Edirne’de ilk defa Manda Sütünden Salep

admin

Edirne’nin tarihi Çilingirler caddesinde 20 yıldır eşiyle birlikte çay ocağı işleten ilin köklü esnaflarından Sinan Dündar’ın özel olarak yaptığı Salep Edirnelilerin ilgi odağı oldu.

Esnafın sabah dualarla açtığı işyerlerine 20 yıldır kesintisiz olarak hizmet sunan Sinan Usta mesleğini ilk günkü aşk ve mutlulukla sürdürmeye devam ediyor. Başta sabah çayı olmak üzere günün her saatinde çay, kahve, salep gibi içecekleri sıcak bir şekilde müşterilerine sunan Sinan Usta’nın Salebinden içenler bu lezzetten vazgeçemiyor.

Edirne’ye özel Salep

Çilingirler çarşısında hizmet veren Güneş Optik sahiplerinden Sırrı Güneş ve Ali Kurnaz’ın talebi üzerine Kırklareli ilinden getirtilen özel Manda sütünden yapılan salep esnafın da ilgi odağı oldu. Edirne’nin soğuk kış günlerinde Çilingirler çarşısında Çay ocağı işletmeciliği yapan Sinan usta’dan özel salep içenler deyim yerindeyse bağımlısı oluyor.

Gazetemize açıklama yapan Çaycı Sinan Usta, “Salep olayını Güneş Optik sahibi Ali bey tarafından gelen talep üzerine yaptık. Sütü Kırklareli ilinden gelen özel Manda sütüdür. Herkese değil de sadece umumi istek üzerine bu özel karışımlı salep’i yapıyoruz. Talep fazla olduğu için de karşılayamıyoruz. Az yapıp, öz yapıp, Öz satıyoruz.” Dedi.

Edirne’nin köklü esnaflarından Gözlükçü Ali Kurnaz yaptığı açıklamada; “Sinan Usta’ya özel olarak hazırlattığımız Manda Sütünden yapılmış salep, bende Şeker hastalığı olmasına rağmen şekerimi dengede tutuyor ve bana iyi geliyor. Günde en azından iki tane içiyorum.  Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden salep, vücut sıcaklığını artırması ve hoş kokusu ile insanın içini ısıtıyor. Sütle hazırlandığı için güçlü bir kalsiyum ve protein kaynağı olan salebi herkese tavsiye ediyorum kendisine çok teşekkür ediyoruz. ”dedi.

KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUYOR

Salep, kış aylarında tüketimi artan sıcak içecekler arasında ilk sırada gelmektedir. Burada vücut ısısını artırarak, soğuktan korumasının büyük rolü vardır. Ayrıca soğuk havalarla birlikte artış gösteren grip ve nezle gibi kış hastalıklarının tedavisinde de etkindir. Bu hastalıkların sık görülen şikayetlerinden öksürüğün azalmasına yardımcıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan salep, göğsü yumuşatır ve boğaz ağrısına iyi gelir. Hastalık belirtileri vücutta hissedildiğinde sıcak bir salep içmek şikayetlerin önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

Edirne Ajans Haber Merkezi

 139 total views,  2 views today

Next Post

Adını Elbasa’na duyurdu

Arnavutluk Elbasan Valisi Geledian  Llatja; Türkiye’deki en modern 5 tesis içinde yer alan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ni yakından inceledi. Elbasan kentine böyle bir tesis kazandırmayı planladıklarını belirten Elbasan Valisi Geledian Llatja; tesis hakkında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan detaylı bilgi aldı. Edirne ile Arnavutluk’un Elbasan şehri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp