Edirne’de Sağanak Yağış Kenti Felç etti.

admin

Edirne’de akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur kenti adeta felç etti. Sabahın ilk ışıklarına kadar sağanak halinde devam eden yağmur, kenti göle çevirdi. Bir çok ev sular altında kaldı. Edirne Belediyesi, Edirne Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Kent genelinde Su Tahliye ve kurtarma çalışmalarının aralıksız olarak gün boyunca devam etti. Muammer Aksoy caddesi üzerinde 1 metreyi bulan su birikintisi içinde mahsur kalan servi aracı içindeki öğrenciler kurtarılmayı bekledi. Yeni yerleşim alanında bulunan bir çok ev ve işyeri sular altında kaldı. Edirne Tren Garı’nda mahsur kalan bazı vatandaşlar saatlerce yardım bekledi.

“Özel bir Hastaneyi Su bastı”

Özel bir Hastane’nin zemin katında bulunan Acil Servis sular altında kaldı. Son 88 yılın en büyük yağış rekorunu kıran Edirne’de Zararın bilançosu büyük oldu.  Hastaneden yapılan açıklamada; “Dün gece başlayan şiddetli yağışlar sonucunda hastanemiz ACİL Servis önündeki caddede biriken su Acil Servisten girerek hastanemizin bodrum katını doldurmuştur. Elektrik arızasına karşı hastanemizin elektriği kesilmiştir. Yatan Hastalarımız başta Edirne Devlet Hastanesi olmak üzere çevre hastanelere güvenle transfer edilmiştir. Teknik ekibimiz tüm gayretiyle çalışmaktadır. Bu krizle mücadelede başta İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz” denildi.

Yetkililerden yapılan açıklamaya göre; “1930 yılında Edirne’de yağan ve metrekareye 110 kg düşen yağış rekoru son yağan yağışlarla birlikte kırılmış oldu. 88 yıl aradan sonra önceki akşam gece boyunca yağan yağış nedeniyle metrekareye 128 kilogram yağış düştüğü kaydedildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan İl Açıklama;

Yoğun yağışlar nedeniyle gece boyunca çalışan Edirne Belediyesi ekipleri çalışmalarına gün boyunca aralıksız olarak devam etti. Süreci yakından takip eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Ben şu anda kriz masasının başındayım. Süreci birlikte yönetiyoruz. Son yılların en büyük yağışı ilimizde yaşandı. Metrekareye 128,5 metreküp yağış düşmesi doğal bir afettir. Bazı vatandaşlarımız haklı olarak belediyeyi suçluyor. Şunu ifade etmek isterim. Dünyada hiçbir altyapı bu kadar şiddetli bir yağışı kaldıramaz. Sevindiğimiz tek taraf Edirne merkezde can kaybının olmamasıdır. Maddi hasarların olduğunu tespit ettik. Onları da gidermeye çalışıyoruz. Belediyemize 65 tane şikayet geldi. Arkadaşlarımız hepsiyle yakından ilgileniyor. Gece boyunca tüm ekiplerimiz çalıştı ve hala çalışmaya devam ediyor. En kısa sürede durumu normal akışına süratle getirmeye çalışacağız” dedi.

“DSİ Genel Müdürlüğü’nden ilk açıklama”

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “27 Kasım 2018 tarihinde Edirne Merkez ve Oğulpaşa Köyünde yaşanan sel felaketinde m2 ye 128.5 kg yağış düşerek gözlem periyodu süresince en fazla yağış yaşanmıştır. Sel felaketinde Oğulpaşa Köyünde mahsur kalan köylüleri, DSİ araçları güvenli bir yere taşıyıp can ve mal güvenliğini sağlamıştır.” Denildi.

 

Polis Lojmanları ve Bir çok siteyi Su bastı.

Gece boyunca sağanak halinde devam eden yağışlar, Koca Sinan Mahallesi, Muammer Aksoy caddesi’nin ulaşıma kapanmasına neden oldu. Göle dönen yolda seyir halinde olan araçlar mahsur kaldı. Aynı cadde üzerinde bulunan Polis Lojmanları ve çevresindeki sitelerin alt katları da yağmur sularıyla doldu.

Elektrik Kesintisi yaşandı

Sağanak yağmurun başladığı saatlerde, yağmur şiddetini arttırınca birçok mahalle’ye elektrik verilemedi. Gece boyunca elektriksiz kalan Koca Sinan ve Fatih Mahallesi sakinleri gün boyunca elektriksiz kaldı.

AVM’leri Su bastı

Kentin en büyük AVM’lerinden olan bazı alışveriş merkezlerinin otoparkları ve alt katında bulunan mağazalarını su bastı.

Parklar Sular altında kaldı

Yoğun yağış cadde ve yolları göle çevirirken Çocuk parkları da yağmur suyu altında kaldı. Edirne Belediyesi tarafından mahallelere yapılan park ve spor aletleri suların altında kaldı.

“Arabalar Suya Gömüldü”

Yoğun ve sağanak  yağıştan en büyük zararı araçlar gördü. Yolları ve caddeleri su altında kalan Edirne’de park halinde bulunan lüks araçlar su altında kaldı. Sabahın ilk ışıklarında araçlarını su altında gören sürücüler şaşkınlığını gizleyemedi. Suyun üzerinde yüzen araçlar vatandaşlar tarafından sudan çıkarılmaya çalışıldı.

“Süloğlu İlçesi’nde yollar zarar gördü”

Sağanak Yağmur Edirne ilçelerini de olumsuz şekilde etkiledi. Süloğlu ilçesinde etkili olan yağış yollara zarar verdi. Sabahın ilk ışıklarıyla yol onarım çalışmalarına Başlayan Belediye ekipleri gün boyunca çalıştı. Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Aşırı Yağan Yağmur Sonrası İlçemizde Zarar Gören ve Bozulan Yollarımız Belediye Ekiplerimizce Onarılmaya Devam Ediyor.  Normalin Yaklaşık 3 Kat Fazla Yağış alan İlçemizde Çok Şükür Can Kaybı Yokken, Köylerimizde Taşkınlar ve Ufak Hasarlar Oluşmuştur. Tüm Edirne’mize, İlçelerimize ve Köylerimize Büyük Geçmiş Olsun.” Dedi.

 192 total views,  2 views today

Next Post

Sel felaketinin yaşandığı bölge “Oğulpaşa”

Edirne’de gece boyunca devam eden sağanak yağış, Edirne kent merkezi ve Süloğlu ilçesi-köyleri olmak üzere Havsa ilçesi ve köylerinde hayatı felç etti. Araçlar, evler su altında kaldı, akıntıya kapılan bir kişi kayboldu.  Kaybolan vatandaş Veysel Evren için sabah saatlerinde başlatılan çalışmalarına İstanbul’dan gelen Jandarma Sualtı arama kurtarma ekipleri de katıldı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp