Edirneliler kazı alanlarından ne zaman kurtulacak

admin

Edirne  merkezde  bulunan   tarihi  kalıntılar nedeniyle  şehrin dört bir  yanı kazı alanına döndü.  Selimiye meydanındaki kazının ne zaman biteceği belli değil. diğer taraftan Ticaret Borsası eski yerindeki tarihi temellerin bulunduğu  yerde  yine Edirne merkez  Sarıca  Paşa Mahallesi Kadirhane caddesindeki  kazı alanında    hiçbir kazı çalışması  yapılmıyor.Edirneliler kazı alanlarından  ne zaman kurtulacak (1)

 

 

 

 

 

 

Vatandaşlar Edirne’de kazı yapılan alanlardaki çalışmaların bir an önce bitirilmesini, şehir merkezinde  yapılan kazı çalışmaları sonucunda  köstebek yuvasına dönmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek şikayetlerini şöyle  dile getirdiler. “ Edirne tarihi bir kent her yanı  sit alanından farksız. Yalnız burada insanlar yaşıyor, önemli olan insan yaşamını kolaylaştırmak olmalı  bunu unutmamak gerekir Tarihi eserlerin tekrar ortaya çıkarılması  kuşkusuz çok önem taşıyor onu   düşünürken biraz da insanların yaşam koşullarını  düşünmek gerekir.

Kazılar için açılan çukurlar ne yazık ki çalışma yapılmadığı için uzun süre kapanmıyor. Buraları çöplük haline geliyor. Eğer buralarda kazı yapılacaksa bir an önce bitirilmesi gerekmez mi.

Edirneliler kazı alanlarından  ne zaman kurtulacak (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Selimiye alanı Edirnelilerin gezip dolaştığı en önemli meydan üstelik Selimiye Camisini ziyaret amacıyla  gelen turistler de  buralarda  tur atıyorlar.  Bu alan Yemişçi Kapanının temel kalıntıları nedeniyle meydanda kazı çalışmaları yapılıyor. Bu kazılar nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olan Selimiye Çevre Projesi gecikiyor  bir türlü gerçekleşemiyor projenin yapılması için   kazının tamamlanması bekleniyor.  Buradaki kazı nedeniyle Edirne için daha ne  kadar kazı alanı  olarak  kalacağı belirsiz.

Edirne’nin her yanında kazı nedeniyle çukurlar açıldı. Çevreleri kapatıldı.  Bu kazı işinin bir an önce sonlandırılmasını bekliyoruz.

 

 

 

 

 128 total views,  5 views today

Next Post

İstendiği zaman oluyormuş

Edirne’de tüm Trakya’dan emekçilerin katılımı ile 1. Mayıs İşçi ve Emek Bayramı gerçekten coşkulu bir şekilde kutlandı. Bayramda  hiçbir sorun çıkmadan   başladığı gibi düzenli ve dostane şekilde  son buldu. Bunu sağlayan Başta Edirne Valisi Dursun Ali Şahin olmak üzere güvenlik kuvvetlerimizin tüm yetkililerine ve kurallara uyan sendika ve meslek kuruluşlarımıza […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp