Edirne’de Sağlık Çalışanına Uygulanan Şiddete Kınama

admin

Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu, önceki gün Edirne Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görevli bir nöbetçi doktorun hasta yakınları tarafından darp edilmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı. Oda Başkanı Prof. Dr. Gailp Ekuklu, şiddetin Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte sağlık ortamının yapısal bir sorunu olduğunu belirterek sağlık sorunlarının şiddetle çözülemeyeceğini belirtti.
Oda yöneticileri Edirne Tabip Odası lokalinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Oda Başkanı Prof. Dr. Gailp Ekuklu, hemen hemen her gün ülkenin bir yerlerinde bir sağlık çalışanına saldırı yapıldığını belirti. Son olarak 1 Kasım Perşembe günü Edirne Devlet Hastanesi Acil Servisi’ndeki nöbetçi doktorun tekme tokat dövüldüğünü hatırlatan Ekuklu, doktorun, şiddete rağmen nöbetine devam ettiğini hatırlattı.
‘ŞİDDET, SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMININ ÜRÜNÜ’
Sağlık çalışanlarının düşük ücretle gece gündüz çalıştığını ifade eden Ekuklu, “Daha 15 gün önce bir aile hekimi meslektaşımız şiddete uğradı. Doktor arkadaşımızı dövenler aynı gün serbest kaldı. Şiddete uğrayan arkadaşlarımız meslekten soğuduklarını söylüyor. Bir meslektaşımızın çalışma arzusunun kırılması hastalarımızın yararına mı olacaktır? Hekime ve sağlık çalışanlarına şiddet tehlikeli boyuttadır. Ölümle ve sakatlıkla sonuçlanan saldırılar her geçen gün yaygınlaşıyor. Olaylar kontrolden çıkmak üzere. Sağlık Bakanlığı bu manzaraları görmeli ve önemsemeli. Şiddet, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte sağlık ortamının yapısal bir sorunu haline gelmiştir. Siyasilerin, idarecilerin üslubu, yanlış politikaları her geçen gün hekimi ve sağlık çalışanını hedef haline getirmekte. Yetkililer, hekime ve sağlık çalışanına yönelik her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele etmelidir. Sağlık sorunları şiddetle çözülmez” dedi.
Ekuklu ayrıca Türk Tabipler Birliği ve Edirne Tabip Odası olarak süreci yakından takip ettiklerini ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların hak ettiği cezayı alana kadar da takip etmeye devam edeceklerini vurguladı.

 635 total views,  8 views today

Next Post

ÇELTİKÇİLER MİTİNG İLE SESLERİNİ DUYURACAK

Bu yıl çeltik üreticileri büyük sıkıntı içinde. Çeltik alım fiyatları son günlerde  buğday fiyatına eşit duruma geldi.     Bu yıl tüccarlar da mal almadığı için, üreticilerin malı ellerinde kaldı. Bölgemizdeki çeltik üreticiler kara kara düşünüyorlar” Borçlarımız birikti, malımızı elden çıkaramıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, Gönen yöresinden çeltik almak için gelen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp