Edirne’de 4 Yediemin Otoparkı

admin

Edirne merkezinde bir iki değil tam dürt adet yediemin otoparkı bulunuyor. Bu otoparklarda yüzlerce otomobil,kamyon, minibüs,  mobilet var.

Peki burada yüzlerce aracın ne işi var.

Burada rehin bulunan araçların sahipleri borçlarını ödeyememesi durumunda bu borçlarına karşılık mülkiyetindeki menkul ve  gayri menkullerine icra yolu ve diğer hukuki kanallarla  el konuluyor.

İcra nedeniyle el konulan otomobil kamyon, minibüs, taksi gibi araçlara el onularak borçlarına karşılık yediemin otoparklarına teslim ediliyor.

Aralarına el konulan borçlu vatandaşlar borçlarını ödemeleri halinde mallarını tekrar geri alabiliyor.

Bu ise çok zor oluyor. Ekonomik durumu bozulan bir kişinin  borçlarını ödeyebilecek konuma gelmesi günümüz koşullarında çok zor.

Yediemin otoparklarında aylarca bekleyip çürümeye terk edilen araçları gördüğümüzde bunu anlayabiliyoruz .

Peki yediemin otoparklarında rehin alınan araçların artması, park alanlarının çoğalarak dörde ulaşması ne anlama geliyor?

Buralarda borç karşılığı el konulan insanlarımızın ekmek paralarına neden el konuluyor.

Bu görüntüler konunun uzmanı bir kişinin açıklamasına göre, Ülkemiz ve bölgemizde ekonominin şu andaki  göstergesini yansıtıyor.

İnsanlar kendi ekmek kapılarını kendi elleri ile  kapatmak isterler mi?

Bu  ancak başka çaresi olmayanların başvurdukları bir  durumdur.

İnsanlarımız ne yazı ki,  bu duruma geliyor açmaza sürükleniyorlar.  ve yediemin otopark sayıları her geçen yıl artıyorsa, Havsa gibi küçük bir ilçede elliye yakın araç yediemin otoparklarında rehin ise, ekonomik gidişte endişeler var demektir.

Hiç kimse zora girmediği takdirde, kendi yaşamını zora sokacak bir yolu seçmez. Ancak bir ekonomik açmaz geçim kaynaklarının kapanması sonucu bu yola başvurur ”diyen uzman  kişi, “ekonominin seyrini gösteren yediemin otoparkları gibi başka göstergelerde var.

İcra dosyaları her geçen gün katlanarak artıyor. Mahkemelerde  görünen davaların büyük bölümünün bu davaları kapsar nitelikte oluyorsa, evlerde ekonomik sorunlardan kaynaklandığı belli olan  davalar artıyor.

Eşler arasında boşanmalar çoğalıyorsa, işler iyi yolda gitmiyor demektir.

Gerçekten yetkililerin açıkladığı gibi, ülkenin ekonomik durumu yolunda gidiyor sözleri havada kalan sözlerdir.

Bu göstergeler ekonomini raydan çıktığını göstermiyor mu?

İnsanlar yaşamlarını tehlikeye atıp, ekmek kapılarını kapatıyorsa,  bu durumda olan insan sayısında her geçen gün artış görünüyor. İcra dosyaları kabarıyor, yediemin otopark sayıları artıyor. Havsa gibi küçük bir ilçenin yedi emin otoparkında elliye yakın araç rehin alınıyor el konuluyorsa ekonomide alarm zilleri çalıyor demektir.

Hiç kimse kendini aldatmasın. Bu göstergeler tesadüfi oluşmuyor.

Bankalarda kredi almak için kuyruk oluşuyor, insanlar borcu bir başka kanaldan borç alarak ödeme durumuna düşüyor ve adını yukarda saydığımız görüntüler yaşanıyorsa ekonominin iyi göstergeleri gerçekle bağdaşmıyor demektir.

İnsanlarımızın yüzlerindeki ifadeler de ekonomideki açmazı yansıtmıyor mu?

Kendimiz kandırmayalım, bu ekonomik durumdan yüzü gülen yararlı çıkan sadece  bankalar oluyor. Bunun yanında  Edirne sokaklarını turladığınızda  birbiri ardına kapanan, devredilecek işyerleri  sayısı artarak devam ediyorsa, bu da ekonominin seyrinin bir başka göstergesidir. Bugün işyerinin kapanması geçim kaynağına kilit vurulması  ekonomik durumu yansıtmış olmuyor mu? Açılan işyerleri yanında kapanan işyerlerinin sayıları daha fazla ise, esnafın geçim yollarının da  zora girdiğinin, kazançlarının azalması  sonucu işyerlerini kapatmak  zorunda kaldıkları anlamına gelmiyor mu? Bunları art arda koyduğumuzda ekonomi  tıkırında olmayıp alarm veriyor demektir. benim değil bu konunun uzmanının değerlendirmeleri böyle…..

 222 total views,  2 views today

Next Post

Kızılay Mevlit Kandili Nedeniyle Lokma Dağıttı

Hazreti Muhammet’in doğum günü olan Mevlit Kandili sebebiyle Edirne Kızılay Derneği’nce Kızılay’dan yemek alanlara bağışçılar  ile  çevre esnaflarına  Mevlit Kandili lokması  dağıttı. Dağıtımla ilgili olarak açıklama yapan Kızılay Şube Müdürü Halil Yılsay “ Edirne Kızılay’ımız  Şube Başkanımız  Metin Kıray’ın önerileri ile her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlit Kandili  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp