Edirne’de kent merkezinde işlek alanlarda bulunan trafolar, Edirne Valiliği ile ETUR (Edirne Turizm ve Endüstri A.Ş.) işbirliğinde imzalanan protokolle güzel bir görünüme kavuşuyor. Proje kapsamında Karaağaç’taki Tarihi Bahattin Öğütmen Konağı’nın bir odasındaki süsleme, Karaağaç girişindeki bir trafo üzerine uygulandı. Edirne kent merkezinde bulunan yaklaşık 20 trafo, Kalemkâr Bilge Turanlı’nın çalışmaları sayesinde kentin tarihi dokusuna uygun olarak boyanacak. Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ETUR tarafından yürütülen projenin ilki, Karaağaç Mahallesi girişindeki bir elektrik trafosuna uygulandı. TREDAŞ’ın da destek verdiği trafonun boyama işi, tadilat ve süslemeler dâhil 2 haftada tamamlandı.
Proje kapsamında ilk boyanan trafo olması nedeniyle İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan ile ETUR’da bezeme envanteri çıkaran Kalemkâr Bilge Turanlı, Karaağaç Mahallesi girişindeki trafo önünde bir basın toplantısı düzenledi. İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Edirne’deki sivil mimarlık örneği evlerin dışları kadar içlerinin de güzel olduğunu ifade ederek bu binalarda çok güzel süslemeler bulunduğunu belirtti.
20 Trafoya Tipik Barok Süslemesi Yapılacak
Bu süslemeleri, kentin işlek bölgelerinde bulunan trafoların üzerine süsleme olarak uyguladıklarını ifade eden Özcan, “Tarihi ev ve konaklarımızın iç restorasyonları sadece boya badanadan ibaret değil. Birçok tarihi yapının iç düzenlemesi için epeyce efor sarf ediliyor. İç süslemeler özenle restore edildiği gibi aslına uygun bir şekilde yeniden elden geçiriliyor. İşte bu süslemeleri trafolar üzerinde uygulamaya karar verdik. Bu kapsamda da işe ilk olarak Karaağaç Mahallesi girişindeki trafodan başladık. Zamanla diğer 20 trafonun da süslemesi yapılacak” dedi.
Kalemkâr Bilge Turanlı ise trafo üzerlerine tipik barok süsleme sanatı uygulandığını belirtti. Trafoların önceki yıllarda tarihi Edirne evlerinin dış cephesi olarak süslendiğini bundan sonra ise tarihi Edirne evlerinin iç cephesi olarak süsleneceğini ifade eden Turanlı, trafoların süslenmesiyle birlikte kentin dış görünümüne bir nebze olsun güzellik katmayı amaçladıklarını söyledi.
Kent merkezindeki diğer 20 trafonun süslemelerine de önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.