Edirne’nin gururu Modavizyon İhracatını % 30 Artırdı

admin

1 Milyar dolar ciroya sahip Şahinler Holding’in, Edirne’de 3000 kişiye istihdam sağlayan Modavizyon Fabrikası, ihracatını 2017 yılında %30 artırdı.

Edirne Modavizyon Fabrikasında düzenlenen basın toplantısına Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, İcra Kurulu Başkanı Jale Tunçel katıldı.

Edirne’nin Şahinler Holding olarak önemli olduğuna vurgu yapan Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Türkiye’de tutunmakta zorlanan konfeksiyon sektöründe büyümeye ve Trakya’da yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

 Kemal Şahin: “ Modavizyon Grubu; Edirne, Havsa, ASB ve Ergene’deki fabrikalarıyla 100 Milyon doları aşan ihracat yaptı. ZARA, Bestseller, River Island, Marks&Spencer, Next ve Hummel gibi dünyaca ünlü büyük markalar için ürettiğimiz ürünleri, dünyanın 88 farklı ülkesine gönderiyoruz. Made in Turkey damgasıyla moda ürünlerimizin dünyanın dört bir tarafına gidiyor olması bizim için muazzam bir gurur kaynağı. “ dedi.

 

KEMAL ŞAHİN: EDİRNE’DE VE HAVSA’DA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Geçtiğimiz yıl Havsa’da açılan yeni üretim tesisiyle  birlikte  500 kişiye daha istihdam sağladıklarını söyleyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti:  “2016 ve 2017 yıllarında yaşanan yoğun terör olayları sebebiyle; müşterilerimizin Türkiye’ye gelmede ve sipariş vermede ciddi endişeleri oluştu. Bu sebeple 2016 yılında küçülmeye gittik. 2017 yılında ise  tekrar büyüme atağına geçtik.  2018 yılında da müşterilerimizin yoğun ilgisi devam ediyor ve yüklü siparişler alıyoruz. Havsa’da üretime geçen örgü ünitesiyle birlikte Edirne’de en az 500 kişiye daha istihdam imkanı yaratacağız. “ dedi.

Kemal Şahin Edirne’de imalat sanayinde çalışanların % 30’unun yani her üç çalışandan birinin  Edirne Modavizyon Fabrikalarında istihdam edildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu tesislerde çalışan kişilerin ailelerini de düşünürsek, Modavizyon yaklaşık 20 bin kişi için geçim kapısı konumunda bulunmaktadır. Edirne ekonomisi için ciddi öneme sahip olan Modavizyon şimdi olduğu gibi gelecekte de gençlere iş imkanı sağlayıp, geliştirecektir. Biz bütün yöneticilerimizi kendimiz yetiştiriyoruz.  Dolayısıyla bugün olduğu gibi gelecekte de;

 

Edirne’de yetişen ve büyük bir motivasyonla çalışan yöneticilerimiz sayesinde moda ürünleri dünyayla buluşturmaya devam edeceğiz.”

 MODAVİZYON GRUBU 3000 KADIN ÇALIŞANIYLA KADIN İSTİHDAMINDA TÜRKİYE’DE İLK 10 FİRMA ARASINDA

 

Kadınların Türkiye’de  %40 oranıyla işgücüne en çok katıldığı ilin Edirne olduğunu söyleyen Şahin, “Modavizyon; 3000 kadın çalışanıyla, ülkemizdeki dev kuruluşları geride bırakarak kadın istihdamında ilk 10 firma içine girdi.” dedi.

Şahinler Holding olarak dünya genelinde 50 Milyon insanı giydirdiklerini  söyleyen Şahin: “Farklı ülkelerdeki şirketlerimizde 50 farklı ulustan doğrudan 10.000’in üzerinde çalışanımız bulunmaktadır. Bugün itibariyle Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki yatırımcılarımızla birlikte sadece Trakya’da 8000’e yakın kişiye istihdam imkanı yaratıyoruz.

 

KEMAL ŞAHİN: ALDIKLARI HİZMETTEN MEMNUNLAR VE SİZE GÜVENİYORLARSA; MÜŞTERİLER TÜM OLUMSUZLUKLAR RAĞMEN SİZİ TERK ETMİYOR.

Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki arsaların %95’ini sattıklarını söyleyen Şahin: “ Son yıllarda ülkemizde, yakın coğrafyamızda ve dünyadaki siyasi ve ekonomik dalgalanmalar sebebiyle Türkiye yabancı yatırımcı çekmede zorlanıyor. Ama tüm olumsuzluklara rağmen ASB içindeki firmalar büyümeye devam ediyor. Bu da gösteriyor ki, eğer aldıkları hizmetten memnunlarsa ve size güveniyorlarsa müşteriler tüm olumsuzluklara rağmen sizi terk etmiyor. Turizm sektöründe de aynı şeyi yaşıyoruz. Club Mega Saray’ın %70’i repeat çoğunluğu Alman ve Ruslardan oluşan müşteri kitlesi; ne olursa olsun tatil için otelimize geliyor. Geçen sene, 2016’ya göre

sektörde bir iyileşme vardı. Mayıs 2017’den itibaren %100 dolulukla sezonu kapattık. Rusya krizi çözüldükten sonra satışlarımızda ciddi iyileşme oldu.  Bu sene Alman pazarında ciddi bir sıçrama bekliyoruz. Şu ana kadar bize gelen ön rezervasyonlarda %70 artış var. Turizm sektöründe büyüme hedeflerimiz devam ediyor. Önümüzde çıkan yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. “ dedi.

 

WESTSİDE İSTANBUL’DA YAŞAM BAŞLADI

 İstanbul Beylikdüzü’nde hayata geçirdikleri Westside İstanbul’da yaşamın başladığını söyleyen Şahin: “Satışlar %80’i buldu. Projemiz;  Beylikdüzü’nün en merkezi konumunda yer alması, etrafını çevreleyen korusu, mimarisi ve inşaat kalitesi ile İstanbul’un batı yakasının en değerlisi. Önümüzdeki yıl İstanbul Büyükçekmece gölü sırtlarında deniz ve göl manzaralı yeni bir villa projesi hayata geçireceğiz. Şuan mimari konsept çalışmaları devam ediyor.” dedi.  

 

TÜRKİYE’DE KONUT VE TİCARİ GAYRİMENKUL ALMANIN TAM ZAMANI

Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da çok yoğun konut ve ticari gayrimenkul stoku olduğunu söyleyen Şahin: “TL’nin de değer kaybetmesi nedeniyle; gayrimenkuller Euro bazında geçtiğimiz  2 yıl öncesine  göre % 40 civarında ucuzladı. Bu sebeple yabancılar ve yurtdışındaki Türkler için Türkiye’de gayrimenkule yatırım yapmanın tam zamanı. Biz de Avrupa’yı yakından tanıyan ve orada en çok bilinen, güvenilir bir grup olarak; bu dönemde Avrupa’daki Türkleri kaliteli ve güvenilir projelerinden ev sahibi yapmayı amaçlayan Turhaus’u kurduk. Almanya ve Türkiye arasında güvenilir emlak danışmanlığı ve proje geliştirme hizmetleri veren Turhaus ile Almanya piyasasına hızlı bir giriş yaptık. Değişik organizasyonlarla pazarda yoğun faaliyetlere başladık. İlk projemiz Westside İstanbul büyük ilgi görüyor. Şahinler Holding gibi güvenilir bir kuruma Avrupa’daki vatandaşlarımızın tepkisi son derece olumlu. Gayrimenkul sektöründe de büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

  MODAVİZYON GENEL MÜDÜRÜ TURGUT BAKIR: YILLIK 100 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPIYORUZ

Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır ise yaptığı konuşmada, Modavizyon Grubunun 2017 yılında 100 Milyon Dolarlık ihracat rakamına ulaşmasında duydukları mutluluğu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:  “1994 yılında 100 kişi ile Edirne’de üretime başlayan Modavizyon Tekstil,  Edirne, Havsa, Ergene ve Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu konfeksiyon tesislerinde, bugün 4000 kişi ile üretim yapmaktadır.

 

Edirne’de örnek bir üretim tesisiyiz. Üstün eğitim ve teknik beceriye sahip personelimizin, kaliteyi kendine ilke edinmesi sonucu, ürünlerimiz dünyaca ünlü büyük markaların öncelikli tercihi haline gelmiştir.” dedi

Turgut Bakır; İspanyol Moda devi Zara’nın en büyük tedarikçisi olan Modavizyon’un; Zara’nın bazı erkek takım elbise modellerinde; tüm dünyadaki üretimlerinin %100’üne yakınını Edirne’deki tesislerinde ürettiklerini söyledi.

 

Zara ile geçtiğimiz yıl, sürdürülebilir işbirliğini güçlendiren bir çalışmayı da tamamladıklarını söyleyen Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır; Zara’nın dünyada ilk olarak Modavizyon ile yaptığı; müşteri, çalışan ve üreticinin topyekun verimliliğini artıran çalışmalara devam  edeceklerini söyledi. Turgut Bakır sözlerine şöyle devam etti: “ Bu işbirliği, müşterilerimizle ilişkilerimizi geliştirdiği gibi; verimliliğimizi artıran ve çalışanları motive eden bir unsur olup, gelecekte de başarı serüvenimizi sürdürmemizi sağlayacaktır. “ dedi.

  MODAVİZYON YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜLÜK SERTİFİKASINA SAHİP ÜÇ FİRMADAN BİRİ

Bakır, Modavizyon’un Türkiye’de gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve güvenlik standartlarına sahip bulunan ihracatçı firmalara verilen; yetkilendirilmiş yükümlülük sertifikasına sahip konfeksiyon alanında faaliyet gösteren üç firmadan biri olduğunu belirtti.

Şahinler Holding İcra kurulu Başkanı Jale Tunçel yaptığı konuşmada; Hem Modavizyon olarak hem de Türkiye olarak bugünlerde yapabileceğimizin çok daha fazlasını yapmamız gereken günlerden geçiyoruz.  Geçtiğimiz yıl ile bu seneyi karşılaştıracak olursak Hazır giyim Konfeksiyonu maalesef bir artış kaydetmedi. Rakiplerimize baktığımız zaman, düne kadar rakip olarak görmediğimiz Mısır’a batığımızda geçen yıl ile bu yıl arasında Mısır’da Hazır giyim Konfeksiyon ihracatında % 15’lik bir artış var. Tabi bizim hem rakiplerimizin önünde olmamız hem de rakiplerimize göre bir çok şeyi daha iyi yapmamız gereken bir dönemdeyiz. Bu süreçte Türkiye’nin daha çok katma değerli ürün üretmesi gerektiği bir dönemden geçiyoruz. Çünkü ucuz olan ürünleri bir çok ülkede, bir çok kıtada artık müşteriler üretebiliyorlar. Dolayısıyla Modavizyon’un da aslında Takım Elbise, pantolon gibi katma değeri yüksek olan ürünleri üretmesi bu anlamda daha da büyük anlam taşıyor. Biz grup olarak son 10 yılda katma değeri daha yüksek olan Hazır Giyim Konfeksiyon ürünlerine doğru yönelmeye başladık. Yatırımlarımızı ve artışlarımızı orda kaydettik. Mısır’da ki yatırımlarımız da büyümeye devam ediyor. Müşteriye zamanında kaliteli mal vermenin yanında artık hızlı mal verme dönemi de çok önemli hal almaya başladı. Bunun üzerine biz bu aşamada Modavizyon için önemli ve stratejik bir karar verdik. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında artık Türkiye üstü bir inisiyatif olan YETKİLENDİRİLMİŞ HÜKÜMLÜ STATÜSÜNÜ almaya karar verdik. Tabi bu süreç yaklaşık olarak 1,5 yıl sürdü. Türkiye’de sadece 2 firmada olan bu belge 3. Firma olarak ta sadece Modavizyon firmamızda var. Bu firma gümrük hükümlerini yerine getiren, kayıt sistemini düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterliliği olan, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip olan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde bir takım kolaylıklar sağlamak için veriliyor.Bu belgeyle operasyonlarınız Dünya üzerinde kolaylaşmış oluyor.” dedi.

Modavizyon fabrikasının şehrin gözbebeği, istihdamda ve bayan çalışanda ilk sırada olduğunu belirten ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt burada yaptığı konuşmada, “Biz Edirne olarak Bakanlıklarda, resmi kurumlarda övünürken, diyoruz ki “Biz Edirne’de en çok kadın istihdamının yaratan fabrikanın bulunduğu şehirden geliyoruz” Dolayısıyla Kemal bey ve Turgut beye bu katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Kemal beyin ve Modavizyon ailesinin ilimize yaptığı katkılar ciddi anlamda fazla ve her geçen günde gelişmektedir” dedi.

Konuşmasına, Edirne markasına verdiği katkılardan ötürü Kemal Şahin’e teşekkür ederek başlayan EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz; “Modavizyon ile övünüyor ve gurur duyuyoruz. Benim Kemal beyden bir ricam olacak. Bildiğiniz gibi Kemal bey Avrupa Türk işadamları dernek kurucusudur. Dolayısıyla Avrupa’yı kendisi çok iyi tanıyan birisidir. Aslına bakarsanız bizim de hedefimiz Avrupa’dır. İhracatımız ve İthalatımız da Avrupa’dır. Ama Avrupa’da bilinen bir şey var. Şirketler yavaş yavaş yaşlanmaya başladı ve el değiştirmeler başladı. Yani şirketler resmen satılacak girişimci arıyor. Bildiğiniz gibi bizim bölgemiz ticaret ve hizmetler sektöründe aday bir şehir. Bu konuda biz sizden bir yardım rica ediyoruz. Bu bir sosyal sorumluluk projesi olabilir. Mesela biz de çalışma yapıyoruz. Bizim vizyonumuzun bir sınırı var. Ama sizin vizyonunuz farklı bir Dünya görüşüne sahip. Bundan da faydalanmak üzere böyle bir belgenin hazırlanması ve bunun kamuoyuyla paylaşılması noktasında sizden bir beklentimiz var.” Dedi.

Gürkan; “Böyle bir dönemde ihracatını %30 artırmak hiç kolay bir iş değil”

Toplantıda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; 2014 yılında verdikleri fahri hemşerilik beratı ile resmen Edirneli olan Kemal Şahin’e, Edirne’ye yaptıkları katkılardan ötürü teşekkürleri iletti. Ve sözlerine şöyle devam etti: “Böyle bir dönemde ihracatını %30 artırmak hiç kolay bir iş değil. Elbette Şahinler Holding’in faaliyette bulunduğu her sektörde ciddi başarıları var. Ben bu grupta şunu gördüm. Ne iş yaptığınız sizin için önemlidir ama işinizi nasıl yaptığınız toplum için önemlidir. Şahinler Holding’de herkes işini son derece severek yapıyor.” dedi.

Basın toplantısının ardından fabrika gezisi yapılarak işletme hakkında detaylı bilgiler verildi.

 

 708 total views,  2 views today

Next Post

İlyas Akmeşe; “AK Parti dava partisidir.”

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe Lalezar Restaurant’ta düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.  2019 yılının Türkiye için önemli bir yıl olacağını, 2019 yılında Yerel yönetimler, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri olmak üzere iki önemli seçimin gerçekleşeceğini ifade eden İl Başkanı Akmeşe konuşmasına şöyle devam etti; “İl yönetiminde kongre sürecinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp