Edirnelilere müjde; altı yapı sorunu son buluyor

admin

Seçim beyannamesinde yer alan tüm vaatleri tek tek yerine getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan altyapı sorunu ile ilgili de müjdeli haber geldi. Edirnelilerin yıllardır yaşadığı altyapı sorununu çözmek için kolları sıvayan ve göreve geldiği ilk günden itibaren konu üzerinde titizle çalışmalarını yürüten Başkan Gürkan; “Altyapı projemiz ile ilgili ihalemizi gerçekleştirmiş ancak ihale OHAL kapsamında inceleniyordu.  Bugün itibariyle ihalemiz onayladı. Edirne’de 2050 yılına kadar altyapı sorunu yaşanmayacak” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirnelilerin kanayan yaralarını sarmaya devam ediyor. Seçim beyannamesinde yer alan vaatleri yerine getirmek için kolları sıvayan Gürkan, ilk olarak Edirne Katı Atık Yönetim Birliği bünyesinde Edirne’deki 60 yıllık vahşi depolamaya son vermiş; Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri; 7 Kasım 2017 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla hizmete açılmıştı. Türkiye’deki en iyi tesislerden biri olan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nden yakında elektrik üretimine de başlanacak ve 16 bin evin elektrik ihtiyacı da karşılanmış olacak.

2050 YILINA KADAR SU İHTİYACINI KARIŞILAŞACAK

Aynı zamanda Edirne Belediyesi ve DSİ Genel Müdürlüğü ile 2015 yılında yapılan protokol kapsamında Kırklareli Kayalı Barajı’ndan binlik çelik borularla 58 kilometre mesafeden yıllık 20 milyon 500 bin metreküp temiz su alınması için bir isale hattı yapıldı.  Bu isale hattından gelecek suyun da arıtması içinde İçme Suyu Arıtma Tesisi tamamlanarak hizmete sunuldu. Aralık ayından itibaren de Edirnelilere Kırklareli Kayalı Barajı’ndan gelen ve yeni arıtma tesisinde arıtılan suyu kullanıyor.

8 BİN 300 YILLIK SORUN SON BULUYOR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, daha sonra göreve geldiğinde sözünü verdiği, şehir merkezine evrensel ve kanalizasyon atık tesisi kurulması projesini hayata geçirdi. Paşaçayırı Mevkii’nde inşa edilen Edirne İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin temeli 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenlenen törenle atıldı. Tesis, 2019 yılında işletmeye alınacak. Tesis, 8 bin 300 yıllık tarihe sahip kentin ilk Atık Su Arıtma Tesisi olacak.

VE EDİRNELİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ ALTYAPI

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; düzenliği basın toplantısıyla Edirnelileri bir müjdeli haber daha verdi. Gürkan, Edirne’de Cumhuriyet döneminde 3 kez planlı çalışma gerçekleştirildiği söyledi. İlk planlı çalışmanın Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 1934 yıllında gerçekleştirildiğini ve bu planlı çalışmanın tabelasının da Buçuktepe’deki tesiste bulunduğu belirten Gürkan, “1966’da bir yenileme çalışması yapılıyor ve 1986’da planlı bir altyapı çalışması yapılıyor. O günden bu gün neredeyse bir Edirne’den daha da fazla bir Edirne kuruluyor ama plan yok, proje yok. Kanalizasyonu, içme suyunu ekleyerek gidiyoruz. Arıtmaya bir türlü sıra gelmiyor” diye konuştu

Görev geldiklerinde altyapı sorununu çözmek için çalışmalara başladıklarını; alt yapı projelerinde evlerin kotları, şehrin coğrafi yüksekliklerinin,  akış rejimi gibi bütün detayların tek tek hesaplandığını aktaran Gürkan şöyle konuştu;

“Tüm hesaplamalar yapıldı, birleştirildi ve projeler tamamlandı.  Yapım süreci planlandı. Hangi aşamadan, nereden başlanacağı belirlendi. 380 metrelik içme suyu şebekesinin tamamen yenilenmesi, 110 kilometrelik kanalizasyon şebekesinin yeniden yapılması, 30 kilometrelik yağmur suyu toplama kanallarının yeniden yapılması ve bunlarla ilgili üst yapı çalışmasının yapılmasını içeren ihalemizi 4 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdik. Bu ihaleye çıkarken yaklaşık maliyetimiz 345 milyon TL’ydi. İhale yapıldı. İhalenin ardından uzun bir süreç geçti. Bu uzun süreçte en uzun zamanı ise OHAL nedeniyle tükettik. Çünkü OHAL nedeniyle ihaleye başvuran bütün firmalar güvenlik soruşturmasından geçti. 2 ay önce, ihale üzerinde kalmayan firmalardan biri Kamu İhale Kurumu’na itiraz etti. Kamu İhale Kurumu da bu süreci inceledi. Ve bu sabah itibariyle ihalemizi onayladı. Edirne için hayırlı olmasını diliyorum. Artık yapmadığımız yada başlamadığımız bir projemiz kalmamış oluyor. Altyapıya da başlıyoruz. İhale; yaklaşık yüzde 38 kırımla 215 milyon TL’ye onayladı. 37.7 kırımı var ihalenin. Arıt KDV’si olacak. KDV’yle birlikte 253 milyonluk bir rakam. 1095 gün ihale süresi, 3 yıl. Ama biz 3 yıldan daha önce biteceğini öngörüyoruz. Şehrin her tarafını bir anda kazmayacağız. Bir plan dahilinde yapılacak. İçme suyunun kendi özel koşulları, kanalizasyonların kendi özel koşulları var. Kanalizasyon kanalları, temelini attığımız İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ile entegre olacak.  İçme suyu şebekemiz de, doğal olarak içme suyunun şehre girdiği ilk noktadan, kaynağından döşenmeye başlayacak. Böylece şehrimizin bir müddet sonra en büyük sorunu olan altyapısı da bitmiş olacak. İçme suyumuzun kaynağını yeniledik, yeni bir arıtma yaptık. Atık su arıtma tesisimiz yapılıyor. Ardından bununla ilgili olarak İçme Suyu Şebekesi, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Toplama Kanalları yapılacak. Üst yapı yenilecek ve Edirne 2050’ye kadar temel belediyecilik anlamında hiçbir alt yapı sorunu yaşamayacak. Bu Edirne için önemli bir adımdır, tarihi bir adımdır. Ben ilk günden bugüne emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Gürkan, seçimin ardından ihaleyi kazanan firma ile sözleşmeyi imzalayacaklarını söyledi.

 94 total views,  2 views today

Next Post

YAZ OKULU GEREKLİ MİDİR?

Sevgili Anne ve Babalar; Eylül ayından itibaren uzun bir süre okula gelen çocuklar için tatil; dinlenme, eğlenme ve yeni döneme hazırlanma zamanı! Yaz tatilini çocuklar kadar iple çeken, aynı zamanda okulun olmayacağı 3 ay süresince çocuklarla arasındaki ilişkinin olumsuz etkilenmesinden ve okulla birlikte kazanımlarının kaybolmasından endişe duyan tüm anne babaları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp