EDİRNE’DE GÜNDEM DEĞİŞMİYOR

admin

fikri_yalin_koseMahalli seçimlerin yapılmasına 20 gün kaldı.30 Martta halkın sandığa gitmesi ile beş yıl süre ile görev yapacak belediye başkanları. Belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, mahalle ve köy muhtarlarımız, azalarımız belirlenecek.

Kısaca bizlere en yakın olacak her an işimizin düşeceği yöneticilerimiz göreve gelecek.

Seçilme yöntemiyle halkın eğilimini yansıtan, mahalli yöneticilerimizi kendi oylarımızla seçeceğiz. Ülkemizin dört bir yöresinde olduğu gibi Edirne’de de bir süredir esas gündemi seçimlerle ilgili haberler oluşturuyor.

Bir bakıyorsunuz bir firma kamuoyu yoklaması yapmış. Bu kamuoyu araştırması ile sıralamada adı ön sıralarda bulunmayacak olan bir aday üst sıralarda yer almış.

Yapılan konuşmaları istenildiği gibi kurgulanan sokak röportajları ile kazanma şansı olmayan bir aday en şanslı aday konumuna gelmiş. Her seçim döneminde olan haber yöntemleri bunlar.

Bu hafta AK Parti Genel Başkanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Edirne’ye gelmesi ile liderlerin Edirne turları büyük oranda tamamlanmış olacak. Ondan sonra geçecek günlerde siyasi parti temsilcileri son kozlarını oynayacak.

Adaylar bu süre zarfında tüm imkânlarını kullanacak. Edirne’de Belediye Başkanlığı mücadelesi bundan önceki dönemlere oranla çok daha çetin geçecek gibi görünüyor. Bu kıran kırana mücadele sonucunda ipi göğüsleyen kim olacak göreceğiz.

Öyle sanıyorum ki, bu dönemdeki belediye meclisi ve il genel meclisi oluşumu bundan önceki gibi olmayacak.Sadece iki partiden değil onun dışındaki partiler de mecliste temsil imkanı bulacak.

Bunun sonucunda belediye meclisi ve il genel meclisi toplantıları daha da renkli geçecek.

EN BÜYÜK MÜCADELE MUHTAR ADAYLARI ARASINDA

Muhtar maaşlarının artması ile mahalle ve köy muhtarlıklarına ilgi büyük oranda arttı. Daha önceleri özellikle köylerde muhtar adayı sıkıntısı çekildiği kimsenin muhtar olmak istemediği biliniyor.

Muhtar maaşlarının asgari ücret düzeyine çıkarılması ile en küçük bir köyde muhtar adayı sayısının çoğaldığını adayların ihtiyar heyetine yazacak isim bulmada zorlandıklarını görüyoruz.

Aslında bugüne kadar köylerde muhtarlık şehirlere oranla zor bir görevdi. Aldıkları para masraflarını karşılamıyordu. Onun için muhtar adayları genellikle ekonomik durumu iyi kimselerden oluşuyordu.

Bugün o durum ortadan kalktı. Köy muhtarlarının alacakları ücret yeterli olmasa da, bugün çalışan işçilerin büyük bölümünün aldığı ücret seviyesine yükseldi.

Hal böyle olunca bakıyoruz köylerde muhtarlık için aday olanların sayısı kat kat artıyor.

İlçe ve Büyük kentlerde ise muhtarlık mücadelesi belediye Başkan adaylarından daha çetin geçtiğini görüyoruz. Onlar da kahvelere ve evlere giderek kendisine oy verilmesi talebinde bulunuyor, propagandalarını yapıyor, yapacakları hizmetleri sıralıyorlar.

Evlerin posta kutularında bakıyorsunuz her gün başka muhtar adayının adını ve aza listesini görebiliyorsunuz. Ülkemizde en demokratik mücadele halkın iradesini yansıtan seçim muhtarlık seçimlerinde yaşanıyor. Aday olanlar bire bir halka giderek oy talebinde bulunuyor.Halkın temsilcisi olduğu söylenen, aslında liderlerin onayı ile o görevlere gelen politikacılar için de halkın iradesi muhtarlıklarda olduğu gibi olmalı. İnşallah o günleri de göreceğiz.Bizler görmezsek de oğullarımıza görmek nasip olacak.Demokrasinin gereği de bu. Yoksa “biz halkın temsilcisiyiz” yalanları ile kimseyi kandırmasınlar

HARFLERİ TOPLAYAMIYORMUŞ

Anadolu’nun bir köyünden, üç genç askere gitmiş. Asker olan bu gençler köylerinde okuma imkanı bulamadıkları için asker ocağında “Ali Okulu” tabir edilen kurs yerine okuma yazma öğrenmeleri için gönderilmiş. Burada ilkokul öğrencileri gibi ders görmeye başlamışlar.

Bir süre sonra okuma yazma kursu sona ermiş. Köyden gelen iki asker okuma yazmaya sökmüş yapılan sınavda başarılı olmuş.Üçüncü asker ise bir türlü sınavda başarılı olamamış. Harfleri tanıdığı halde yan yana getirip cümle kuramıyormuş. Okulda kurs veren komutanı askere “Neden başarılı olamadın harfleri tanıyorsun fakat okuyamıyorsun ” dediğinde asker;

“Komutanım ben bütün harfleri tanıyorum tek tek okuyabiliyorum fakat harfleri bir araya getirip cümle kurmayı başaramıyorum” demiş.

KISSADAN HİSSE

Sen istediğin kadar “Ali Okuluna” giden askerin söylediği gibi, harfleri öğren. Bu bir şey ifade etmiyor. Önemli olan harfleri bir araya getirip sesleri birleştirmek. Önce kelimeleri oluşturmak daha sonra da cümle kurarak derdini anlatmak. Bu örneğin günümüz siyasetçilerine vereceği bir mesajı olması gerekir.

 

 197 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’nin Sorunlarını Günşen Çözecek

Edirne’de turizme gereken yatırımın yapılmadığını ve yerel değerlerin hak ettiği değeri görmediğini ifade eden AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen, Edirne’nin turizm gelirlerinin artacağı projelere imza atacaklarını söyledi. Tanıtım çalışmalarına Günşen, Dar’ül Hadis Camii’nde sabah namazının ardından cami cemaatiyle sohbet ederek başladı, gün içinde Süpürge Borsası’nda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp