EDİRNE’LİLERİN ATATÜRK SEVGİSİ

admin

fikri_yalin_koseEdirne halkının ve genelde Trakyalıların Atatürk’e karşı eksilmeyen ve de hiç eksilmeyecek bir sevgisi ve hürmeti bulunmaktadır. Atatürk dendiğinde bölgemiz insanlarının gözleri parlar, onun isminin anılmasından başarılarından ve ülkeye katkılarından mutlu olurlar.

Öğrencilerimiz okullarında Ata’ya ait şiirleri en içten duygularla heyecanla okurlar. Halkımız Atatürk’ü eleştirmek, aleyhinde söz etmek isteyenlere iyi gözle bakmaz, bu kişilere saygı duymaz.

Böyle köklü ve kalıcı sarsılmaz bir sevgidir Ata’mıza duyulan sevgi, saygı.

Bölgemize yakın Selanik’te doğmuş büyümüş olmasından mı; yoksa gözlerinin yüz hatlarının bizlere çok benzemesinden midir bilinmez Ata sevgisi böyle bitmez tükenmez sevgidir.

Atatürk aşkı bizim, bölge insanımız için vazgeçilmez bir tutkudur. İnsanlarımız düğünlerinde, evlerinde, kahvelerinde, işyerlerinde yakalarında kısaca toplu olarak bulundukların her alanda onun gözleri, portresi ile karşılaşmak ister. Kent ve köylerimizde Atatürk’ün resminin olmadığı bir işyeri ve göremezsiniz. Bu ülkeyi karanlıklarda aydınlığa çıkaran cehaletten kurtaran, Sevr Antlaşması ile ülkenin emperyalist güçlere pazarlanmaya çalışıldığı bir dönemde bu fedakar insan ve ülkesini sevenler “ Ülkemizi düşmanlara teslim etmeyiz. Türkler bağımsız yaşayamaz” diyerek ülkeyi düşman çizmesinden kurtarmaya soyundular. O dönemde Osmanlı Devleti yanlıları, ülkeyi dış güçlere pazarlamak isteyenler Atatürk ve arkadaşlarına yapmadık kötülük etmediği eziyet, atmadığı iftira kalmadı. Bugün dahi onların torunlarının iftiraları suçlamaları ile karşılaşıyoruz. Atamız,tüm bu işkencelere,zorluklara rağmen güç koşullarda Kurtuluş savaşımız zaferle sonuçlandırdı. Ulu Önder kendi yaşadığı toprakları defalarca ziyaret etti.

Edirne halkı Mustafa Kemal Atatürk’ü üç kez ağırladı bağrına bastı. Edirneliler Ulu Önderi herkesten çok sevdi. Bugün Belediye binamızın çevresindeki Atanın Edirne ziyareti ile ilgili resimlere göz atıldığında Edirnelilerin Atasına nasıl sevgi gösterdiğini rahatlıkla görebiliriz. Atanın Cumhurbaşkanı olarak 25 Aralık 1930 günü Edirne’ye son kez geldi. Edirneliler her zaman olduğu gibi, Atatürk’ü coşku ile karşıladı. Edirne belediyesinde kendisine ayrılan odada kaldığı sürece misafirperverliğini gösterdi. Atatürk Edirnelilerin bu sevgisinden çok mutlu oldu. Bu kentte kaldığı 5 gün içinde şehrin çeşitli semtlerinde camilerinde ziyaretlerde bulundu halk kendisini gece gündüz yalnız bırakmadı. Bu sevgi sonunda tatsız bir olay Menemen’de Kubilay’ın şehit edilmesi Atamızın Edirnelilerle kucaklaştığı, moral bulduğu ziyaretine gölge düşürdü. Neşeli olarak geldiği Edirne’den30 Aralık günü üzüntü ile ayrıldı. Atamızın bu gelişi Edirne’yi son ziyareti oldu. Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin yıldönümünde her yıl törenler düzenlenir. Belediye Hoparlöründen kendi sisinden konuşması sunulur, konserlerde sevdiği şarkı ve türküler seslendirilir. Böyle mutlu günün 83. Yıldönümünde Atamızı bir kez daha saygı ve hürmetle anıyoruz.

Bizlere bu güzel yurdu bağışladıkları için Atatürk ve dava arkadaşlarına ne kadar şükretsek azdır. Nur içinde yatsınlar.sevgileri ilelebet yaşayacaktır.

CHP ADAY ADAYLARININ UYKUSUZ GECESİ

Bugün 21 Aralık.Halk arasında gündönümü olarak bilinen bir gün bu akşam gecelerin en uzun olduğu bir gün. Bu ayni zamanda CHP’de 6 aya yakın süre belediye başkan adaylığını sürdüren, adaylık beklentisinde olan CHP’li belediye başkan adaylarının da en uzun geçecek gecesi. Öyle sanıyordum ki, bu geceyi uykusuz geçirecekler. Zira herhangi bir değişiklik olmazsa yarın ayın 22’sinde Edirne plakası olan bir günde Edirne Belediye başkan adayı belirlenecek. Açıklanacak bu aday büyük ihtimalle Edirne’de 30 Mart sonrası belediye başkanı olacak aday olacak. Onun için önümüzdeki 24 saat Muhalefet partisinde aday adayları için çok önemli. Kulakları Ankara’dan gelecek haberde.Bir aday adayı sevinecek diğerleri belki üzülecek.Fakat sosyal demokratların kavgaları kısa sürer.Bakarsınız bir süre sonra yine bir araya gelmişler aralarındaki kırgınlıkları unutmuşlar.

Bu arada kırgınlığı daha ileri boyuta kadar götürmek isteyenler olsa da bunların sayıları çok az olacaktır.

 229 total views,  2 views today

Next Post

Edibe Elçin hocayı kaybettik

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Trakya üniversitesinde görevli Yardımcı Doçent Doktor Edibe Elçin yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak yaşamını yitirdi.İş Bankasından emekli Teoman Elçin’in kızı Sanayi İl Müdürü Oğuzhan Elçin’in kız kardeşi olan evli ve iki çocuk annesi Edibe Elçin’in cenazesi Eski Camide kılınan ikindi namazı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp