Edirne’de 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı

admin

Edirne’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenlerle kutlandı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Demir, “Türk Tarihi kahramanlık günleri ile doludur. İşte bu kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz” dedi.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Törene Edirne Valisi Günay Özdemir, 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kurum müdürleri, parti temsilcileri, gaziler ve aileleri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Demir, burada yaptığı konuşmada, “Türk Tarihi kahramanlık günleriyle doludur. Bu kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Bu destanları yaratanlar tek tek onur abidemizdir. 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Harekatı’nda birçok askerimiz şehit olmuş bir çoğu da gazi olarak geri dönmüştür. Başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aramızdan ayrılmış gazi ve şehitlerimizi rahmetle anıyor şu an hayatta olan tüm gazilerimizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Öğretmen Yüzbaşı Durmuş Bozkurt ise kahraman gazilerin; birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olduğunu ifade ederek, “Gücünü Türk Milleti’nin engin sevgisinden alan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğunu gibi bugün de aynı inanç ve azimle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İlelebet Payidar kalacaktır’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünün, Yüce Türk Milleti’nin birlik ve beraberliğinin koruyucusu olmaya devam edecektir” dedi

Kortej Edirne Belediye Bandosu eşliğinde, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi’ne kadar yürüdü. Derneğin bahçesinde, 15 Temmuz ve Gazilerin fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı yapıldı.

 125 total views,  2 views today

Next Post

Orhan Sarı’ya veda yemeği

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü  Orhan Sarı’nın kendi memleketi Çorum’a tayininin çıkması nedeniyle mesai arkadaşları tarafından Lalezar’da veda yemeği düzenlendi. Yemeğe Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne Ticaret Borsası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp