Edirne’de 18 Mart Törenlerine taşkın engeli

admin

Taşkın nedeniyle Balkan Şehitliğinin  sular altında, olması nedeniyle her yıl Balkan Şehitliğinde  yapılan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale  Deniz Zaferinin 100’ncu yıl dönümü törenleri,  Kıyık Tabyalarının bulunduğu Şükrü Paşa  Anıtında  yapıldı.

18 MART KUTLAMASI (3)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’de  yaşanan su  taşkını nedeniyle 18 Martta yapılan   18 Mart  Çanakkale Şehitlerini Anma ve  Çanakkale Zaferinin100. Yıl  kutlamaları  her yıl yapıldığı  Balkan Şehitliği yerine Şükrüpaşa Anıtı’nda yapıldı.  Buradaki  tören Edirne  Valisi Dursun Ali Şahin 54’üncü Mekanize Piyade  Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, Edirne  Belediye Başkanı  Recep Gürkan Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ali Nermin Vardar’ın anıta çelenk koyması ile başladı. Ardından saygı atışı, saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı okundu. Edirne  Valisi Dursun Ali Şahin ‘in şeref defterini imzalamasından sonra, Edirne Müftüsü  Emrullah Üzüm, Çanakkale savaşında şehit düşen askerler için dua okudu.

18 MART KUTLAMASI (1)

 

 

 

 

 

 

 

ŞEHİTLİK SULAR ALTINDA

Bulgaristan’da   Arda ve  Tunca nehirlerinin üzerinde   bulunan  barajların baraj   kapaklarının açılması ve aşırı yağışların ardından Sayayiçi  Er Meydanı  yanında  bulunan Balkan Şehitliğinin sular altında kalması  sonucu  18 Mart  Şehitlerini Anma Töreni ve Çanakkale Zaferinin 100’ncü yılı  anma törenleri Kıyık semtinde   kentin en yüksek tepesindeki Kıyık Tabyalarının bulunduğu  Şükrüpaşa Anıtı’nda yapıldı.

18 MART KUTLAMASI (4)

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki törenin ardından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve  Çanakkale  Deniz Zaferi kutlamalarına Halk Eğitim Merkezi’nde devam edildi. Burada  Edirne Sosyal Bilimler Lisesi  tarafından hazırlanan  törene  Şükrüpaşa Anıtında  yapılan törene katılan protokol mensupları katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri adına günün anlamını belirten konuşma ile devam etti.  Bu konuda söz alan Kara Pilot Kurmay Binbaşı Yakup Yayla  bugün Türk vatanını hiç kimsenin parçalayamayacağının bütün dünyaya duyurulduğu 18 Mart Çanakkale zaferimizin 100. yıldönümüdür.

18 MART KUTLAMASI (7)

 

 

 

 

 

 

 

Bu zafer yıkılmakta olan Osmanlı devletinin ardından kurulacak Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı orunurlu bir gündür. Böyle anlamlı bir günde  aziz şehitlerimizi  şükranla anıyoruz.Bugünde bayrağımızın gönderde sonsuza dek kalması için canlarını feda eden kanları ile bayrağımıza renk veren kahraman şehitlerimizin günüdür. Tarihimiz her millete nasip olmayan kahramanlık destanları ile doludur” dedi . Daha sonra   Edirne Sosyal Bilimler Lisesi   tarafından hazırlanan söz korusu sunumu yapıldı.

18 MART KUTLAMASI (2)

 

 

 

 

 

 18 MART KUTLAMASI (5)

 

 

 

 

 

18 MART KUTLAMASI (6)

 149 total views,  5 views today

Next Post

İl protokolünden şehit ailelerine ziyaret

18 Mart – 26 Mart Şehitleri Anma Haftası etkinlikleri kapsamında 17 Mart 2015 tarihinde Edirne Valiliği, Belediye Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilciliği, Cumhuriyet Başsavcılığı, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, Vali yardımcıları ve İl Müdürlerinden oluşan protokol üyeleri Edirne Merkezde ikamet eden 28 Şehit Ailemizi evlerinde ziyaret ettiler.           […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp