Edirne’de A.B faaliyetleri gündeme getirildi

admin

Edirne Kahve Kültürü adındaki işyerinde yapılan basın toplantısında Avrupa Birliği konuları gündeme taşındı. Basın toplantısına ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren, Genel Sekreter Nevzat Taşkın,  Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım ve Genel Sekreter Serkan Kösem  ETSO’da faaliyet gösteren Avrupa  Birliği ,ETSO temsilcisi  Elif Yardımcı ile  Ticaret Borsası temsilcisi Nagihan  Kiyunat’da katıldı.

edirnede-a-b-faaliyetleri-gundeme-getirildi

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak söz alan AB Bilgi merkezi sorumlusu Elif Yardımcı, AB Bilgi Merkezinin yeni dönem etkinlikleriyle ilgili olarak bilgilendirme yapmak üzere toplantı yapıldığını, bu arada oda yöneticilerinin de toplantıda olduğunu belirterek,” Odaların Yönetim Kurulu Başkanları Edirne dışında toplantılara katıldıkları için bu toplantıya meclis başkanlarımız katıldılar.

Bu toplantının basın açıklamasından çok basın mensupları ile bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmak, yeni dönemde neler yapabiliriz, bunları konuşmak aramızda bir işbirliği köprüsü kurmak için bu toplantıyı düzenledik dedi.

Yardımcının açış konuşmasından sonra söz alan ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren, bunun bir sohbet toplantısı olduğunu bu toplantıya ETSO ve ticaret Borsasının meclis başkanı ve genel sekreterleriyle katıldığını ifade ederek, “ Bu toplantı ile hem basınla tanışmak hem de Edirne AB bürosunun faaliyetleri hakkında basınımız bilgilendirmek için düzenledik. Bu büro ile ilgili olarak yetkili arkadaşlarımız yapacaktır.

Bilindiği gibi AB bürosu 2006 ile 2016 yılına kadar Edirne Valiliğini bünyesinde faaliyet gösteren bir kurumdu. Bu yıl AB bürosu ETSO ile Ticaret Borsasının ortaklaşa kurduğu bir büroda devam ediyor. Bu büro Odamızın 2. Katında faaliyetini sürdürüyor. Bu büronun amacı ülkenin AB sürecinde Avrupa Birliğinin değerlerini halka anlatmak bu yönde neler yapılabilir, bunları tespit etmek.

Bu konuda çalışmalar sürdürülüyor. Geçen yıldan bu yana büromuzun bazı faaliyetleri oldu. Dilerim bundan sonra Edirne’ye AB bürosu kanalıyla daha çok hizmet sunmaya devam edeceğiz.

Bu tür bürolar ülkemizde sadece 20 ilde bulunuyor. Bu da bize artı bir değer kazandırıyor” dedi.

Toplantıda daha sonra konuşan Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fedai Canım,   Avrupa Birliğinin ulaşılması amaçlanan değerler açısından çok önemli olduğunu belirterek; “ Avrupa Birliği için uzun ince zorlu bir yolda yürüyoruz. Bu sürecin çok zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz. Biz aslında Edirne’de bir Avrupa kentinde yaşıyoruz bunun bilincindeyiz.

AB Bilgi Merkezi 10 yıldan bu yana faaliyetini sürdürüyor. Bu kurum bu yıl sivil kuruluşlara devredildi. Bu halka ulaşmada daha yararlı olabilir. Bunun sağlanmasında basınımızın büyük önemi olacaktır” diye konuştu.

 SİVİL TOPLUM İÇİNDE GÖREV YAPIYORUZ  

Daha sonra Elif Yardımcı tekrar söz alarak AB bürosunun yeni dönemi hakkında bilgi verdi. Bu sürede bazı etkinlikleri yaptıklarını bunlara kamuoyunun da sahip çıktığını belirten Yardımcı, “ 1 Mart 2006 tarihinde Edirne Valiliği koordinatörlüğünde Oda, Borsanın desteğiyle kurulan bilgi merkezimiz başarı ile görevini sürdürdü. 2015 yılı sonunda Türkiye’nin 20 ilinde sivil toplumun içinde faaliyet gösterenler arasında sadece Edirne kamuda faaliyet gösteriyordu. Bizim de sivil toplum içinde görev yapmamız kararlaştırıldı.

Ankara delegasyondan gelen talimatla Oda ve Borsanın konsorsiyum oluşturmasını, sivil toplumla birlikte çalışılması talimatı verildi. Bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak yeni döneme başladık. Bu kurum halkımızca biliniyor. Ben burada yeni dönemde yapacağımız çalışmalardan bahsedeceğim.

Amacımız AB kültürünü yaygınlaştırmak katılım sürecini maksimum düzeyine ulaştırmak, bunu halka indirgeyip halkında bu sürecin içinde olmasını sağlamaktır.

AB 2016 yılında öncelikler olarak çevre, mülteciler, İnsan hakları kadına karşı şiddet konularında halkla bir araya gelerek etkinlikler düzenlenmesini amaçlıyor.

KOMŞU ÜLKE BİSİKLETÇİLERİ EDİRNE’YE GELDİ  

Biz bu arada 9 Mayısta Avrupa gününü kutladık. Yunanistan,Bulgaristan’dan gelen bisikletçiler Saraçlar Caddesinde yapılan festivale katıldılar. Burada verilen mesaj çevreyi kirletmeden yapılan seyahattir. Bu kültür yaygınlaştırılmak isteniyor. Daha sonra ana sınıfı öğrencilerine kukla gösterimi düzenledik. . Ramazan ayında geri gönderme merkezinde 400 mülteciye iftar verdik.     Önümüzdeki çalışmalar için basınımızdan ciddi destek bekliyoruz. Önümüzdeki ay çok önemli etkinliğimiz var.

Edirne’de şiddete uğrayan kadınlarımızın ayağına gidiyoruz. Bunu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzle ortaklaşa düzenliyoruz. Bunun için gerekli uzmanları, avukatı ,pedagogu, psikiyatrisi ,eğitimcisi  ile birlikte 10 gün süreyle kadınları en çok şiddet gördüğü ve kayıt altına alınan   10 mahallede kadınlarımızı bilinçlendireceğiz. Kasım ayanda yapacağımız bir diğer etkinlik ise Havada Yüzmek diye meşhur bir tiyatro var. 1800 yılının İngiltere’sinde tımarhaneye kapatılıp unutulan iki kadının dramını anlatan bu eseri Edirne’ye getiriyoruz.  Bu tiyatro ücretsiz olarak izlenecek.

Daha önce de belirttiğim gibi bugünkü buluşma bir basın açıklamasında ziyade yeni çalışma döneminde sivil toplumun en önemli temsilcileri olan basın mensuplarımızla koordineli olarak nasıl çalışma yapabiliriz bunu amaçlıyoruz.

Basının katkısı bizler için çok önemlidir. Biz bu çalışmalarımızı halka indirgemek amacındayız. Bunda da basınımızın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

AB temsilcileri daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

 

 

 

 106 total views,  2 views today

Next Post

Meyve ve sebzelerin ticareti hakkında uygulama esasları yayınlandı

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ 11.03.2010 tarihinde yayınlanan Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca sebze ve meyvelerin toptan ve perakende ticaretinde kullanılacak olan künyelere ilişkin usul ve esaslar belirlendiği Kanun kapsamında uygulama esaslarının yayınlandığını belirtti. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp