Edirne’de Tarihin en büyük felaketi yaşandı. “Kar değil ceviz büyüklüğünde dolu yağdı”

admin

Edirne’de etkili olan dolu yağışı hayatı felç etti. Saat: 16:40 sularında havanın birden kararması ile aniden başlayan dolu yağışı büyük şaşkınlık ve korku dolu anlar yaşattı Kent merkezinde etkili olan dolu yağışı Edirne’yi beyaza boyadı. Ceviz büyüklüğünde etkisini sürdüren dolu yağışı araç sürücülerine zor anlar yaşattı.

Araçlarıyla seyir halinde olan vatandaşlar en yakın benzin istasyonuna sığınırken, diğer araç sürücüleri de AVM’lerin kapalı otoparkına sığınarak araçlarını ve kendilerini korumaya çalıştı.

Günlerdir devam eden yağmurun ardından, İl merkezinde bugüne kadar görülmemiş şekilde etkili yağan dolu Edirne’yi buz pistine çevirdi. Yollar ve caddeler dolu taneleriyle kaplandı.

Yaklaşık olarak 30 dakika boyunca şiddetli ve etkili bir şekilde yağan doluya dışarıda yakalanan vatandaşlar da, en yakın kapalı mekanlara sığınarak can güvenliğini korumaya çalıştı.

Kentin bir çok noktasında dolu felaketine şahitlik eden vatandaşlar da ellerinde cep telefonları ile bu anı hem fotoğraf hem de video çekerek sosyal medya da paylaşarak, “Bu fotoğrafta gördükleriniz kar değil, ceviz büyüklüğünde Dolu..Edirneye geçmiş olsun..cok büyük bir afat..16.40..” v.b. notlar yazıp yakınlarını bilgilendirdi.

Öte yandan Edirne Ziraat Odası’nın ivedi bir şekilde, “Üreticinin zarar görüp görmediği ile ilgili” Köylerde hasar tespit raporu oluşturmak için çalışma başlattığı açıklandı.

“Dolunun etkili olabileceği köylerde zarar yok”

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün yaptığı açıklamada; “Dolu yağışının yoğun olduğu bölge olan Eskikadın, Yenikadın köyleri ve Kapıkule istikametindeki tarlalarımızda ALLAHA şükür bir zarar yok bütün çiftçilerimize geçmiş olsun”dedi.

 54 total views,  2 views today

Next Post

Bircan, il ve ilçe başkanı ile birlikte taşkın riskli köyleri ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan Meriç Nehrinin yükselmesi nedeniyle taşkın riski olan köyleri ziyaret ederek durum hakkında bilgi aldı. CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Ediz Ün ile birlikte Doyran köyünde incelemelerde bulundu. Doyran köyü muhtarı Ali Kart […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp