Edirne’de Sağlık Yöneticileri ile Eczacılar Buluştu

admin

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Edirne Sağlık Müdürlüğü, Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Edirne Eczacılar Odası tarafından organize edilen, eczacıların sağlık sunumu hizmetleriyle ilgili karşılaştıkları sorunların masaya yatırıldığı toplantı 02 Haziran 2014 Pazartesi günü Edirne Devlet Hastanesi’nin konferans salonun gerçekleşti.

eczacılar odası

Eczacılar Odası’na bağlı eczane sahiplerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantıda; eczacıların yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunularak, sorunların çözümü noktasında ortak akıl arandı.

Kurumların kendi işleyiş ve yapısını anlattığı toplantıda, eczane sahipleri ile sağlık yöneticileri birebir hem tanışma hem de karşılıklı soru alışverişinde bulunma fırsat yakaladılar.

eczacılar odası (1)

20 Senelik Eczane Yönetmeliği Nisan 2014’de yenilendi

2 yıl süren çalışmalarında ardından noktasından virgülüne kadar, tek tek incelenerek yapılan yeni Eczane Yönetmeliği 2014 yılının Nisan ayında yürürlüğe girmiştir. Yenilenen bu yönetmeliğe göre; eczacıların görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiş olunup ayrıca, eczanelerin açılması, işletilmesi, nakli, devri ve kapanması ile eczanelerin özellikleri ve eczacılık hizmetlerinin yürütülmesine dair usul ve esasları düzenlenmiştir.

eczacılar odası (3)

“5 Milyon TL’nin altına hiç düşmeyen borç, 4,5 ayda bitti”

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İlhan Açıkgöz, amaçlarının hastanelerin ekonomik sürdürülebilirliğini sağlayarak, artıda kalmak ve bu artıları da tıbbi hizmetlere yatırım yapmak olduğunu belirtti. Görevi devir aldıkları ilk zamanda, hastanelerin 7 milyon 700 bin lira borcu olduğunu ve yapılan çeşitli çalışmalar ile bu borcu 4,5 ayda sıfırladıklarını belirten Açıkgöz, şunları söyledi;

“1 yıldır hastanelerimiz olarak artıdayız. Bu artılarımızı daha kaliteli hizmet verebilmek için hekimlerimizin bütün malzeme taleplerini karışlıyoruz. Buna gücümüz var. Teknoloji takip edebilir duruma geldik. Bu anlamda aldığımız yeni cihazlar sayesinde artık hastanelerimizde skolyoz ameliyatı yapabiliyoruz. Bunları nasıl yaptık? Elbette güçlenerek, yeni cihazlar alarak yaptık” dedi.

“Evinden çıkamayan hastalarımıza hekim yolluyoruz.”

Açıkgöz; “Sağlık problemleri nedeniyle evden çıkamayan hastalarımız Evde Sağlık Hizmetleri Birimi olarak hekim gönderiyoruz. Eczacılar olarak sizler de hastalara yakınsınız. Bu hizmetimizi hastalarımıza duyurun” şeklinde konuştu.

“Eczaneler sadece ilaç veren yer değil, ilaç hakkında bilgi de veren yerlerdir.”

eczacılar odası (2)

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Cenk Kes’ler soru cevap şeklinde geçen toplantıda yaptığı açıklamada bir eczanede mutlaka bir eczacı bulunması gerektiğine vurgu yaparak şöyle devam etti; “Örneğin genel cerrahi operasyonunun yapıldığı bir ameliyathanede genel cerrahın olmadığını düşünebiliyor musunuz? O bakıma eczanede başka bir eczacı yok ise o eczanenin kapıları kapalı olmalıdır. Özetleyecek olursam, Eczaneler sadece ilaç değil ilaç hakkında bilgi de veren bir yerdir” dedi.

Dr. Muhsin Kişioğlu’nda Erikliye Yazlık Eczane Önerisi

Edirne Kamu Hastaneler Birliği tarafından Keşan’ın Erikli ilçesinde semt polikliniği hizmeti verildiğini ancak bölgede eczane olmadığının altını çizen Edirne Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Muhsin Kişioğlu, “Günümüzde eczanesiz yerleşim yeri kalmamalıdır. Yaz döneminde yoğun olacak olan Erikli bölgesinde merkezden bir eczanenin yeni yönetmeliği göre geçici olarak hizmet verebilmesinde hiçbir problem yoktur. Yazlık bölge olan Erikli’de eczane hizmeti vermek, halk adına oldukça memnuniyet verici bir gelişme olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

 126 total views,  2 views today

Next Post

Metin Fevzioğlu Belediye Başkanı Gürkan’ı ziyaret etti

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Fevzioğlu ziyareti sırasında yaptığı konuşmada; “ Recep Başkanımızı hazırlamaya geldik.Başkanımız Edirne’nin aydınlık yüzü” değerlendirmesinde bulundu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ve Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım ve beraberindeki heyetin ziyaretinden memnuniyet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp