AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan yaz dönemi ekilişlerinde kesinti yaşanmaması ve ülkemizdeki mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekilişin yapılabilmesi için ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı’ devreye alındığını söyledi.

Edirne’deki 102.894 hektar sulu tarım alanı 211.241 kuru tarım alanı olmak üzere toplamda 314.135 hektar verimli tarım arazisi mevcut olduğunu belirten İba, şu açıklamalarda bulundu:

Tarımsal arazimizin yaklaşık % 97’si tarla, % 2’si sebze, % 1’i ise meyve ve bağ arazileridir. Bu bilgiler doğrultusunda ilimizde tarıma elverişli arazilerimizin tamamı çiftçilerimiz tarafından ekilmektedir.
Tarım ve Orman Bakanlığımızın başlatmış olduğu ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı’ ülkemizde tarıma elverişli olmasına rağmen hiç ekim yapılmayan arazileri kapsamaktadır. Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında 21 ilde hiç ekim yapılmamış boş tarım arazilerini kapsayacak şekilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’i Tarım ve Orman Bakanlığımızca hibe edilecektir. Ekimi yapılacak tohumlar sertifikalı ve miktarı 6 bin 700 ton olduğunu belirlenmiş olup, 364 bin dekar alanda ekiliş yapılacaktır. İlk aşamada ekilişleri yapılan ve hasat edilecek olan ürünün toplam rekoltesi 80 bin ton olacaktır. Proje sonucunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL, proje bütçesinin ise yaklaşık 20 milyon TL olduğunu hesaplanmıştır.”