Edirne’de “Öğrenme Şenlikleri” başladı

admin

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Öğrenme Şenlikleri” Farklı stantlarda düzenlenen etkinliklerle başladı. Etkinlik iki gün sürecek.

Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği  “Öğrenme Şenlikleri” törenle ve renkli görüntülerle başladı.

edirnede-ogrenme-senlikleri-basladi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Öğrenme Şenlikleri”  ilk olarak Saraçlar Caddesi’nde Atatürk Anıtı önünde start aldı. Bu etkinlik ayrıca Trakya Üniversitesi, Halk Eğitim Merkezi Saraçlar Caddesinde çeşitli kurslardaki kursiyerlerin kurdukları stantlarda el emeği ürünlerini sergiledi.

Saraçlar Caddesinde yapılan açılış törenine Edirne Valisi Günay Özdemir, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu,  Daire Müdürleri ile okul müdürleri katıldı.

edirnede-ogrenme-senlikleri-basladi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anıt önünde yapılan saygı duruşu ve Edirne Belediyesi Bando eşliğinde istiklal Marşının söylenmesiyle başlardı.

Meydanda kurulan stanttaki konuşmalar işitme engelli vatandaşlara işaret dili ile duyurulduğu konuşmada ilk olarak söz alan Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, eğitimin hayatı anlamlandırma ve hayatta başarlı kılmanın en ideal yolu olduğunu belirterek; “Eğitim medeniyette ilerlemenin ve hayatta mutluluğun anahtarıdır. Eğitim zihinlerde bilgi yüreklerde sevgi ile yoğrulunca ve mutluluk gibi paylaşınca çoğalır.

Bilgiye paylaşanlar öğrenmenin zevkini öğreterek yaşayanlardır. Zevkle öğretenler şevkle öğrenenlerdir. Emeğin değeri bilgiye dönüşen alın ter ile ölçülür. Öğrenmek, keşfetmek, üretmek, keşfedilenleri herkese göstermektir.

edirnede-ogrenme-senlikleri-basladi-2

 

 

 

 

 

 

 

 

Kararlı olduğumuz nokta isteyen herkes öğrenir,

Öğrenen herkes de mutlaka iletir. Zira öğrenen bireyler üreten toplumumuzun öncüsüdür.

Öğrenmenin temeli kendine güvenmek ve hayal etmektir. Öğretmek geçmişimizi okumak geleceği ise ilmek ilmek dokumaktır.

Emeğin karşılığını alanlar başarıya inanan hiçbir engel karşısında yılmayanlardır.

Unutmayalım ki üreten eller öğrenen dillerdir.

edirnede-ogrenme-senlikleri-basladi-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün şehrimizde önemli bir etkinliği gerçekleştirerek, Geleceğimiz için çok önemli bir adım atıyoruz.

Geleceğimizi aydınlatacak bir meşaleyi hep birlikte yakıyoruz.    Bugün düne göre daha güçlü ve yarınlarımızdan daha umutluyuz, üzerimize düşeni yapma gayreti içindeyiz.

Ancak her birimiz çok iyi biliyoruz ki, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle çalışkan olmanın dışında hiç bir şeye ihtiyacımız yoktur.

edirnede-ogrenme-senlikleri-basladi-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’de bu ilk kez düzenlenen öğrenme şenlikleriyle öğrenmenin yararlarını topluma anlatmanın yanı sıra, kişilerin yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri katılımlara sağlanması, öğrenmenin ne kadar çekici ve önemli olduğunun gösterilmesi, öğrenmenin kamuoyundaki farkını amaçlıyoruz.

Öğrenme Şenliklerimize valiliğimizin önerileriyle halk eğitim merkezleri,  merkez eğitim kurumları okullarımız ve

kamu kurum ve kuruluşlarımızı sivil toplum kuruluşlarıyla halkımızı buluşturan bu organizasyona ev sahipliği yapıyoruz.

137- ETKİNLİK YAPILIYOR  

Şenliklerimiz iki gün süresince belirlenen yerlerde Milli eğitim müdürlüğümüze bağlı birlikler kamu kurum ve kuruluşlarımızca 73 stantta 80 farklı öğreti, halkoyunları semazen gösterileri, müzik dinletileri pandomima gibi pek çok etkinliğin yer aldığı toplam 137 etkinlik yapılacaktır.

edirnede-ogrenme-senlikleri-basladi-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğrenmeyi şenlik kavramı ile buluşturan öğrenme üzerindeki korkuları ortadan kaldıran bu organizasyona destek olan herkese ve her kuruma özellikle Sayın Valimiz Günay Özdemir’e şükranlarımı arz ediyor saygılar sunuyorum “dedi.

EDİRNE EĞİTİMDE ÖNDER BİR İL         

Daha sonra konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, “ Bugün tarih boyunca Edirne’de kurulmuş olan medeniyetin tekrar canlandırılması ile ve bu medeniyetin farkındalığı ile ilgili önemli bir faaliyeti icra ediyoruz.

Edirne tarih boyunca medeniyetin merkezi olmuş kültürel, ekonomik ve sosyal anlamda dünyanın gelişmesine çok önemli katkılar yapmıştır.

Şu anda da Edirne halkı öğrenme ve öğretme konusunda da, entelektüel birikim konusunda Türkiye’de en önemli illerimizden birisidir. Yediden yetmişe bütün insanlarımız öğrenme ve öğretme konusunda ellerinden gelen bütün gayreti göstermektedirler.

GENÇLERİN EĞİTİMİ KONUSUNDA EN GELİŞMİŞ İL  

Özellikle gençlerin eğitimi konusunda Türkiye’nin en önemli ve en gelişmiş eğitim altyapısı, kültürel birikimi ve eğitim birikimine sahip bir ildir.

Biz bunu bugün halkımızla paylaşmak ve halkımızla birlikte bu öğrenme şenliğini yaşamak için buradayız.

Özelikle insanlar bir şeyler öğrenip ve öğretirse her zaman genç kalırlar. Eğer 20 yaşında olan bir gencimiz bir şey öğrenmiyor, hayata katkısı olmuyorsa onun için hayatın anlamı kalmaz.

YAŞLILAR ÖĞRENİYOR VE ÖĞRETİYORSA GENÇTİR  

Genç olarak da bu insanın değerlendirilmesi mümkün değildir. Eğer bir insan 80 yaşında da olsa 90 yaşında da bulunsa bir şeyler öğreniyor öğretiyor ve üretiyorsa bu insan her zaman gençtir ve her zaman genç kalacaktır.

Özellikle bu tür faaliyetler insanlarımızın öğrenmesi, üretmesi genç olması ve genç kalması önem taşıyan faaliyetlerdir.

edirnede-ogrenme-senlikleri-basladi-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün burada bunu hep birlikte yaşayacağız. Ve bundan sonra da yaşatacağız. Çünkü gelecekte bir medeniyet düşünceniz varsa gelecekte yine İstanbul’u ve dünyayı fetih edeceğimiz bir medeniyet anlayışımız varsa. Bu anlayışımızı geçmişimizi bilerek, şu anı iyi anlayarak ve geleceğimizi de iyi planlayarak iyi işler organize ederek geleceğe umutla bakacağız.

Ben bu faaliyetin gerçekleşmesinde geçen herkese halkımıza teşekkür ediyor hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra Milli Eğitim Müdürü Özcan Edirne Valisine Ayçiçeği işlemeli bir plaket sundu.

Anıt önünde Keşan Lalacık köylülerinden oluşan halk oyunları ekibi davul zurna eşliğinde Rumeli oyunları ile etkinliğe ayrı bir güzellik kattı.

Gösterilerin sonunda Edirne Valisi Günay Özdemir, Milli Eğitim Müdürü Özcan Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu ve daire müdürleri ile birlikte kurdele kesilerek Öğrenme şenlikleri açılışı gerçekleşti. Edirne Valisi Özdemir daha sonra stantları gezdi. Yetkililerden bilgi aldı. Şenlikler Pazar günü sona erecek.

 

 

 

 91 total views,  2 views today

Next Post

Basketbolcular kitap fuarında

                Edirne Belediye Başkanlığı’nca bu yıl 4’üncüsü organize Edirne Kitap Fuarı’nı Edirne Belediyesi Edirnespor Kadın Basketbol Takımı oyuncuları gezdi. Edirne Belediyesi Edirnespor Kadın Basketbol Takımı Oyuncuları, 4.Edirne Kitap Fuarı’nı gezdiler. Antreman sonrası geldikleri Kitap Fuarı’nda tüm stantları gezerek, yazarlarla sohbet ettiler. Kitap Fuarı’nın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp