Edirne’de kaçak sigara alarmı

admin

TESK Başkanı Bendevi  Palandöken Kaçak sigara ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Esnafımız için Tütün Mamullerinden elde ettiği gelir önem arz etmektedir. Çünkü dürüst esnaf gelirinin bir bölümünü de Tütün Mamulleri satarak elde etmektedir. Aile geçimini çocuklarının geleceğini hazırlamaktadırlar. Güvenlik Kuvvetlerimizin tüm çabasına rağmen İlimiz genelinde kaçak sigara ticareti ortadan kaldırılmazsa, kaçakçılarla rekabet etmesi mümkün olmayan Esnafımız işini kaybetmekle karşı karşıya kalabilir.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 yılı içinde kolluk görevlilerince yapılan denetimlerde ve kontrollerde 150 bin adet civarı kaçak sigara yakalandığını tahmin ediyoruz. İlimiz genelinde  Ticari Faaliyetini sürdüren Ruhsatsız sigara satışı yapan değişik iş kollarından  da olup  yasa dışı bir şekilde açık tütün satışı yapıldığı üyelerimiz tarafından bizlere bildirilmektedir.

Her ne kadar son zamanlarda kaçak sigarayla mücadelede yeni yöntem ve stratejiler uygulamaya konuluyor, bir takım yasal düzenlemeler hayata geçiriliyor ve umut vadeden bazı gelişmeler yaşanıyorsa da, kaydedilen bu rakamlar sorunun devam ettiğini göstermektedir.

Daha da vahimi, suç örgütlerinin yasa dışı faaliyetlerini finansa etmekte kaynak olarak kullandıkları sigara kaçakçılığı yöntemi ile devletimizde büyük miktarlarda vergi kaybına uğramaktadır. Satın alınan her bir paket kaçak sigara ile kaçakçıların ve yasa dışı örgütlü suç gruplarının kesesine katkı yapıldığı asla unutulmamalıdır.

Topyekûn bir mücadele gerektiren kaçak ve sahte sigara konusunda vatandaşın çok iyi bilgilendirilmesi ve bu mücadelede aktif yer almasının sağlanması büyük önem arz etmektedir. Tam da bu noktada; Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanlığımız tarafından başlatılan ‘Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var’ kampanyası ile söz konusubilgilendirme en etkin şekilde yapılmaktadır. Bu kampanya ile kaçakçılığa karşı verilen mücadelede vatandaşların da aktif olarak yer almasının sağlanması hedeflenmiştir.  Bu Kapsamda;  dağıtılan posterler, afişler ve hazırlanan www.bilmedigingerceklervar.org isimli web sitesi sayesinde sosyal medyanın da desteği alınarak kaçakla mücadele konusunda farkındalık oluşturulmaktadır. Kaçak ile mücadelede Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ALO 136 ihbar hattı önemli bir mücadele aracı olarak hizmet vermektedir.

 

 153 total views,  8 views today

Next Post

Gaytancıoğlu seçim beyannamesi açıklaması için Ankara’da

CHP Edirne Milletvekili ve 1 . sıra milletvekili Adayı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu 30 Eylül 2015 Çarşamba günü ATO Congresium’da yapılacak aday tanıtım toplantısına katılmak için Ankara’ya gidiyor.  Cumhuriyet Halk Partisi seçim bildirgesinn Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kamuoyu ile paylaşılacağı toplantıda Haziran seçimi öncesi hazırlanan bildirgedeki vaatlerlerin 1 Kasım seçimleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp