Edirneli hızlı yaşıyor

admin

fikri_yalin_koseEdirne’nin ana caddelerine bundan üç ay önce (TEDES) trafik Elektronik denetleme sistemi kuruldu. Bu sistemin kurulması sonrası sürücülere hız konusunda defalarca uyarı yapıldı. Yol çevresine uyarıcı levhalar yazıldı. Buna rağmen sistemin devreye girmesinden bu yana 10 günde hız uyarısına uymayan sürücülerin on bin küsuru hız sınırını aşarak ceza yemek zorunda kaldı.

Edirneli hızlı yaşıyor diye tanımlamam başka amaçla değil sadece hız konusunda uyarılara aldırmadan ceza yemek zorunda kalan sürücülerimizi tanımlayan bir sözcük.

Edirneli araç sürücülerimiz bu hız limitini aşma karşılığında da 2 milyon 596 lira ceza ödemek zorunda kaldı. Bundan sonra da aynı hız ihlalleri devam ederse sürücülerimiz trafik kuralı ihlali konusunda ülke genelinde bir rekora imza atacaklar. Bundan en çok kendileri zarar görüyor ödenen para az para değil. Bu ihlallerin devamı zararın daha da artmasına neden olabilecek.

Daha önceleri Trafik ekipleri tarafından yapılan denetimler yeterli olmamış olacak ki şimdi itiraza gerek olmadan hız limitini aşan araçlara anında ceza uygulanıyor. Bu cezalar Avrupa ile sınırı olan bir ilin sürücülerine yakışmıyor. Komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan’a gittiğinizde trafik kuralı ihlallerinin yok denecek kadar az olduğuna tanık olursunuz. Buna karşılık da trafik kazaları o oranda azalıyor. Hiç olmazsa bunlardan ders çıkarmalıyız. Her şeye rağmen mal benim ben istediğim kadar hız yaparım diyenlere gereken uyarıyı TEDES cihazları veriyor. Bunun sonunda kural ihlaline devam edenler isteseler de istemeseler de kurallara uymak zorunda kalacaklar.

Bunun yanında yaya geçitlerinde yayaların geçme üstünlüğüne de yeterince riayet edilmediği biliniyor. Turizm sezonunda Edirne’ye turist akınının olduğu bu günlerde sürücülerimiz de yaya geçitlerinden geçecek yayalara geçiş üstünlüğü sağlamalı.

Bu şekilde hareket etmeleri Edirne’nin bir Avrupa kenti olduğunun göstergesi olacaktır. Edirne’nin imajına olumlu katkı yapacaktır. Edirnelilerin araç sürümünde bu hızlı yaşamları ne yazık ki bölgenin sorunlarının çözümünde ne denli yavaşladığını görüyoruz.

Kentimizin bugüne kadar biriken sorunlarının çözümünde halkımızın, o hızlı yaşayanların ne kadar katkısı oldu. Sadece araç sürmede sağlanan hız bölgemizin sorunlarının çözümünde Edirne’ye yapılacak hizmetlerde neden hızından eser kalmıyor. Hızlı yol alma alışkanlığı olanların bölge sorunlarının çözümünde de aynı hızla çözüme katkı yapmalarını bekliyoruz.

Özet olarak belirtmek gerekirse göz göre göre sürücülerimiz bu hız tuzağına düştüler. Hem de tüm uyarılara rağmen ceza ödemek zorunda kalacaklar. Onlara önerim.  Ceza tebligatlarını yasal sınırı içinde alıp ödemeleri halinde trafik cezalarında %25 indirim yapılıyor. Hiç olmazsa onu yapıp daha çok ceza ödemekten kurtulsunlar.  Bundan sonra da ben istediğim hızla giderim sevdasından kurtulup araçlarını belirlenen hız sınırları içinde kullanmayı alışkanlık haline getirsinler, yoksa sürücülerimizin her hız ihlalinde kırmızı ışık yanar bir defa daha caza tebligatı ile karşılaşırlar. Demokrasi kurallar rejimidir. Herkes bu kurallara uymak zorundadır.

Bu oranda yüksek ceza ödenmesinin sürücülerimize uyarı olmasını bir daha tekrarının kendi keselerine zarar yazacağını unutmamaları gereğini hatırlatmak isterim.

BU YIL KIRKPINAR DAHA GÜZEL OLACAK

Aldığım bilgilere göre bu yıl yapılacak 655. Kırkpınar etkinlikleri daha kapsamlı sayısız etkinliğin ilk kez  bu yıl yer aldığı etkinliklere şahit olacağız. Mesela bu yıl Kırkpınar etkinliklerinde UFO müzesini görme imkânımız olabilir.

Edirne ile ilgili bir yiyecek Kırkpınar yılı olan 655 metre uzunluğunda alanda sunulup Guinness rekorlar kitabına girebilir. Daha önceki yıllarda görmeye alıştığımız Güreş alanı karşısındaki meydan bu yıl farklı bir görüntü kazanacak. Oradaki karmaşadan eser kalmayacak.  Meydanda yer alan Çevirmeciler Ağaçların olduğu doğu kısma alınacak.

Türkiye’de çeşitli ödüller alan aşçılar Kırkpınar’a gelip hünerlerini sergileyecek.  Etkinlikler için dünyada en çok günlük tirajı bulunan gazetelere( Bunlar Japonya’da) ilan verilecek. Kırkpınar etkinliklerinde yayın hakkı olan NTV sadece güreşleri değil, bütün ülkelerin dikkatini çekebilecek diğer etkinlikleri de verme gereğini duyacak.

Kırkpınar’da yapılacak yeni düzenlemelerin sadece birkaçı bu sanırım önümüzdeki günlerde bu konu hakkında detaylı açıklamalar olacak. Kısaca bu yıl Kırkpınar etkinlikleri uluslararası boyutta yapılacak. Bunları çalışmaları son aşamaya geldi. Bekleyip göreceğiz.

HAMDİ AKMAN’I KAYBETTİK

1924 doğumlu Cumhuriyetimizle yaşıt olan Hamdi Akman tahsili olmamasına karşın çok kişinin ulaşamayacağı bilgiye sahipti. Bugüne kadar inancı ne ise ondan bir milim şaşmadan görüşlerini savundu. Ki nasıl yorumlarsa yorumlasın o bir Cumhuriyet Atatürk hayranı bu görüşünü çekinmeden her yerde savunan bir köy aydını idi.

Köylüler bazı sorunlarını ona danışarak çözüme kavuştururlardı. Yaşamı süresince çok acı çekti.  İşçi Partili olduğu gerekçesi ile 12 Eylül’de gözaltına alındı.

Sürekli okurdu yeniliklere açık biriydi. Camiye gittiğinde imamın yanlışlığını görüp uyarır, çoğu kişiden fazla dini bilgi birikimine sahipti. Yaşamı süresince talihsizlikler, acılar peşini bırakmadı. İlkin genç kızını toprağa verdi.

Yine kızının eşi vefat etti. Onu yanına almak zorunda kaldı. Bu acılar yetmiyormuş gibi bir de öğretmen oğlu öldü. Tüm bu acılara metanetle göğüs gerdi. Köyündeki dükkânına gidenler onunla sohbet etmeden zevk alırlardı.

Her kesimden arkadaşı vardı. Kendini bildi bileli Cumhuriyet Gazetesini elinden düşürmedi. Son ana kadar gazetesini okumayı sürdürdü. Günlük olayları izliyordu. Kendisi ile son yaptığımız görüşmede ülkenin gidişinden endişe ettiğini söylemişti. Bundan üzüntü duyuyordu.

Bu sevgi dolu insanı Cuma günü köyünde toprağa verdik. Cenazesi oldukça kalabalıktı. Bu son törende yakın arkadaşları yanında olmasa da, çevre köylerden gelenler tabutunu eller üzerinde taşıdılar. En anlamlı olan köy imamının Hamdi ağabey hakkında söyledikleri oldu.

İmam konuşmasında Rahmetliyi çok yakından tanıdığını herkesin saygı duyduğu bir insan ve örnek bir kişi olduğunu cenazede yaptığı dua sırasında ifade etti. Asırlık çınar saygın bir insan savunduğu fikirleri çekinmeden savunan bazıları gibi sık sık fikir değiştirmeyi sevmeyen dik duruşlu bir insandı. Nur içinde yatsın. Anısı sonsuza kadar yaşayacaktır.

 83 total views,  2 views today

Next Post

“Olumlu Okul İklimi” konulu konferans verildi

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı BUGAY tarafından, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Merkez resmi/özel okulların müdür ve müdür yardımcıları ile aday öğretmenlere, “Olumlu Okul İklimi” konulu konferans verildi. İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN’ın da katıldığı konferans, 29 Nisan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp