Edirne’de Ahilik Haftası nedeniyle tören düzenlendi

admin

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen tören Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz anıta çelenk sundu. Yılın ahisi seçilen kaporta ve boya ustası 79 yaşındaki İsmail Bodur ise kendisini ahilik unvanına layık gören herkese teşekkür ederek Ahilik Haftası’nın hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutlayan Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmu Altun gazetecilere yapmış olduğu açıklamada ahilik teşkilatının tanıtılması, esnaf ve sanatkarlar ile bunların teşkilatlarında yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması, çalışma ve faaliyetlerin değerlendirilmesi amacıyla bakanlığımızın organize ettiği ahilik Haftası bu yılda Kırşehir merkez olmak üzere ülke genelinde ve ilimizde 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında. 32.si kutlanmaktadır.

Ahilik, halkın sanat ve meslek alanında yetişmelerini sağlayan,onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekomomik düzen olmakla birlikte; Eğitim, Bilim, Teşkilatlanma, kalite, standart, Üretici, tüketici ilişkisi, Denetim vb. konularda yaşadığı dönemin toplumsal yapısını düzenlemiş bir sistemdir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mahmut-altun.jpg

Hacı Bektaş-i Veli’nin tavsiyesi doğrultusunda esnaf dayanışma teşkilatı olarak kurulan Ahilik ilk kez bir kurum haline 13.yy’da Ahi Evran tarafından getirilmiştir. İyi bir deri ustası olan Ahi Evran, Kayseri’de deri işletme atölyesi (debbağ) kurmuş, bir dönem Konya ve Denizli’de yaşayan Ahi Evran, 1206 yılında Kırşehir’e göç ederek Anadolu’ya gelen esnaf ve sanatkarları bir araya getirererk zaman içerisinde 32 çeşit esnafı teşkilatlandırılmıştır.

Günümüzün yükselen değerlerinin önemli kısmının özünde Ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır. Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batıya aktaran birikim Ahilik kültürüdür. Bu itibarla Ahilik yalnızca Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir insanlık ve ahlaki sistemdir. 2016-2017 eğitim öğretim yılında Meslek Liselerinin 9. sınıflarında okutulmak üzere “Meslek Ahlakı ve Ahilik” modülü eklenmiştir.

Esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutlar işlerinin hayırlı kazançlarının bol olmasını diliyorum” dedi.

 292 total views,  2 views today

Next Post

“Ayçiçeği alım fiyatının dolara endekslenmesi asla kabul edilemez”

Edirne Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Trakya Bölgesi tüm İl ve İlçe Oda Başkanlarının katılımıyla RSY Otel Meriç Toplantı Salonunda basın açıklaması yapıldı. Üreticinin zorda olduğuna, Ziraat Bankası ve Tarım Krediye olan borçlarının  5 yıl olacak şekilde faizsiz olarak eşit taksitlere bölünmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp