Edirne’de Cumhuriyet Yürüyüşü

admin

cumhuriyet-yuruyusu-6

 

 

 

 

 

 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında binlerce kişi, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganlarıyla, ellerindeki Türk bayrağı ile yürüdü.

Mimar Sinan Spor Salonu önünde toplanan kalabalık, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Ne mutlu Türküm Diyene’, ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ sloganları yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

cumhuriyet-yuruyusu-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk Anıtı’nda toplanan kalabalığa seslenen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını söyledi. Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının Cumhuriyeti kolay kurmadığına dikkat çeken Gürkan, “16 Mayıs 1919’da Marmara Denizi’nden gemiye binerken, o birilerinin alkış tuttuğu işgalci gemilerine bakarak geldikleri gibi giderler boşuna demedi. Bu millet böyle büyük ve kahraman bir millettir” diye konuştu.

cumhuriyet-yuruyusu-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haklıdan değil güçlüden yana çıkanların, korkak olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Güç merkezi değiştikçe, onlar da değişirler. Onlar da dönerler. Döner döner, fırıldak olurlar. Biz gücümüzü halktan alıyoruz. Biz gücümüzü Cumhuriyetten alıyoruz. Biz gücümüzü Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden alıyoruz. Anayasamızın il 4 maddesinde değiştirilmesi, değiştirilemez maddelerinde öyle diyor. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik sosyal bir hukuk devletedir. Başkenti Ankara’dır. Şekli Cumhuriyettir.

cumhuriyet-yuruyusu-2

 

 

 

 

 

 

 

Her ne olursa olsun hangi şartlarda olursa olsun, hangi koşullarda olursa olsun, 1919’da olduğu gibi, 1923’de olduğu gibi, 15 Temmuz 2016’da olduğu gibi, Cumhuriyet’e, Atatürk’e demokrasiye kast edenler karşılarında yine bu büyük Türk milletini bulacaklardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Yürüyüşe katılan kalabalık Gürkan’ın konuşmasına attıkları sloganlar ve alkışlarla destek çıktılar.

 

cumhuriyet-yuruyusu-7

 

 

 

 

cumhuriyet-yuruyusu-3

 

 

 

 

 
cumhuriyet-yuruyusu-1

 70 total views,  2 views today

Next Post

D4 belgeli araçlara alınacak yeni tedbirler görüşüldü

Edirne Belediyesi’nin başkanlığında Edirne ve Kırklareli’ne bağlı belediyeler, şehir içi taşımacılık ile şehirler arası 100 km mesafeye kadar taşımacılık yapan D4 Belgeli araçlar için alınacak yeni tedbirleri görüşmek için bir araya geldi.     Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun başkanlığında Edirne Belediyesi Encümen Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Kırklareli […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp