Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç ve Şube Genel Sekreteri Emrah Ceylan Edirne Ajans Gazetesi’ni ziyaret etti. Sebahattin Bilgiç Yeşilay ve çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Şube Başkanı Bilgiç gazetemize yaptığı açıklamada; “YEDAM bağımlı ve bağımlı yakınlarına rehabilite ve sosyal destek veren bir kuruluş. Şuan da Edirne YEDAM madde, tütün ve alkol bağımlılığı gibi 3 bağımlılık üzerinde çalışıyor. Rehabilite çalışmalarımız 16 yaş ve üzeri bağımlı ve bağımlı yakınları için ücretsiz. Biz Edirne olarak şubeyiz. Genel Merkezimiz İstanbul’dadır. Tütün Bağımlılığı, Alkol Bağımlılığı, Madde bağımlılığı,  Kumar Bağımlılığı ve en sonunda Teknoloji bağımlılığı huşunda 5 alanda bizim Türkiye Bağımlılıkla mücadele programı kapsamında Yeşilay Genel Merkezi’nin bilim kurullarınca oluşturmuş olduğu bir takım eğitim formatları var.  Anaokulları, İlkokul, Lise ve yetişkinler olmak üzere formatlarımız var. Bu formatlar çerçevesinde Yeşilay’ın topluma direk temas eden,  bakanlılarla protokol gereği yetiştirmiş olduğu formatörler var. Mesela bu formatörlerden birisi Aile Bakanlığı’nda Emrah beydir. Kendisi hem de  Yeşilay’ın Genel sekreteridir. Bu amaçta mesela Türkiye çapında 32 bin 800 MEB’de yetiştirmiş olduğumuz bizim PDR Öğretmenlerinden oluşan uygulayıcı eğitici var. Bu arkadaşlarımızın görevi; “Çocuklara ve velilere yönelik bağımlılıklarla ilgili bilgi sahibi yapmak ve bilinç oluşturmak.” Bu eğitimin kapsamı bağımlılıklara karşı bilinç oluşturup insanları özellikle gençlerimizi sağlıklı yaşamaya teşvik etmek.

Biz Yeşilay Şubesi olarak ta her hafta ve her ay değişik şekillerde ki eğitimlerle bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyoruz. Örneğin biz her ay, Açık Cezaevi, Kapalı Cezaevi, F Tipi, Denetimli serbestlikte hizmet alan kişilere yönelik bağımlılıklarla ilgili yapmış olduğumuz eğitimler var.  Bizim şu anda iki kategoride çalışmamız var. 1- Bilinçlendirme çalışması.  Bunun içerisinde afişlerimiz, broşürlerimiz, kamu spotlarımız TV ve Radyolarda sık sık zaten dönüyor. Süreli yayınlarımızdan çocuklara yönelik dergilerimiz var. Yine yetişkinlere yönelik dergilerimiz mevcut. Örneğin YEŞİLAY Dergimiz 1032.ci sayısı çıktı. Yine uzun süredir devam eden 50. Yılını dolduran Kırlangıç dergimiz (Çocuk dergisi) var. Tabi sadece bilinçlendirme çalışmaları yetmiyor. Yeşilay bu amaçla bir takım faaliyetler ve projeler daha geliştirdi. YAŞAM BECERİLERİ formatı adı altında, sanki bir izcilik mantığı gibi çocuklara beceri kazandırma, özellikle de sağlıksız yaşama karşı HAYIR diyebilme…. Bu manalarda pilot illerde çalışmalarımız oldu. Diğer illere de kısa sürede yaygınlaşacak.

Yine Bizim Genel Merkezimiz tarafından bu amaçla geliştirmiş olduğumuz OBM dediğimiz (Okullarda Bağımlılığa Müdahale) projemiz var. Bu amaçla da bütün illerde Yeşilay Genel Merkezinin organize ettiği Çocuğu örgün eğitimin dışına atmadan eğitim programları oldu.    

Edirne’de bir ilk “YEDAM Hizmet vermeye başladı”

Yeşilay’ın YEDAM adı altında önemli projesi olduğuna da dikkat çeken Bilgiç konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “ YEDAM  (Yeşilay Danışmanlık Merkezi), rehabilite ve sosyal destek projesidir. 81 ilde açılacak olan YEDAM Edirne’de açıldı. Nisan ayından bu yana Edirne Valilik Binasının hemen yanında bir iş merkezimizi kiraladık. Orada, 2 tane klinik psikoloğumuz, 1 tane Sosyal Çalışmacımız, Halkla İlişkiler Uzmanı, Güvenlikçi ve bina hizmet personeli olmak üzere 6 tane personelimiz burada görev yapıyor. Şu anda da  50 civarında da danışan YEDAM’dan hizmet almaktadır. Biz randevu usulü çalışıyoruz. Çünkü burada 1 seans  1,5 saat sürüyor.  Buradaki amaç bağımlı ve bağımlı yakınına  danışmanlık ve rehabilite hizmeti vermek.  Çünkü bağımlıya vermeyi anlıyoruz da yakınına ne diyorlar?  Burada bağımlılıklarla mücadelede en büyük yardımlardan biri özellikle bağımlı yakınının, bağımlısına nasıl davranacağını bilmesi lazım. Eğer eğitim almazsa onu ittiği zaman zaten kaybetmiş oluyor. On bağımlıyı hasta olarak kabul edecek. Bizi hasta ve hasta yakınlarına burada ücretsiz olarak hizmet veriyoruz.” dedi.

YEDAM’ın Tütün, Alkol ve Madde Bağımlılıklarına 16 yaş üzerine danışmanlık hizmeti vermeye devam ettiğini belirten Bilgiç; “Arkadaşlarımız eğitimleri bittiğinde Teknoloji bağımlılığı ile ilgili de danışmanlık ve rehabilite hizmeti verecekler. O zaman da yaş sınırı 12’ye düşecek. Biz bir Sivil toplum kuruluyuz. Bu işleri tamamen gönüllü olarak yapıyoruz. Ben bildiğiniz gibi aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısıyım. Ben Yeşilay’ın aynı zamanda Kurucu başkanıyım. Yaklaşık olarak ta 10 yıldır bu işlerde severek görev yapıyorum. Dünyanın en zor işlerinden biri olarak görülse de bizim için anlamlı bir görevdir.” dedi.