Edirne’de 60 yıllık çöp sorunu çözüldü, Şimdi Elektrik üretiyoruz

admin

1 ayda 1 milyon 152 bin kilowatt enerji üretmiş olacağız

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vizyon projelerinden biri olan; 60 yıllık vahşi depolamaya son veren Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde artık elektrik de üretilmeye başlandı.

 3 Kasım 2017’de hizmete sunulan tesis; hizmete girdikten tam bir yıl sonra çöpten elektrik üretmeye başladı. Tesisten ilk etapta 16 bin evin; ikinci aşamada ise 30 bin evin elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Çöp Gazı Elektrik Üretim tesisi törenle açıldı.

Törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Barosu Başkanı Alper Pınar, Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri,  STK ve Oda yöneticileri, Siyasi parti temsilcileri, Mahalle ve köy muhtarları ile birlikte vatandaşlar katıldı.

“Atık sadece çevresel bir problem değil, aynı zamanda ciddi bir ekonomik kayıptır.” 

Katı Atık Tesisi işletmecisi Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar; “Hepimiz atıkların ciddi bir evrensel sorun olmuş olduğunu biliyoruz. Hatta okyanusta ki plastik atıkların büyük bir ada oluşturduğunu da duymuşsunuzdur. 8 milyon ton plastik atığın oluştuğu bu ada Edirne’nin yaklaşık yarısı kadar bir alana tekabül etmektedir. Dünya genelinde son 50 yılda plastik kullanımının 20 kat arttığı ve bu sayının önümüzdeki yıllarda 2 katına çıkacağı söylenmektedir. Bu açıdan baktığımızda korkunç bir sorun çığ gibi büyüyerek üzerimize doğru gelmektedir. Her ülke gibi bizlerde bu problemlerle karşı karşıyayız. Bu sorun ancak iyi bir atık yönetimiyle çözülür. Atık yönetim sisteminin iyi işleyebilmesi için geri dönüşüme ve enerji tasarrufuna gönül vermiş bilinçli bir toplum gerekmektedir. Atık sadece çevresel bir problem değil, aynı zamanda ciddi bir ekonomik kayıptır.”dedi. 

“Yemezseniz ama yedirmezseniz de bu tesis 10 Milyona bitiyor.”

Çevreye karşı da aşırı derecede duyarlı olan Edirne halkının 60 yıldır devam eden çöp sorunun bir an önce çözülmesini istediğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmasında; “Edirneliler artık çöp sorununun, eko sistemin bozulması sorununun sürekli ötelenmesi ve ertelenmesinden, rahatsız olmanın ötesine geçmişti. Seçim kampanyası döneminde nereye gitsek hep aynı konu gündeme geliyordu. “Bu çöplük ne olacak?” Bizde diğer belediye başkanı arkadaşlarımla beraber (Bülent Şahinşah, Mehmet Ormankıran, Oğuz Tekin) seçilir seçilmez önümüze bir hedef koyduk ve dedik ki “Biz 18 ayda bu soruna bir çözüm getireceğiz”. Yaptığımız çalışmalar ve projelerle göreve başladığımızın 16. ayında arkadaşlarımla beraber bu görmüş olduğunuz alanda Düzenli depolama ve bertaraf tesislerinin proje ihalesini yaparak, ilk önemli adımı atmış olduk. Akabinde 16 ay gibi bir sürede de Düzenli Depolama ve Bertaraf tesislerimizi bitirdik. Bunu bitirdiğimizde herkes bize dedi ki, “Sizin tesislerde bir sıkıntı, bir eksiklik var sanki”. Niye diye sorduğumuzda dediler ki; “Siz düzenli depolaması, arıtması, ayrıştırması, kompost tesisi olan bu tesisi toplam KDV dahil 10,1 milyon TL’ye bitirmişsiniz. Bu parayla nasıl biter dediler? ”. Ardından bu Türkiye genelinde bir efsaneye dönüştü ve gazeteler, televizyonlar yayınlara başlayınca gördük ki bu soru bize boşuna sorulmamış. İsim vermeyeceğim ama herkes biliyor, Bir ilimiz buradan daha büyük kapasiteli bir tesisi 110 milyon TL’ye bitirmiş.  Bir başka ilimiz bizimle aynı kapasitede olan tesisi 70 Milyona bitirmiş ve bir başka il 85 milyona bitirmiş. Halkınız için ve milletiniz için çalışırsanız, memleketiniz için çalışırsanız, yemezseniz ama yedirmez seniz de bu tesis 10 Milyona bitiyor.” Dedi.

“Cirodan da pay alan Türkiye’de ki tek tesis burasıdır.”

Tesisi bitirdikten sonra Çöpün sadece çöp olmadığını ve çok kıymetli olduğunu bildikleri için bir işletme arayışına da girdiklerini ifade eden Gürkan; “Hem parası, hem cesareti olacak birini bulmak için çalışmalara başladık ve bir ihale yaptık. Biz bu ihaleyi cirodan yaptık. Yani firmanın 1 yılda topladığı paradan payımızı isteriz dedik. İhalemizi yaparak, yine bertaraf ücreti vermeden cirodan %10 pay alarak  Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketine işletme hakkını verdik. Edirne’de yapmış olduğumuz bu tesis, Türkiye’de belediyeler arasında bertaraf ücreti ödenmeyen tek tesisidir. Bakın sadece Edirne Belediyesi buraya günde 250 ton çöp döküyor. Cirodan da pay alan Türkiye’de ki tek tesis burasıdır. Ben Atlas firmasına Edirne’ye yapmış olduğu bu 65 Milyon TL’lik yatırım için bir kez daha teşekkür ediyorum.” Dedi.

“Türkiye’de 1.397 belediyeden 46’sı çöpten Elektrik üretiyor”

Türkiye’de toplam 1397 belediye bulunduğunu ve bu belediyelerden Edirne ile beraber 46 tanesinin çöp depolama alanından elektrik ürettiğini belirten Gürkan; “Bizim ilk etapta şu andaki kurulu gücümüz 1 saatte 1,6 megawatt, yani 1600 kilowatt. 1 yıl içerisinde yapacağımız ilave tesis ile bu 3,2 megawatta, saatte 3200 kilowatta ulaşacak. Bu tesisimizde şu an itibarıyla saatte 1600 kilowatt olmak üzere 24 saat üzerinden ayda 1 milyon 152 bin kilowatt enerji üretmiş olacağız. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Türkiye’de konutların ve meskenlerin ortalama aylık elektrik tüketimi 100 kilowatt civarındadır. Yani bu tesiste her saatte 16 bin evin 1 aylık elektrik ihtiyacı üretilmiş olacak.” Dedi.

Vali Canalp; “Dünya için, Türkiye için de örnek olan har kulede bir tesisin bugün burada açılışını yapıyoruz.”

Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Orhan Çakırlar’ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen Edirne Valisi Ekrem Canalp konuşmasında; “Hava soğuk ama Edirneliler sıcaktır. Üzerimizde ceket olmasa bile Edirnelilerin sıcaklığı bizleri de ısıtacaktır. Edirne için, çocuklarımız ve torunlarımız için, geleceğimiz için çok büyük bir anlam ifade eden böyle bir tesisin sizlerle bulunmaktan gurur ve onur duyuyorum.   İçinde yaşadığımız bu çevreye karşı hepimizin sorumlulukları var. Bugün burada açmış olduğumuz bu tesisle aslında kendi gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin bir örneğidir.  Katı atık dediğiniz zaman, ortaya çıkan en önemli etkenlerden bir tanesi metan gazıdır. Bugün Dünya’da en çok konuşulan konulardan bir tanesi Çevre sorunudur.  Dünyadaki çevre sorunları gittikçe büyüyor ve insanlığında bu konuya karşı duyarlılığı da gittikçe büyümektedir. Bugün burada açmış olduğumuz bu tesis, sadece katı atıkların bertarafına yönelik bir tesis değildir. Aynı zamanda ortaya çıkan bu metan gazını bir şekilde enerji üretimine dönüştürmek suretiyle onunda bertarafına yöneliktir. Dünya için, Türkiye için de örnek olan har kulede bir tesisin bugün burada açılışını yapıyoruz.” Dedi.  Hava kirliliği açısından da Edirne’nin önemli bir il olduğunu, Keşan ilçesinin de önceleri hava kirliliği ile her zaman gündemde olduğunu ifade eden Vali Canalp; “Keşan’da ki hava kirliliği noktasında da belli bir mesafeyi aldığımızı bize gelen verilerden görmek bizi son derece mutlu etmiştir. Bu konuda çok önemli bir mesafe aldığımızı bir kez daha sizlerle burada mutlulukla paylaşmak isterim. Geçtiğimiz Cumartesi sabah saatlerinde Keşan ilçesine giderek oradaki havanın kalitesinde iyileşme olduğunu da kendi gözlerimle gördüm. Bu da bana ayrı bir mutluluk verdi.” dedi.  

Konuşmaların ardından, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve beraberindekiler tesislerin açılışını yaptı.

 173 total views,  2 views today

Next Post

Fidanlar Fidanlarla Büyüyor Projesinde 4 Bin Ağaç Toprakla Buluştu

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan ‘Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolü kapsamında Edirne’de 4 bin adet mazı ve ladin ağacı toprakla buluştu. Milli Eğitim bakanlığına bağlı tüm ilk ve ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin katılımlarıyla 81 ilde eş zamanlı fidan dikim etkinlikleri düzenleyerek ülkemizin yeşil dokusuna […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp