Edirne’nin farkı bu

admin

fikri_yalin_koseTürkiye’nin dört bir yöresinde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı. Bu arada Edirne’de de farklı kuruluşların, partilerin katılımı ile kutlama yapıldı.

Bu kutlamalar sırasında en küçük bir tatsızlık olay dahi görülmedi. Başka illerde sık sık görülen yasa dışı girişimler çok şükür Edirne’mizde yok. Bunda mülki idarelerin ve kurallara riayet eden siyası parti temsilcileri ile demokratik kuruluşların payı büyük. Bayram Edirne’de gerçek bir bayram havasında kutlandı. Ülkemizde meydana gelen olaylara bakıyorum.  81 il arasında insanların hiçbir engel olmadan rahatlıkla yaşamlarını sürdürebileceği adlı olayların yok denecek kadar az olduğu illerin başında Edirne geliyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında bunu bir kez daha gördüm. Halk yürüyüşe katılan gurupların sloganlarını ve siyasi çizgilerini onaylaması da hoşgörü ile karşılama olgunluğunu gösterdi. Bu demokrasimiz açısından önemli bir aşama.  Futbol maçlarında hiç uğruna üstelik seçkin insanların bulunduğu protokol tribünlerinde karşı takım yöneticilerine saldırdığı, futbol hakemlerinin dövüldüğü bir ülkede Edirne huzurun merkezi durumunda.

Hafta sonunda Edirne’ye yurdun dört bir yöresinden gelen turistlerle konuştum. Edirne’yi nasıl bulduğunu burada rahatlıkla gezip gezmediklerini sordum. Hepsinin ortak kanaati Edirne gezip gördükleri iller arasında en huzurlu olan bir kent. İnsan yapısı ile güven veriyor. İstedikleri yerde rahatlıkla gezip görebiliyorlar. Bu dikkate alınmış olacak ki Edirne’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında bu yıl büyük artış bekleniyor. Burada önemli olan gelen turistlerden esnaflarımızın yararlanması. Bunun yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Edirne’yi ve Edirne ürünlerini yeterince pazarlayamıyoruz. Bunda hepimizin özellikle bunda en yetkili olan kurumların büyük suçu var. Başka illerde turist kafilelerine genellikle o bölgenin insanları rehberlik yapıyor. Bakıyoruz Edirne’ye gelen turist gurupları arasında rehber olarak Edirneli yok denecek kadar az.

Rehber yetiştirmekle yükümlü kurumlar; Edirne’de yetişen turist rehberlerinin bir süre sonra başka illere gittiğinden yakınıyorlar. Hal böyleyse ona da çare bulunmalı rehberlerin bu ilde kalması için imkân sağlanmalı. Gelen rehberlerin Edirne yararına hizmet yaptıkları yolunda endişeler var.

Bazılarının kafileyi Edirne’de sadece gezdirdiklerini yemek ihtiyaçlarını başka illerde karşıladıkları veya kendilerinin tasarladıkları yerlere yönlendirdikleri yolunda duyum alıyoruz. Bir başka önemli konu ise gelen rehberlerin Edirne’yi tanıtımda eksik bilgilere sahip olması, kenti tüm yönleri ile objektif olarak turist kafilelerine anlatamadıkları yönünde şikâyetler oluyor.

Edirne gibi adeta açık müze konumunda olan, tarihi eserlerin yoğun olduğu bir ilde kentin tanıtım görevini üstlenenler çok donanımlı Edirne konusunda objektif gerçekleri yansıtan bilgilere sahip olmalı. Bu vasıfta rehberler de Ancak Edirneli olan kenti çok iyi tanıyanlar arasından çıkar.

Ne yazık ki bu ihtiyacı karşılayamıyoruz.  Başka illerden gelen turist rehberleri gelen kafileleri istedikleri gibi yönlendiriyorlar. Bazılarına Edirne’nin gerçekten ziyaret edilmesi gereken tarihi yerleri gösterilmeden sadece merkezde olan camiler gezdirilerek tekrar geri gittikleri söyleniyor. Edirne’nin tarihi eserleri sadece Selimi Camisi ve çevresindeki çarşılardan ibaret değil. Kentimizin herkesin görmesi gereken bir Sağlık Müzesi var. Yine ayrı bir güzelliği olan Karaağaç Mahallemiz ve eski istasyon yeri var. Şükrüpaşa Anıtımız ve tabyalarımız ile şehitliklerimiz var. Buralarını ziyaret etmeyen turistlerimiz Edirne hakkında yeterli tarihi bilgiye sahip olmadan memleketlerine dönmeleri bir anlamda bizlerin eksikliğinden kaynaklanıyor. Edirne hakkında eksik bilgi veren ve turistleri kendi amaçları doğrultusunda kullanmak isteyen turist rehberleri sıkı denetlenmeli. Bilindiği gibi tarihi kentlerin eksik ve yanlış tanıtımının o kentin imajı açısından da önemi büyüktür. Gelibolu yarımadasındaki şehitliği gezdiğinizde öyle rehberler var ki verdikleri bilgiler afaki gerçeklerle ilgisi yok. Bunlar mümkün olduğunca engellenmeye çalışılsa da halka yanlı bilgi vermeye devam ediyorlar.

Edirne’ye gelen turist rehberlerinin özellikle Edirne halkı ve tarihi hakkında halkı yanlış bilgilendirmeleri önlenmeli gelen turistlerin bazıları kafiledeki insanların Edirnelilerle konuşup dertleşmesinin önüne geçmek engellemek istiyorlarmış.

Gelen turistler tarihi yerlerimizi gezip görürken çağdaş, herkesle dostluk kuran Edirne halkı ile dostluk kurması bizler için çok önemlidir. Böylece gelen turistler Edirne halkının farklılığını görmüş ve bu arada Edirnelilerle kalıcı dostluk kurma imkânı bulurlar.

Turist rehberleri Edirne’ye getirdikleri kafileleri koyun sürüsü misali istedikleri gibi yönlendirme istediği yerleri ziyaret etme alışkanlığından vazgeçmeli. Gelen insanlar rehberlerin dışında da gezip görme imkânı sağlanmalı. Ne yazık ki bu yeterince yapılamıyor. Gelen turistler kafile başkanını koşulsuz olarak izlemek zorunda kalıyorlar. Edirne o kadar karmaşık bir kent değil. Gelen insanlar için serbest dolaşacakları bir zaman ayrılıp o insanların serbestçe dolaşmaları sağlanmalı.

Edirne’yi turizmle kalkınacağı iddiasında olanlar, bu işin laf tarafını bir yana bırakıp bu yükümlülüğü tüm boyutları ile ele almalı. Özellikle turizme yönelik tanıtımlarda kentimizin simgesi gösterilen birkaç ürün ve eser yerine daha geniş ürün tanıtımına ağırlık verilmeli. Edirne sadece ciğer, köfte ve ile devaimisk, bademezmesi kaybolmaya yüz tutan peyniri ile tanıtılmamalı. Bu kentin Osmanlı Mutfağı, bugüne kadar turistlere yeterince tanıtılmayan tarihi dokusu var. Buralarının tanıtımına ağırlık verilmeli. Bugün Edirne’ye gelen turistlere baktığımızda çoğu gelip ziyaret ediyor ve elleri boş dönüyorlar. Ticaretler başka yerlerde yapılıyor. Bizim için yararlı olacak turist Edirne’ye gelip alışveriş yapan turist olmalı.

Her ramazan ayında Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Aygün Edirne’ye otobüslerle bin kişiyi aşkın turistle geliyor. Ve gelirken Büyükçekmece’den gelen turistlere  kesinlikle yanlarına  yiyecek almamalarını öneriyor.

Edirne’ye gelip alışveriş yapmaları konusunda diretiyor. O ayda kentimize gelen diğer turist kafileleri böyle mi? Edirne’ye gelenler genellikle yiyeceklerini yanlarında getiriyor. Çöplerini de Edirne’de bırakıp geri dönüyorlar.

 94 total views,  5 views today

Next Post

Ahmet GÜNŞEN’e Rektörlük seçiminde gençlerden tam destek

AK Parti Keşan Gençlik Kolları Başkanı ve İşadamı Adnan Akıncıoğlu,  Haziran ayında yapılacak olan Trakya Üniversitesi Rektörlük seçimi ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada;”T.Ü. Rektör Adaylarından T.Ü Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Günşen’in Trakya Üniversitesi’nin Rektörü olarak seçilmesi, Edirne ile Üniversite arasındaki bütünlüğü, sevgiyi, kenetlenmeyi kentin kalkınmasında üniversitenin desteğini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp