Edirne’de Lavanta Şenliği’ne büyük ilgi

admin

Edirne’nin gururu Pereja’nın ana sponsorluğunda 7-10 HAZİRAN tarihleri arasında gerçekleşen Edirne Lavanta Tarla Günleri “Edirne Lavanta Kokacak” etkinliğinin 2. günü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bölge Müdürlüğü’nde Lavanta Bahçesi önünde düzenlenen törenle gerçekleşti.

 

Etkinliğe, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet  Sezen, Edirne Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili ​Atilla BAYAZIT, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, EDSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Açıkgöz, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Etkinliğin Ana sponsoru Pereja İleri Kimya Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Susesi, Akdemisyen ve Eğitim camiası, STK ve oda yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Milletvekili Rafet Sezen, Edirne Valisi Günay Özdemir ve beraberindekiler Etkinliğin girişinde bulunan distilasyon ünitesinden Lavanta yağının üretimi hakkında bilgi aldı. Milletvekili Sezen ve Vali Özdemir Makinenin başına geçip tarladan hasat edilen Lavantalardan yağ üretimi yaparak üretilen yağı şişelere doldurdu.

Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek; “Enstitümüze verilen görev konularından biriside tıbbi ve aromatik bitkiler olup bu konuda 2014 yılında Lavanta

ile ilgili araştırma çalışmalarını başlattık.  Lavanta dünyada ticarete konu olan en önemli uçucu yağ bitkilerinden bir tanesidir.

Tıbbi ve aromatik bitkiler bölgemiz için alternatif olabilecek tarımsal ürün grupları arasında yer almaktadır.

Bulgaristan’da bulunan Gül ve Tıbbi Bitkiler Araştırma Enstitüsü ile Enstitümüz arasında Memorandum imzalanmış olup bu konuda işbirliği yapılmaktadır. Genetik materyali ilk olarak onlardan temin ettik. Enstitü yöneticileri de burada, katılım ve katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

Amacımız lavanta tarımını ve kültürünü bölgemizde geliştirmek ve yaygınlaştırmak. Lavanta tarımının sağladığı olanaklar ekonomik ve ekolojik olarak değerlendirebilir. Ekonomik olarak siz bir üretim yapıyorsunuz, piyasaya mal arz ediyorsunuz ve kazanç elde ediyorsunuz. Dekara ortalama 4 ile 12 litre uçucu yağ elde edilebilmektedir. Avrupa ülkelerinde 1 kg lavanta yağı ortalama 100 Avro üzerinden işlem görmektedir.

Dekara ortalama 15 kg lavanta balı elde edilebilmekte ve buda ekstra bir gelir sağlamaktadır. Enstitümüz Karaağaç lokasyonunda bu konuda bir çalışma yürütülmekte olup elde edilecek balın besin değerine ilişkin kalite analizleri Ordu ilimizde bulunan Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Ekolojik olarak biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesi, hem florada yeni çeşitlilik hem de fauna açısından bir zenginlik sağlamaktadır. Bal arıları başta olmak üzere birçok böcek popülasyonunu burada görebilirsiniz.” Dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili BAYAZIT yaptığı konuşmada; “İl Müdürlüğümüz ve Trakya Tarımsal Araştırma İl Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan “Edirne Lavanta Kokacak” isimli Tarımsal yayım projesi Bakanlığımızca uygun görülerek 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. Dünyada ticareti en fazla yapılan Lavanta fazla su istemeyen 3. Ve 4. Sınıf tarım arazilerinde yetişebilen çalı türü bir bitkidir. İlimizde özellikle alternatif ürün olabilecek olan Lavanta marjinal tarım arazilerinde yüksek katma değer sağlayabilecek bir bitkidir. Edirne Lavanta kokacak tarla günü etkinliğinin lavanta yetiştiriciliğinde farkındalık yaratarak bölgemize katkı sağlayacağına inanıyorum.” Dedi.

EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz  yaptığı konuşmada; “İlk önce bu çalışmaların Ege Üniversitesi tarafından 1974 yılında başlatıldığını görüyoruz. Bizde EDSİAD olarak 2015 yılında bu işe odaklandık.  Tarım arazilerinin korunması, tarım ürünlerine gelecekte daha fazla ihtiyaç olacağı, tarım bölgelerinde yaşayan nüfusun daha fazla kama değer yaratabilmeleri ve tarım arazilerinin elden çıkarılmasını önlemek amacıyla başlatılan proje ses getirmeye devam ediyor. Bu konuyla ilgili EDSİAD olarak Bulgaristan’a tarımsal işletmelere çeşitli ziyaretler yaptık. Burada çok büyük katma değerlere ulaşıldığını yerinde gördük. Bulgaristan Tıbbi Aromatik bitkiler konusunda 80 belki de 100 yıllık bir ajandaya sahip. AB ülkeleri tarafından şu anda tedarikçi kabul edilmiş bir partner oldu. Yapısal dönüşümde kaybettiğimiz mesafeye tekrar ulaşmak için bu faaliyetleri önemsiyoruz.” dedi.

Edirne Valisi Günay Özdemir yaptığı konuşmada; Bu faaliyeti yapanlara, bu çalışmayı başlatanlara ve bu konuda da destek olan Pereja şirketimize ben teşekkür ediyorum. Lavanta tarlasını görünce Kelebeklerin ve arıların uçuştuğunu, çocukluğumuzda özlediğimiz ve son dönemde kaybettiğimiz  doğayı bu şekilde geri kazandığımızı fark ettim. Çocuklarımız yetişirken artık kelebekleri ve arıları görmez oldular. Sadece kitaplarda resimlerini görüyorlar ve kelebeğin ne olduğunu kelebeğin peşinde koşmanın zevkini tatmadılar. İnşallah Edirne bu tür doğaya uygun çalışmalarla hem çocuklarımıza yeni bu tür alanlar açarak çocukluklarını yaşama fırsatı bulacaklar hem de bizleri tekrar çocukluğumuza götürerek bizleri gençleştirecekler. Bunun için bu faaliyetler sadece ekonomik anlamda faaliyetler değildir. Edirne halkı şu anda bu çalışmaları görerek gelecek yıllarda lavanta üretimini arttıracaktır. Şu anda ilçelerimizde ve köylerimizde deneme üretimi başladı.” Dedi.

“Pereja’ya teşekkür plaketi”

Daha sonra plaket töreni gerçekleşti. Etkinliğe katkı sunan ve sponsor olan Pereja İleri Kimya Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Susesi’ne plaketini Edirne Valisi Günay Özdemir verdi.

Pereja İleri Kimya Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Susesi yaptığı konuşmada, “Edirne Lavanta tarla günleri etkinliğinde bulunmak ve bu etkinliğe sponsor olarak destek vermek bizi son derece mutlu etmiştir. Edirne’de yaklaşık olarak 3 yıl önce dikim çalışmaları başlanan Lavanta bitkisi bugün itibarıyla bize verimlilik açısından önemli sonuçlar vermiştir.  Pereja olarak sadece Lavanta yetiştiriciliğini desteklemekle kalmayıp bu alanda yatırım yapma konusunda planlar yapmaktayız. Bugün Süloğlu’nda yaklaşık 80.000 m2 alanda faaliyet gösteren tesisimiz kendi esanslarında üreten entegre bir kompleks haline gelmiştir. Yüzyıllarca Edirne topraklarında yetişmiş Lavanta, Gül gibi değerli çiçeklerimize ve bu kültür mirasımıza yeniden sahip çıkarak Edirne’ni ülkemizde ve dünyada bu konuda adını duyuracağına inancımız tamdır.” Dedi.

 

Şendoğan Susesi; Amacımız Edirne’yi Lavanta şehri yapmak”

 

Pereja İleri Kimya Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu üyesi Şendoğan Susesi de yaptığı açıklamada; Biz Edirneli olarak Edirne Organize Sanayi Bölgesinde 100. Bin m2 arazimizde 30 bin m2 kapalı bir alanımız var.  Bunun Pereja kolonya, sıvı sabun, kozmetik ile ilgili olan tüm ürünler  AVM’ler olmak üzere bir çok market ve süper marketlerde kendi ürünlerimiz satılıyor. Amacımız Edirne’yi Lavanta şehri yapmak. Bunu da daha sonra festival haline getirmek istiyoruz. Buradaki çiftçilerimizi ve arazileri bilinçlendirip her tarafı Lavantaya çevirmek istiyoruz. Bunun ciddi anlamda getirisi var. Lavanta Türkiye de yeterince üretilmiyor. İthal ettiğimiz lavantayı artık ihraç etmek istiyoruz. Onun için üretimi mutlaka arttırmamız lazım.” dedi.

Daha sonra Lavanta Hasadına başlandı. Protokol mensupları Lavanta tarlasında hasadı izleyip konu hakkında bilgi aldı. Ardından Pereja firmasının standı ziyaret edildi. Pereja’nın Lavanta’dan ürettiği Kozmetik ve temizlik ürünlerinden oluşan Parfüm, Kolonya, Sıvı sabun, el sabunu gibi ürünler protokol mensuplarına ve etkinliğe gelen misafirlere hediye edildi.

 

Etkinlik akşam saatlerinde Karaağaçta bulunan Lavanta Tarlasının gezilmesi ve hasat işlemenin yapılmasıyla sona erdi.

 233 total views,  2 views today

Next Post

Öztrakya’dan Geleneksel İftar yemeği

Saadet partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Öz Trakya Sosyal tesislerde iftar yemeği düzenledi.  40 yıldan bu yana geleneksel hale gelen iftar yemeğine Saadet Partisi Milletvekili adayı Mansur İriş, Saadet Partisi Edirne SKM Başkanı Şaban Kaya, Saadet Partisi yöneticileri, Öztrakya çalışanları, diğer davetliler ile basın mensupları katıldı. İftar yemeğinden sonra […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp