Edirne’de Kakava İzdihamı

admin

Baharın müjdecisi olan 1400 yıllık geleneksel Kakava ateşi  her yıl olduğu gibi  bu yıl da Edirne’de  Sarayiçi’nde büyük bir coşku içinde yandı. Binlerce yerli yabancı turist, Sarayiçi Er Meydanında yakılan dev ateşin etrafında baharın gelişini 9/8’lik müzikler eşliğinde karşıladı.  Son yılların en büyük Yerli ve yabancı turistini ağırlayan Sarayiçi’nde tarihi bir gün yaşandı.  Edirne’nin tanıtımında önemli rol oynayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Valisi Ekrem Canalp ve ilimizin STK ve oda yöneticileri ile birlikte oluşturdukları sinerji kentin ekonomisine güç katmaya devam ediyor.

“UNESCO Listesindeki eser sayımız arttıkça Edirne’nin Turizm potansiyeli de artıyor.”

Bir anda başlayan Sağanak Yağmura rağmen binlerce Yerli ve yabancı Turistin katılımıyla gerçekleşen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri ilk olarak Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Türkiye’nin 4 bir yanından gelen Yerli ve Yabancı Turistleri hoşlayarak konuşmasına başlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptığı konuşmada; “ Bolluğun ve Bereketin simgesi olan Kakava ateşini yakacakken sizlerle beraber yağmur bereketini getirdiniz. Suriye ve Azez’de vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak için gözlerini kırpmadan can veren 3 aziz şehidimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. Edirne UNESCO Dünya mirasın listesindeki her geçen gün arttırarak çoğaltıyor.

Selimiye Camii, Kırkpınar Yağlı Güreşleri,  Ebru Sanatı ve Kakava ve Hıdrellez festivali.. UNESCO Listesindeki eser sayımız arttıkça Edirne’nin Turizm potansiyeli de artıyor. Edirne’ye en çok benim hemşerilerim yakışıyor. Edirne’ye en çok Edirneliler yakışıyor. Çünkü sizler Türk vatanının bölünmez bütünlüğünden yana evlatlarsınız. Çünkü sizler Türk milletinin birlik ve dirliği için gözünü kırpmadan canını veren evlatlarısınız. Çünkü sizler, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni milletin bütün fertleri ilelebet payidar kılmaya ant içmiş evlatlarısınız.

Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları bu Cumhuriyetin temellerini öyle bir harç ve mayayla, öyle bir sarsılmaz inançla dökmüşler ki sizler var oldukça, millet var oldukça, Silahlı Kuvvetlerimiz var oldukça, Dünya döndükçe Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacak. Bu yıl, HIZIR ALEYHİSSELAM’dan gelen Hıdrellezimiz roman kardeşlerimizin  1400 yıllık geleneği kakava ile buluştu ve  birleşti. Bu bir kadim gelenektir. İnsanlık tarihi kadar eski bir gelenektir. Birazdan kakava ateşini yakacağız. Yarın sabah hep beraber hıdrellez bayramımızı kutlayacağız. Bu gece de Türkiye’nin her bir yanından gelen bütün misafirlerimizle Hıdrellez sahurunu burada açacağız. Hepiniz davetlisiniz. Ramazanımız hayırlı uğurlu olsun, Hıdrellezimiz hayırlı uğurlu olsun. Kakava ateşi bütün kötülükleri üzerimizden alarak Hıdrellezin ve Ramazan’ın bereketini ülkemizin her yanına ve her ferdine sağlıklı bir şekilde ulaştırsın” dedi.

emellerini öyle bir harç ve mayayla, öyle bir sarsılmaz inançla dökmüşler ki sizler var oldukça, millet var oldukça, Silahlı Kuvvetlerimiz var oldukça, Dünya döndükçe Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacak. Bu yıl, HIZIR ALEYHİSSELAM’dan gelen Hıdrellezimiz roman kardeşlerimizin  1400 yıllık geleneği kakava ile buluştu ve  birleşti. Bu bir kadim gelenektir. İnsanlık tarihi kadar eski bir gelenektir. Birazdan kakava ateşini yakacağız. Yarın sabah hep beraber hıdrellez bayramımızı kutlayacağız. Bu gece de Türkiye’nin her bir yanından gelen bütün misafirlerimizle Hıdrellez sahurunu burada açacağız. Hepiniz davetlisiniz. Ramazanımız hayırlı uğurlu olsun, Hıdrellezimiz hayırlı uğurlu olsun. Kakava ateşi bütün kötülükleri üzerimizden alarak Hıdrellezin ve Ramazan’ın bereketini ülkemizin her yanına ve her ferdine sağlıklı bir şekilde ulaştırsın” dedi.

“Bu Edirne’nin aslında Türk milletinin ne kadar bütünleşik olduğunun göstergesidir.”

Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Bütün Edirneliler, Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyadan gelen misafirlerimizle beraber Hıdırellez’i ve Kakava’yı beraber kutluyoruz. İnsanlar burada yağmurda yağıyor olsa kendi içlerindeki sıcaklıklı hiçbir şekilde şikayette bulunmuyorlar. Çünkü Kakava ve Hıdırellez’in neşesi ve sıcaklığı insanları ısıtmaya yetiyor. Bu Edirne’nin aslında Türk milletinin ne kadar bütünleşik olduğunun göstergesidir.  Bugün burada Hıdırellez’i kutluyoruz ama gece aynı meydanda Ramazan’ın ilk sahurunu gerçekleştireceğiz. Bu milletimizin hamurunun ne kadar güçlü olduğunun en güzel göstergesidir. Türkiye’ye de tüm dünyaya da en anlamlı mesajdır” dedi.

“Sevgi, Barış ve Kardeşliğin simgesi olan Kakava ateşi yandı”

Daha sonra törene katılan protokol mensupları, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İlçe Belediye Başkanları, STK ve Oda Yöneticileri ile birlikte Sevgi, Barış ve Kardeşliğin simgesi olan  kakava ateşini yaktılar.

“Yağmur, İzdihama neden oldu”

Sevgi, Barış ve Kardeşliğin simgesi olan Kakava ateşini yakmaya gelen Yerli ve yabancı On binlerce vatandaş Saray içini tıka basa doldurdu. Sarayiçi’ne tek bir girişin olduğu Kanuni Köprüsünden geçerek Kakava Ateşinin yanacağı alana gelen binlerce vatandaş bir anda başlayan Sağanak Yağmura yakalandı. Yağmura yakalanan On binlerce yerli ve yabancı vatandaş yağmurdan korunmak için  aynı anda alanı terk etmeye kalkınca, Ekinliğin tek çıkış noktası olan Kanuni köprüsünde büyük bir izdiham yaşandı.

bdr

Emniyet güçleri tarafından güvenlik amacıyla ve herhangi bir izdiham yaşanmaması için Zaman zaman  yayaların çıkışına kapatılan Kanuni köprüsü, alandan çıkmak isteyen vatandaşların tepkisine neden oldu. Binlerce vatandaş alanı terk etmek için Kanuni Köprüsü’nün girişinde dakikalarca yağmur altında bekledi. Bazı vatandaşların fenalık geçirdiği çıkış noktasında, Yerli ve yabancı turistler alandan çıkmak için adeta birbiriyle mücadele etti.

 1,825 total views,  2 views today

Next Post

Vakıflar Haftası Etkinliklerine Davet Ettiler

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren ve beraberindeki heyet Vakıflar haftası nedeniyle Vali Ekrem Canalp’i makamında ziyaret ederek hafta boyunca düzenleyecekleri etkinliklere davet ettiler. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren ve beraberindekiler 6-12 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası münasebetiyle Valimiz Sayın Ekrem Canalp’e makam ziyaretinde bulundu. Vali Canalp’e çiçek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp