Edirne’den Türkiye’ye İyi Örnekler…

admin

Edirne Valiliği ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Akademi Edirne” ve “EFOR” adlı projeler, İstanbul Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 11. Eğitimde İyi Örnekler Konferansına yapılan 755 başvuru arasından seçilerek 62 poster ve 73 sözlü sunum arasında yer aldı. Sabancı Üniversitesi ERG (Eğitim Reformu Girişimi) tarafından düzenlenen ve teması “Katılım” olarak belirlenen konferansa davet edilen iki projenin , Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan başkanlığındaki iki ayrı proje ekibi tarafından sözlü ve poster sunumu yapıldı.

Akademi Edirne projesi, kendi alanlarında önde gelen yazar ve sanatçıların, liselerimizden seçilen yetenekli 24 kişilik öğrenci grupları ile edebiyat, düşünce, tiyatro, güzel sanatlar ve sinema alanlarında altı ay boyunca süren atölye çalışmalarını kapsıyor. Başkanlığını Edirne Valisi Hasan Duruer, Genel koordinatörlüğünü Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Genel sekreterliğini Valilik Danışmanı ve proje müellifi Fahri Tuna, Atölye koordinatörlüklerini ise liselerimizden seçilen koordinatör öğretmenler yürüttü.

milli eğitim (1)

Yapılan sunumlar büyük beğeni toplarken, Edirne kültür hayatına ve eğitimine kazandırdığı ivme ile Vali Hasan Duruer ‘in himayelerinde baskısı yapılan Edirne kitapları, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından da takdir edilerek bu kitapların, Fatih Projesi ’nin içeriklerinin tutulduğu Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ‘da da elektronik kitap olarak yayımlanacağı belirtilmiştir.

EFOR ( Eğitim faaliyetleri Okul Randımanı ) projesi İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ve Şube Müdürü Fatih İnce tarafından sunuldu. Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ’nün web sitesinden de raporuna ulaşılabilecek proje kapsamında;

1. Yenilikçi öğretmenlerden ve akademisyenlerden Yenilik Birimi (Blog sitesine Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ’nün web sitesinden ulaşılabilir.) oluşturulmuştur.

2. Yatay hiyerarşiye göre oluşturulan bu birimin önerilerine göre stratejiler belirlenmiştir.

3. Öğrenci Memnuniyet Anketleri oluşturulmuş ve 4500 öğrenciye uygulanmıştır.

4. Öğretmen ve idarecilere yönelik saha anketleri 150 öğretmen ve 40 idareciye uygulanmıştır.

5. Bulut bilişim kullanılarak okul ve kurumların eşzamanlı şeffaf çalışmalar yapabilmesine imkan verilmiş; böylece kendini örgütleyen bir kontrol sistemi oluşturulmuştur.

6. Öncelikler belirlenerek okulların istatistik bilgilerini ve bir kısım performans kriterlerini içeren ipad ve iphone tabanlı bir yazılım geliştirilmiştir.

 

 

 

 

7. Bu yazılım kullanılarak aşağıdaki kriterlerle okul karneleri oluşturulmuştur.

 

1. ÖĞRENCİ BAŞARISINI ARTTIRMAK

1.1 Akademik Başarı İndeksi %45

 

2. GÜVENLİ VE DESTEKLEYİCİ BİR EĞİTİM ORTAMI

2.1 Kütüphane Kriteri %10

2.2 Devamsızlık Kriteri %10

2.3 Okul Kimliği Etkinliği Kriteri %5

2.4 Öğrenci Disiplin Cezaları %5

 

 

3. MEMNUNİYET ANKETLERİ

3.1 Eğitim Ortamı Memnuniyet Anketi %10

3.2 Rehberlik Servisi Değerlendirme Anketi %5

 

4. DEĞİŞİM

4.1 Zeitgeist (Zamanın Ruhu) Kriteri %10

milli eğitim (4)

Sabancı Üniversitesi’ndeki konferansa Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ve Şube müdürü Fatih İnce ile Akademi Edirne Proje grubu koordinatör öğretmenleri Murat Özden Uluç, Dilek Altay , Murat Çandır, Şadi Kuloğlu, Bülent Burç; EFOR proje grubundan Banu Mutafçılar, Ayşe Taylan, Mutlu Cömert ve Müge Kara öğretmenlerimiz katılarak Edirne Valiliği himayelerinde ilimizin eğitim ve kültür hayatına katkı sağlayan bu örnek uygulamaların sunumunu gerçekleştirmişlerdir. Her iki sunum da katılımcılar tarafından özgün projeler olmaları nedeniyle büyük ilgi görmüştür.

milli eğitim (3)

Hürriyet Gazetesi yazarı İsmet Berkan’dan Yenilik Birimi’ne Takdir

milli eğitim

İsmet Berkan, 10 Mayıs 2014 tarihli “Liselerinde bilim yapılan Türkiye…” başlıklı köşeyazısında ;

“Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü Türkiye’ye örnek olmalı. Diyor ve ekliyor:

Bu köşede dün çıkan, “Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sonuç verilerini herkesle paylaşmalı” mealindeki yazım üzerine Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Şubesi’nden bir mail aldım ve çok sevindim.

Şube, internet üzerindeki kendi blogları olan ‘yenilikbirimi.com’ da Edirne’deki okulların ve öğrencilerin TEOG verilerini ham data olarak yayınlamıştı. Üstelik bu veriler, hazır bazı filtreler yardımıyla temel bazı analizlere de tabi tutulabiliyordu.

Edirne’nin yaptığını umarım Milli Eğitim Bakanlığı bütün Türkiye için yapar ve eğitim konusunda çalışan araştırmacılara büyük bir kaynak sağlamış olur.”

Böylece Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Veriye dayalı ilerleme ve şeffaflık” stratejiyle uyumlu bir şekilde ilimizdeki TEOG sınavına giren tüm öğrencilerin merkezi sınav ile yerel sınavlarının arasında %25 fark olan branşların ve YDS sınavına giren tüm öğrencilerin branş ve sınıf bazlı karşılaştırmalarının da yer aldığı infografiklerinin eğitim paydaşları ile paylaşılarak eğitimde kalite ve verimliliğin arttırılmasına yönelik çalışmalara devam edildiği belirtildi

milli eğitim (2)

 

 

 

 180 total views,  2 views today

Next Post

RYS HOTEL,e 2014 Tripadvisor Mükemmellik sertifikası.

Dünyanın En Büyük Seyahat Sitesindeki Gezgin Değerlendirmeleri Sonucunda En İyi Performanslı Otel seçildi               Konuk ağırlamada mükemmel hizmeti onurlandıran bu ödül yalnızca, TripAdvisor’da her zaman ayırt edici gezgin yorumları alan kuruluşlara verilmekte ve küresel ölçekte bunu başaran işletmeleri kapsamaktadır. Mükemmellik Sertifikası alan kuruluşlar, tüm dünyadan seçilmekte olup web sitesinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp