Edirne’de eski eser Restorasyon laboratuarı açılacak

admin

Trakya’nın ilk ve tek eski eser restorasyon ve konservasyon laboratuarı Edirne’de açılıyor.

İl Kültür Müdürlüğü Edirne Müzesi bünyesinde Trakya’nın ilk ve tek eski eser restorasyon konservasyan laboratuarı açıyor. Ocak ayı içiresinde açılı yapılması  planlanan laboratuvar da , Ahşap Eser Bakım ve Uygulamalı Eğitim çalışması, Metal eser bakımı, Toprak ve Cam Eser Uygulamalı eğitim Çalışması, Mimari ve Taş eserler Eğitim çalışması ve Mezar Taşları bakımları yapacak.

Edirne’de eski eser Restorasyon laboratuarı açılacak (1)

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Kalkınma Ajansı destekli  Edirne Müzesi Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı 282 bin TL bütçeli laboratuvar çalışmalarına başladı. Trakya’da tek olma özelliği taşıyan laboratuvarda zamanla eskiyen ve yıpranan tarihi eserlerin  restorasyonu, temizliği ve bakımı yapılacak.  İl Özel İdaresi tarafından da maddi destek sağlanan proje kapsamında, 7 ay süreyle 1 Laboratuvar personeli istihdam edilmiş, Bakanlığımızca sözleşmeli olarak atanan 2  restoratörle birlikte, Edirne müzesinde Laboratuvar bölümü düzenlenerek kullanılacak ekipman ile sarf malzeme temini gerçekleştirildi.

Edirne’de eski eser Restorasyon laboratuarı açılacak (2)

 

 

 

 

 

 

 

Proje kapsamında;  Müze personeline, Koruma ve Onarım İlkeleri Eğitim ve semineri, Ahşap Eser Bakım ve Uygulamalı Eğitim çalışması, Metal eser Bakımı Uygulamalı eğitim çalışması, Toprak ve Cam Eser Uygulamalı eğitim Çalışması, Mimari ve Taş eserler Eğitim çalışması ve Mezar Taşları bakım Uygulamaları Eğitimi verildi. Laboratuvarda müzedeki eserlerin  dışında, Selimiye Camii Kündekari kapıları, Selanik Atatürk evinden gelen dolaplar, altın varak ayna, rahleler, Edirnekari dolaplar, tavan göbekleri ve sandıkları olmak üzere toplam 60 ahşap, Edirne genelinde mevcut Hazirelere ait toplam 70 adet Osmanlı dönemi Mezar Taşının konservasyon ve restorasyonu yapılmış ve 1600 adet sikke, 25 adet lüle temizliği ile bir çok metal, cam ve seramik eserin temizlik, restorasyon ve konservasyonları gerçekleştirilmiş, Müze teşhirinde mevcut eserlerin periyodik bakımları yapıldı.

Trakya’nın tek eski eser konservasyon ve restorasyon laboratuarı olan Edirne Müzesi Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarının resmi açılışının Ocak ayı içerisinde açılması planlanıyor.

Edirne’de eski eser Restorasyon laboratuarı açılacak (3)

Edirne’de eski eser Restorasyon laboratuarı açılacak (4)

 196 total views,  2 views today

Next Post

Ergit "mahallemize çocuk parkı istiyoruz"

Edirne Merkez Abdurrahman Mahallesi Muhtarı Şaban Ergit mahallesi ile ilgili sorunları dile getirdi. Uzunkaldırım  Paşa Tekke sokakta bulunan çocuk parkı malzemelerinin alındığını ve bir daha geri getirilmediğini  belirterek; “ Mahallemiz Edirne’nin en eski yerleşim yerlerinden biri,yapılan yeni konutlarla  her geçen gün nüfusu artıyor. Bu beraberinde alt yapı ve  sosyal ihtiuyaçlarını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp