Edirne’de bir ilk yaşandı. Kukerlandia Festivali kutlandı

admin

Trak medeniyetinin 8 bin yıllık geleneği olan Kuker festivali Edirne’de gerçekleşti. Bulgaristan Yambol’da düzenlenen geleneksel Kukerlandia Festivali, ‘Yambol ve Edirne – Tunca’nın iki şehri’ isimli proje kapsamında 17 Şubat Cumartesi günü Saraçlar Caddesi’nde gerçekleşti.

Interreg IPA Sınır Ötesi İşbirliği Bulgaristan – Türkiye Programı kapsamında Edirne Belediyesi ve Yambol Belediyelerinin ortak olarak hazırlayıp, uygulamakta oldukları CB005.1.21.099 numaralı ve “Yambol ve Edirne- Tunca’nın iki Şehri” projesi kapsamında, Yambol Belediyesi’nin 19 yıldır düzenlemekte olduğu geleneksel Kukerlandia Festivali, Edirne’de gerçekleşti.

       Kukerlandia Festivalinde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Türk milletinin asırlar boyunca hiçbir teröre ve teröriste geçit vermedi. Biz bugün Edirne’de bu etkinliği gerçekleştirirken, elbette şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Bakın burada bu kadar insan toplanarak bu festivali yapıyor ve bir taraftan da bütün teröristlere meydan okuyoruz. Size asla ve asla ülkemizi ve Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk vatandaşını teslim etmeyeceğiz diyoruz. Bu bunun mesajıdır.  Edirne ve Yambol belediyeleri kardeş belediye olarak birçok etkinliğe imza attı ve atmaya da devam edecek. Çatısını oluşturduğumuz bu dostluk ve kardeşlik kapsamında Trakya’yı kuran ve Trakya’ya adını veren büyük Trak medeniyetinin 8 bin yıllık geleneği olan Kuker festivalinin bir ayağını Edirne’de gerçekleştirmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

  Daha sonra konuşan Yambol Belediye Başkanı Georgi Slavov; Edirne’yi çok seviyoruz. Kardeş şehrimiz Edirne’de  Yambol vatandaşlarımız burayı ziyaret eder, alışveriş yapar, kültür turizmi yapmak için gelir.  Bugün burada gerçekleşen bu etkinlikle sınırların öneminin kalmadığını herkese gösteriyoruz, yeter ki insanlar iyi anlaşsınlar. Nesillere olumlu bir gelişme bırakarak halklar arasındaki ilişkileri pekiştirmek amacındayız. Projenin sonucu olarak Yambol’da güzel bir köprü yapılacak ve Edirne’de iyi etkinlikler yapılacak. Bir de kültür ve turizm merkezi kurulacak” dedi.

      Konuşmaların ardından kötü ruhların kovulması ritüelini canlandırıldı. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte maskeli ve renkli kıyafetli gruplar baharın yaklaştığı günlerde kıştan kalan kötü ruhları uzaklaştırmak için büyük çaba gösterdi. Festivale ünlü sunucu Saba Tümer de katılıp halay çekti.  Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Kukerlandia geleneği, Yambol’un Kuker Topluluğu tarafından el yapımı maskeler ile Saraçlar caddesinde gösteri yaptılar. Gösteriye Ünlü Sunucu Saba Tumer de katılıp halay çekti. Burada gazeteciler açıklama yapan Saba Tumer, Bu festivali hayatımda ilk defa gördüm ne olduğunu da anlayamadım. Ama şunu belirtmek istiyorum. Çok güzel mükemmel bir gösteriydi. Baharı karşılamak, bütün negatif enerjilerin dışarı çıkması. Onlarla halay bile çektim. Edirne’de olmaktan bu anı yaşamaktan büyük mutluluk duydum.” Dedi.

 141 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Spor’dan Muhteşem Galibiyet

Bal Ligi 12. Grupta mücadele eden Temsilcimiz Edirne Spor Ligin 19. Haftasında karşılaştığı Sultangazi Sporu 3-0 yendi. Oynadığı Son 5 maçta yenilgi yüzü görmeyen Sultangazispor Edirne’den eli boş döndü. 18 Şubat 2018 Pazar günü Edirne 25 Kasım Stadında Saat: 14.00’te başlayan karşılaşmada temsilcimiz kendi sahasında taraftarlarına adeta bir futbol ziyafeti […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp