Edirne’de bir dizi açılış ve temel atma töreni gerçekleşti

admin

Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda özellikle yaz aylarında yaşanan uzun TIR kuyruklarının ortadan kalkması ve TIR şoförlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için yapılması planlanan yaklaşık 300 TIR kapasiteli dev ‘Kapıkule TIR Parkı’ projesinin temel atma töreni gerçekleştirildi. TIR Parkı’nın temel atma törenine, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Özay Öztürk, Edirne İl Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, İl Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, kamu ve kurum il müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

tır parkı, diş hekimliği açılış (4)

 

 

 

 

 

 

 

Gümrük ve Turizm İşletmeleri  (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, “Değerli tır sürücülerimiz bu tesislerde konaklayabilecek. Bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek, süresini konforlu bir ortamda geçirebileceklerdir. En önemlisi bekleme sürecini cihazlarla takip edebilecek. Yeni tır parkımız 95 bin metrekare alan üzerine inşa edilebilecek” dedi.

tır parkı, diş hekimliği açılış (6)

 

 

 

 

 

 

 

Kapıkule Sınır Kapısı’nın dünyadaki en önemli gümrük kapılarından biri olduğunu aktaran Parmaksız, “Kapıkule hala birçok uluslararası platformda örnek gösterilecek” dedi.

Parmaksız,Kapıkule’nin tamamlayıcı unsuru olacak tır parkının önemli bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Vali  Dursun Ali Şahin de Edirne’nin modern bir tır parkına kavuştuğunu, Kapıkule’de Tır parkının bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Şahin, “. Bu tır parkı yapıldıktan sonra yollarda park eden araçlar olmayacak. Yollardaki araçların parka çekilmesi için çaba harcayacağız. Devleti güçlendiren, yücelten sadece devletin yatırımları değil özel sektörün yatırımlarını desteklemesi de güzel bir adımdır. Özel sektör, kamu sektörü yatırımları kuşun kanatları gibidir. Eğer bir kanat olmazsa diğer eksik kalır” diye konuştu.

tır parkı, diş hekimliği açılış (5)

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan  konuşmasında yıllardır Edirne Belediyesi’ne katkı yapacak  tır parkının yapılamadığını söyledi.

Şu an kurulan Selimiye Vakfı ile GTİ’nin işlettiği tüm kapılardan katkı alacaklarını ifade eden Gürkan, “10 tane gümrüğü var tabi bu sayı artacak sayın başkan az önce söyledi. Onların karının bir bölümü doğrudan artık Selimiye vakfına aktarılacağını söyledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, TIR sürücülerinin yazın sıcakta, kışın soğukta eziyet çektiklerini hatırlatarak, “Mallarımızı Avrupa ülkelerine taşıyan şoförlerimiz en insani ihtiyaçlarını bile maalesef gideremiyordu. Allah aşkına üç dört gün bir yerde beklemek zorunda kalacaksınız ama lavabo ihtiyacını giderebilecek bir yer yoktu. Çok açık söylüyorum. Bu çağ dışı görüntü ne ülkemize, ne Edirne’ye bir Türkiye’nin batıya açılan kapısına yakışmıyor. Ama artık temelini atacağımız bu tesisle birlikte bu görüntüler inşallah sona erecek. Bu çağdışı manzara sona erecek. TIR’larımız Avrupalı muadilleriyle aynı standartlarda modern bir parka kavuşacak. TIR parkı otomasyon sistemi ile çalışacak. Parka giren her şoför eline alacağı çağrı cihazı ile bu cihaza park edeceği yeri görecek. Parkta yer aramayacak. ve çağrı cihazı ile ne zaman yola çıkacağını görebilecek. ve kendisine sıra yaklaştığı zaman çağrı cihazı uyarı verecek” dedi.

tır parkı, diş hekimliği açılış (1)

 

 

 

 

 

 

 

Hisarcıklıoğlu, TIR şoförleri için duş dahil olmak üzere her türlü ihtiyaçlarını giderebilecek mekanlar bu tesiste olacağını dile getirerek, “Vakit geçirebilecekleri, yiyeceklerini yiyebilecekleri, gazete okuyabilecekleri, oturabilecekleri bir alanları olacak. Şoför kardeşlerim, Kapıkule’den geçmeden insani şartlara kavuşmuş olacak. Ayrıca TIR’ların bakım ve onarım hizmeti alabileceği servis alanları da burada bulunabilecek. Uluslar arası taşımacılık için gerekli geçiş belgelerinin dağıtılacağı tesis sayesinde sürücülerin ihtiyacı olan tüm hizmetleri tek noktadan erişimini sağlayacağız. Tüm bunlar sayesinde bu kuyruklardan dolayı üçüncü dünya devleti görüntüsünden modern bir dünya devleti görüntüsüne geçmiş olacağız. İnşallah bu TIR parkı tesisi 4 ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Kapıkule’de olduğu gibi modernize ettiğimiz diğer sınır kapılarında da benzer standartlara sahip TIR parklarını yapmayı arzu ediyoruz. İnşallah bu kapsamda kamu önümüzü açarsa en iyisine en kısa sürede yaparız” ifadelerini kullandı.

tır parkı, diş hekimliği açılış (2)

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da, “TIR Parkı’nın bölge insanımıza, Edirne’mize ve özellikle TIR şoförlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Burada binlerce kilometreye kadar uzayan kuyrukların artık bittiği ve TIR şoförlerimizin daha çağdaş, daha modern, daha medeni koşullarda beklediği ve hizmet aldıkları bir park olacak” dedi. Daha  sonra butona basılarak  temel atma töreni yapıldı.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ TEMELİATILDI

Tır parkı temel atma töreni sonrası Trakya Üniversitesi Balkan yerleşkesine gelen heyet İlahiyat Fakültesi temel atma törene katıldı.  Diş Hekimliği Fakültesinin  ünitesini açtı

Burada söz alan T. Üniversitesi Röktörü Prof Dr Yener Yörük ;Üniversiteye verdikleri desteğinden dolayı TOBB Başkanı Rıfat hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. Yörük yeni fakültelerinin tesislerinin açılmasıyla Trakya Üniversitesinin Balkanlara hizmet vereceğini  belirterek . Sağlık Bakanı  Mehmet Müezzinoğlu’na yaptıkları katkı nedeniyle teşekkür etti. Daha sonra  konuşan Hisarcıklığoğlu Edirne’ye bugüne kadar 15 kez geldiğini  bu yatırımlarda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun  öncülük ettiğini belirterekek; “  Bu yatırım bizim Edirne’ye yaptığımız ilk yatırım değil . Daha önce kurulan Selimiye Vakfı ile  Selimiye Camisinin  bakımını üstlendik. Bunun için tüm oda ve borsa başkanlarımıza teşekkür ederim.  Bizler için en büyük yatırım eğitime yapılacak yatırımdır. Gençlerimiz teknik donanımlı okullar yanında manevi değerleri yönünden de  yetişmiş olacak , Dünyayı değiştirmek için en önemli güç kalemdir” dedi.

tır parkı, diş hekimliği açılış (3)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Konuşmasında  Mart ayında Edirne’ye hizmet geldiğini bugün çok sevinçli olduğunu kaydederek; “ T.Üniversitemiz balkanların en büyük üniversitesidir. TOOB Başkanının İlahiyat fakültesinin açılışı nedeniyle kutlamak isterim. Kentimize daha çok yatırım yapılması gerekir. Sağlık Bakanımızın desteğiyle  büyük yatırımlar sağlandı. Bu arada Şahpaz Şahin adındaki vatandaşkendisini benzinle yakma girişiminde bulundu. Sağlık Bakanına yaşam merkezi konusunda  sorunları olduğunu söyledi.Bu vatandaş daha sonra ikna edilerek  bakanın yanına  getirildi. Sorunlarını Bakana aktardı. Daha sonra kürsiye gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müeezzinoğlu konuşmasında; medeniyetin iki ayağının olduğunu  bunlardan biri  ilim ve irfan  diğeri  ise  hak ve adalettir.  Son iki yüz yılda hak ve adaletten uzaklaştık.  Bunları merkeze alıp  hedefe ulaşmalıyız  İnsanların fiziksel  sağlığı iyi olsa da  ruhen de sağlıklı olmalı  bizim medeniyetimizde inanç zemini çok önem taşır. Dini eğitim çok önemlidir. Gönül teri yerlerimiz İmam Hatiplerdir. Diyerek yeni tesislerin hayırlı olmasını diledi.Sağlık Bakanı Müezzinoğlu protokol ile birlikte İlahiyat Fakultesinin temelini butona basarak stardı verdi.

Daha sonra Diş Hekimliği Fakültesinin ünitelerinin açılışı yapıldı. Bakan ve beraberindekiler temel atma töreni sonrası ETSO’ya  geldi.  Buradaki yemekten sonra  Selimiye Vakfı Yeni Yönetimi bilirlendi. Bakan Edirne programı sonrası Uzunköprü’ye hareket etti.

 

 


 182 total views,  2 views today

Next Post

Özdöl "Bu yarışta ben de varım" dedi

Özdöl parti il merkezinde aday adaylığını açıkladı. Daha sonra parti il merkezi önünde  toplanan partililere hitap ederek  Cumhuriyetin kazanımları için mücadele edeceğini  1972 yılından bu yana Gençlik kolları başkanlığından başlayarak çeşitli kademelerinde görev aldığını, parti ilkelerinde ödün vermediğini belirtti.               CHP ESKİ İl Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp