görüşlerini beyan ederek tartışmayı zenginleştirmişlerdir. Sonuç olarak bilinen kültürün bir an önce doğru aktiviteler ve mesajlar ile tanıtımının ve ticari karşılığının görülmesine ihtiyaç olduğu bu nedenle böyle bir organizasyonun birlikte gerçekleştirmeye karar verilmiştir.

 

Bu organizasyonun hazırlık sürecinde Yemek kültürümüzdeki 7-8 çeşit yemeğin belirlenerek, Edirne’deki restoranların mönülerine dahil edilmesi ile yerel uygulamaların başlatılmasının yararlı olacağı kanaatine varılmıştır.  Bu uygulama ticari sonuçları bulmak üzere yapılacak ve hedef organizasyon için hazırlıklar yapılacaktır.

 

 82 total views,  2 views today

Next Post

BORSA’YA YENİ ÜRÜN AYÇİÇEĞİ VE SÜPÜRGE TELİ GELDİ

     Edirne Ticaret Borsasınca yapılan açıklamaya göre “ 2013–2014 hasat sezonunun ilk ürünleri olan yeni mahsul Ayçiçek ve Süpürge Teli satışa arz edilmek üzere Borsamıza getirildi.   Abalar Köyü’nden Fatma ESER’in getirdiği 800 kg. yeni mahsul ayçiçeği, Üyemiz Demircan Güb.ve Tar.Ürün.Tic.Ltd.Şti. yetkilisi Ahmet DEMİRCAN tarafından 1,200 TL/Kg sembolik fiyat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp