EDİRNE’DE VAKIF GELİRLERİ

admin

fikri_yalin_koseEdirne, ülkemizde vakıf gelirleri açısından çok şanslı bir il. Bu yıllarca Osmanlı Devletine başkentlik yapmanın ve imparatorlukça önemli bir kent olmanın sonucunda oluştu. Kentimizin sınırları içinde Binlerce dekar tarlası çarşılarda dükkânları ile kirada olan gayrimenkulleri bulunuyor. Bunlardan devletimizin yılda yaklaşık olarak 16 milyar gelir elde ettiği yetkililerce açıklanıyor.

Bu paraların tamamı zorunlu olarak Başkent Ankara’ya gönderiliyor. Buradaki vakıf gelirlerinden elde edilen gelirin büyük bölümü ise başka bölgelerdeki vakıf eserlerinin onarımı ve diğer giderleri için kullanılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Edirne’de yaptığı konuşmasında son on yılda Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğüne 14 milyon lira gönderildiğini, gönderilen bu para ile Edirne’deki vakıf eserlerinin onarıldığını belirtti.

Bu ifadeler iyi de; Edirne’deki vakıf gelirlerinin toplamana baktığımızda Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli’nin açıklamasına göre geçtiğimiz yıl( 2012) yılında Edirne vakıf eserlerinden elde edilen gelir 16 milyar lira.

Bunu dikkate aldığımızda Edirne’den Ankara’ya gönderilen vakıf gelirleri yanında on yılda Edirne’ye gönderilen para devede kulak kalıyor.

Edirne’ye vakıf eserlerinin onarımı için gönderilen para öyle abartılacak bir rakam sayılmamalı. Üstelik bu paranın büyük bölümünde Edirnelilerin büyük emeği var.

Edirne’de vakıf dükkânlarının kiralarının yüksek olduğu kiracı vatandaşlar tarafından söyleniyor. Diğer gayrimenkullerde de bizim insanımızın büyük katkısı bulunuyor. Bu yardımı kentimize bir ayrıcalık bir lütufmuş gibi sunmak ne derece doğru olur.

Edirne vakıf zengini bir il bunların korunmasında Edirne halkının payı ve katkısı yadsınmamalı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında gündeme getirdiği nehirlerin kirlenmesi konusu vardı.

Ergene, ve Meriç nehirlerimizin kirliğinde belediyelerin evsel atıklarının payı vardır, bu inkar edilemez.

Onun yanında sanayi kuruluşlarının yaşamımız için büyük tehlike oluşturan atıklarının oranı daha fazla olduğu biliniyor.

Bu iki kaynaktan kirlenen nehirlerimiz zehir deposu konumuna geldi. Nehirlerimizin kirlilik uzun yıllardan bu yana artarak devam ediyor.

Şu anda da, özellikle Ergene nehrinin kirliliğinde herhangi bir azalma olduğunu söyleyemeyiz. Ergene simsiyah görüntüsü ile etrafına mikrop saçarak.

Saroz körfezine kadar uzanıyor. Ne yazık ki, bugüne kadar siyasilerin en büyük propaganda malzemesi olan Ergene Nehrinin temizlenmesi konusu şu an da gündemini

koruyor. Trakya topraklarının can suyu olan bu nehir Istıranca Dağlarından gelen su kaynaklarını da kaybediyor.

Bu nehirlerimizin kirliliği ise hepimizin yüz karası gibi ortada duruyor. Bakalım daha kaç yıl bu kirli suları seyretmeye devam edeceğiz.

Bir zamanlar pırıl pırıl akan nehirlerimize kavuşmamız için ömrümüz yetecek mi?

KENDİMİZE ZARAR VERİYORUZ

Edirne merkezde mahalle muhtarlarımızla yaptığım görüşmelerde muhtarlarımızın masalarının yanlarında yığılmış tebligatların bulunduğuna tanık oldum.

Bu yüzlerce tebligatın bazılarında birden fazlasının lastikle birbirine bağlı olduğunu görerek bunun nedenini muhtarlara sorduğumda, bunların ayni kişiye gelen trafik cezası tebligatları olduğunu, adreslerinde bulunmadığı için muhtarlıkta bekletildiğini söyledi.

Bu zarflarla bildirilen ceza miktarına bakıldığında toplamının bin lirayı geçtiğini gördüm. Adı geçen bu araç sürücüsü kardeşimiz yok yere bu trafik cezasını ödemek zorunda kalacak, yazık değil mi?

Edirne’nin trafik kurallarının eksiksiz uygulanması için pilot bölge seçildiğini bu nedenle denetimlerin arttığını herkes biliyor. Bunun için kentimizin dört bir yöresinde trafik denetim sistemleri var.

Sürücülerimiz bunu dikkate almadıkları için ceza ödemek zorunda kalıyorlar. Buna dikkat çekmek için gerek trafik yetkililerinin gerekse Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odamız Başkanı Erbey Kılıç’ın şoförlerimize defalarca uyarısı oldu.

Trafik cezalarının daha önceleri olduğu gibi sadece trafik polislerince kesilmediğini bu konuda sicil görevlilerin ve denetim sisteminin bulunduğunu kamuoyuna duyurdu. Maalesef bu etkili olmadı. Trafik cezalara artarak devam ediyor. Böylece yok yere şoför esnaflarımız ve araç sahipleri ceza yiyorlar, yazık değil mi?

 211 total views,  2 views today

Next Post

Madde bağımlılığı bilgilendirme seminerleri devam ediyor

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Emniyet Müdürlüğü koordinasyonunda ve Edirne Belediye Başkanlığı’nın desteği ile yürütülen CANSUYU projesi kapsamında Madde Bağımlılığı ile Mücadele için bilgilendirme seminerleri, velilerle devam ediyor. Edirne Emniyet Müdürlüğü koordinasyonunda ve Edirne Belediyesi ile yürütülen CANSUYU projesi kapsamında, öğrencilere yönelik yapılan seminer […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp