Edirnelilerin düğünü, bayramı kırkpınar

admin

fikri_yalin_kose            Bu yıl yapılan Kırkpınar Yağlı Güreş ve kültürel etkinlikleri ülkemizde tatsız elim olayların yaşandığı bir dönemde yapılıyor. Bir yanda ramazan nedeniyle Kırkpınar etkinliklerin ertelemesi diğer yanda ülkemizde bir daha yaşanmamasını arzuladığımız olayların meydana gelmesi sonucu Kırkpınar etkinlikleri programının değişimine neden oldu.

Yine de en büyük dileğimiz tarihe mal olan, ismi Edirne ile anılan bu Festivalin huzur ve güven içinde son bulmasıdır.

KIRKPINAR’A TÜM ÜLKE SAHİP ÇIKMALI

Kırkpınar gelmeden aylar önce Edirne Belediye Başkanı ve belediye ekipleri yoğun bir çalışma içine giriyor “ Aman bir eksiklik olmasın üzerinize düşen görevi en iyi şekelde yapalım” telaşı ile festivalin yapılması için ne gerekiyorsa yapılıyor.

Ne acıdır ki bu konuda Adı Güreş Federasyonu olan, maddi imkânları yüksek seviyede bir kurumdan yeterli desteği alamıyor.

Davul Edirne Belediyesinde tokmak ise başkalarının elinde. Başarısızlığın faturası ise Edirne belediyesine çıkarılıyor. Bu yıl da yine öyle olacak. Yurdun dört bir yanından gelecek konukların yatacakları yerleri belediye karşılayacak,

Pehlivan ve Hakemlerin kalacakları yerler alacakları ücretler yine belediyeye havale.

Bunun yanında basın mensupları için de imkânlar yaratılacak.  Festival süresince belediye personeli gece gündüz çalışacak.

Başarılı olursa bunu Federasyon sahiplenecek. Bir hata olduğunda ise fatura Edirne belediyesine çıkacak.

Edirne gibi imkânları kısıtlı bir il böyle yüksek maliyetin altından nasıl kalksın. Başka çare olmadığı için tüm personel seferber olup harca borca girerek karşılamaya ve Kırkpınar’ın en iyi şekilde yapılması için ne lazımsa yapılıyor.

Kırkpınar Uluslararası üne sahip bir güreş organizasyonu. Oldukça maliyeti yüksek olan bir etkinlik.

Bunun gerçekleşmesi Edirne Belediyesine havale edilmemeli.  Kültürel ve sportif etkinlikle ilgili kurumlar Kırkpınar’ı sahiplenmeli, maddi ve manevi destek sağlamalı.

Öyle başpehlivan güreşlerinin yapıldığı son gün güreş sahasına gelip protokol türbininde caka satmakla bir kesiminin de politik şov yapmasıyla bu iş olmuyor.

UNESCO tarafından uluslararası bir etkinlik olarak kabul edilen bu spor organizasyonu Edirne belediyesine yük olmaktan kurtulmalı Ulusal anlamda sahip çıkılmalı.

Bir hafta süreyle Edirne belediyesinin nasıl zahmet çektiğini çok iyi biliyoruz. Bazı kişiler, medya kuruluşları Kırkpınar’a sadece magazin haber yaratmak için geliyor. Etkinlikte mizah konusu olabilecek bir durum görsün de yayın organına göndersin diye bekliyor.

Onlar için 655 yıllık geçmişi olan, dünya’da maratonun ardından en eski spor organizasyonu olan Kırkpınar Yağlı Güreş ve Kültürel etkinlikleri önemli değil.  Bu zatlar işin magazin yanına bakıyor.

Göreceğiz Kırkpınar güreşlerini kapsayan acaba kaç haber çıkacak, onu da bekleyip göreceğiz. Böylece basınımız için Kırkpınar’ın değerinin ne kadar olduğunu anlayacağız

Kırkpınar’dan daha alt düzeyde olan festivalleri manşetlerden veren basınımız da Kırkpınar’a gereken ilgiyi göstermiyor. Bu acı bir gerçek. Belediyenin basına sağladığı imkânlara rağmen bunun yapılması düşündürücü.

DARBEYE KARŞI GÜÇBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Geçtiğimiz Cuma akşamı gerçekleştirmek istenen menfur darbe girişimi Türkiye’nin dört bir yöresinde olduğu gibi Edirne’de de nefretle kınandı. Halk demokrasiye yapılan bu saldırıyı kınamak için meydanlara koştu.

Çok şükür ki Edirne’de bir olay olmadı. Bu arada Belediye Meclisinde temsil edilen üç siyasi partinin ortak bildiri ile darbe girişimini kınaması Edirne’de demokrasinin ne kadar kökleştiğini gerektiği zaman siyasi partilerin siyasi görüşlerini bir yana bırakıp ülkenin birliği için beraber olmayı sağlamaları demokrasimizin geleceği açısından sevindirici bir durum.

Dilerim bundan sonra da siyasi çekişmeler partiler arasında gereksiz sürtüşmeler son bulur halkın kutuplaşması önlenir. Bu darbe girişiminde olduğu gibi milli meselelerde birlik ve beraberlik sağlanmış olur.  Bu demokrasimiz açısında da büyük bir kazanç haline dönüşür.

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

PASTIRMA BİZE OĞUZLARDAN MİRAS KALDI

Tarihimizde ilk pastırma Oğuz Türkleri tarafından yapıldı. Savaşçı oldukları için ömürleri at üstünde geçen eski Türkler yola savaşa giderlerken yanlarına tuzlanmış at ve sığır eti alırlardı.

Durup dinlenmeye zaman ayıramadıklarından atın eyerine. bacaklarının arasına sıkıştırdıkları bu tuzlu et parçaları günlerce haftalarca süren yolculuk sırasında basıla basıla pastırma ( yani bastırma) olurdu.

Karnı acıkan atlı eyerindeki bu tuzlu etten bıçağı ile bir parça keser yerdi.

Pastırma sonraları evlerde de yapılmaya başlandı. O zamandan kalen gelenekle en iyi pastırma Kayseri’de yapılmaktadır. Pastırma Türkler tarafından Rumeliye’de geçmiştir. Sırt, kuş gönü, şeker pare ve dilme olarak dürt tür pastırma vardır.

 71 total views,  2 views today

Next Post

Meriçliler demokrasi için yürüdü

              Edirne Meriç İlçe halkı  şehir meydanında ellerinde bayrakları ile bir araya gelerek 15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişimini kınadı. Demokrasiye saldırıyı kınamak için bir araya gelen binlerce kadınlı erkekli gurup demokrasiyi sahiplendiğini bir kez daha gösterdi.               […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp