Edirne’nin İlk Fen ve Teknoloji Lisesi Bahçeşehir Koleji’nde Açılıyor

admin

Bahçeşehir Koleji, Türkiye’de nitelikli ve çok yönlü fen eğitim anlayışını yerleştirmek üzere ilk kampüsünü 2006 yılında İstanbul Bahçeşehir’de açtığı Fen ve Teknoloji Liselerini Türkiye genelinde yaygınlaştırmaya devam ediyor. Bu hedef doğrultusunda Edirne’nin ilk Fen ve Teknoloji Lisesi olacak Bahçeşehir Koleji Edirne Fen ve Teknoloji Lisesi, 2018-2019 eğitim öğretim yılında açılıyor. Bahçeşehir Koleji Edirne Fen ve Teknoloji Lisesi tanıtım toplantısı, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel’in katılımıyla  Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsünde gerçekleştirildi.

Türkiye’de STEM eğitiminin uygulandığı ilk lise olma özelliğini taşıyan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, Bahçeşehir Koleji ve Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle bu okul için özel olarak hazırlanan ve MEB tarafından onaylanan müfredatıyla 2006 yılından bu yana Türkiye’de fen eğitimini dönüştürüyor. Bahçeşehir Koleji; mezunlarının M.I.T., Stanford, Yale gibi dünyanın saygın üniversitelerinden burslu kabul aldığı; kariyerlerine Google, Amazon gibi dünya devi firmalarda başlayarak yükseldikleri Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerini Türkiye genelinde yaygınlaştırmaya kararlılıkla devam ediyor.

İstanbul Bahçeşehir’de bulunan ilk Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi Kampüsünün ardından İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Samsun, Trabzon, Antalya ve Eskişehir’de açılan kampüslerle Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nin sayısı Türkiye genelinde 8’e çıktı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında bu sayı; Ankara, Edirne, Darıca, Gaziantep, Hatay ve İstanbul Halkalı’da açılacak yeni kampüslerle 14’e çıkacak

Edirne Bahçeşehir Koleji’nde düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan  Okul Müdürü Aysun Yiğitsoy; “ 32 yıllık meslek hayatımın belki de en doruk noktasını yaşıyorum.Bugüne kadar onlarca konuşma yaptım iki tanesinde çok heyecanlandım. En`fazla heyecanlı olduğum konuşma bugünkü ama birde bundan 6 yıl önce yine çok heyecanlı bir konuşma yaptım. Heyecanımı mahzur görün hata yaparsam affedin. 6 yıl öce ilk defa Bahçeşehir Koleji olmanın heyecanını yaşadık. Çok büyük hayallerimiz vardı, çok büyük hedeflerimiz vardı. Bu hayallerimizin, hedeflerimizin hepsini gerçekleştirdiğimizi gördüm.Tabi bunu tek başına yapmadık. Bunu ekibimle, bunu bize destek veren siz velilerimizle, bunu Edirnelilerle, Bahçeşehir ailesiyle ve Sayın Başkanımız sayesinde yaptık Hepinize çok teşekkür ediyorum. Peki bizim işimiz bitti mi? Hayır bitmedi bugün Trakya’nın ilk ve tek Fen ve Teknoloji Lisesi’nin burada açmanın gururunu onurunu yaşıyorum. 6 yıl önce tedirginliklerim vardı heyecanımın yanı sıra acaba başarılı olabilecek miyiz diye ama bugün evet heyecanım var ama tedirginliğim yok nedeni ne gelince başta Başkanıma, Bahçeşehir Koleji ailesine, siz velilere ve ekibime çok güveniyorum.Ben biliyorum ki Edirne’de, Trakya’da çok şeyi değiştireceğiz hatta bu değiştirdiklerimizle Türkiye’ye de damgasını vuracağız.”Dedi.

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı yakalaması ve geleceğin teknoloji ihracatıyla kalkınan ülkeleri arasında yer almasının tek yolunun fen eğitimine yenilikçi bir yaklaşım getirmekten geçtiğinin altını çiziyor. Dağ, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’nde uygulanan eğitimin öğrencileri çok yönlü bilim ve teknoloji insanları olarak yetiştirmek üzere kurgulandığını ifade ediyor. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde dünya bilim ve teknoloji literatürünü takip eden, farklı kültürlerden insanlarla iş birliği yapabilen, teorik bilgisini pratiğe dökme becerisine sahip, farklı disiplinleri bir arada etkin bir şekilde kullanan bireyler yetiştirdiklerini söyleyen Özlem Dağ, eğitim kurumu olarak Türkiye’nin 21. yüzyılda söz sahibi bir ülke olması için bu liseleri ülke genelinde yaygınlaştırma sorumluluğunu üstlendiklerini söyledi.

2018-2019 eğitim öğretim yılında açılacak Bahçeşehir Koleji Edirne Fen ve Teknoloji Lisesi için konuşan Özlem Dağ, kampüsün Edirne’de Fen ve Teknoloji Lisesi açmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Son iki yıldır eğitim yatırımlarını planlarken Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerini yaygınlaştırma hedeflerinin üzerinde özellikle durduklarını kaydeden Özlem Dağ, Bahçeşehir Koleji Edirne Fen ve Teknoloji Lisesi’nin Edirne’yi nitelikli fen eğitimiyle buluşturacak, Edirne’ye yakışır nitelikte bir kampüs olacağını söyledi. Özlem Dağ sözlerine şöyle devam etti: “Edirne’de Fen ve Teknoloji Lisesi açmaktan dolayı mutlu ve heyecanlıyız. Ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı olan Edirne’de yetişecek gençlerimiz gelecekte bizleri bilim ve teknoloji alanlarındaki çalışmalarıyla hem Avrupa’da hem dünyada temsil edecekler. Edirne Fen ve Teknoloji Lisemizin yenilikçi eğitim yaklaşımıyla Edirne’ye değer katacağını düşünüyorum.”

Daha sonra konuşma yapan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, Edirne’de 6 yıl önce Bahçeşehir Koleji Kampüsümüzü açtık. Edirne’de Anaokulu, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesiyle eğitim vermeye başladık. Bugün Türkiye’nin 14 noktasında, Bahçeşehir Kolejinin Fen ve Teknoloji Liselerini açıyoruz. Fen ve Teknoloji Liseleri Türkiye’de bizim başlattığımız yeni bir okul türüdür. Farklı bir türdür. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinde 11 yıl önce İstanbul’da açtığımız ilk Fen ve Teknoloji Lisesi kampüsümüzle eğitim vermeye başladık. Artık mezunlarımız bu projenin başarısını ispat ediyorlar. Dünyanın saygın üniversitelerinden kabul aldılar ve dünyanın önde gelen teknoloji firmalarında çalışmaya başladılar. Amacı geleceğin dünyasında teknolojiyi kullanabilen, üretebilen, katma değeri yüksek üretim yapabilecek gençler yetiştirmek üzere dizayn edilmiş ve ona göre müfredatı tasarlanmış olan Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerine özel bir müfredat oluşturduk ve Milli Eğitim Bakanlığı onayı aldık. Öğretmenlerinin yüzde 20’sini üniversiteden gelen hocaların oluşturduğu, ülkemizde fen eğitimine yeni bir boyut getiren bu lise türünü ülkemizde başlattık. Baktık ki proje doğru, proje yerine ve hedeflerine ulaştı; şimdi bunu ülkemizin her bölgesine yayalım istedik. Diyarbakır’dan, İzmir’e, Karadeniz’de Trabzon, Samsun’dan Edirne’ye kadar Fen ve Teknoloji Liselerimizin sayısını 14 okula çıkarıyoruz. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinin amacı Türkiye’nin bilim insanlarını henüz lisedeyken çağdaş fen eğitimiyle yetiştirmeye başlamak.Öğrencilerimiz daha lisede patentler üretiyor, projeler yapıyor. Bunlar İnsansız Hava Aracı’ndan robotiğe projeleriyle fark yaratıyor ve dünyanın çok önemli yerlerinde şampiyonluklar elde ediyorlar. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri Türkiye’nin eğitimdeki önemli bir projesi oldu, bunun için mutluyuz. Bugünde Edirne’deyiz. Edirne Türkiye’nin önemli bir yeri. Geçmişinde Osmanlı’nın başkenti. Böyle bir yer Fen ve Teknoloji Lisesiz olmaz dedik. Bahçeşehir Koleji Edirne Fen ve Teknoloji Lisesini bugün kamuoyu ile paylaşıyoruz.” Dedi.

 120 total views,  2 views today

Next Post

İl Millî Eğitim Müdürü Cırıt Okul ziyaretleri gerçekleştirdi

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Edirne Yusufhoca İlkokulu / Ortaokulu ile Mithatpaşa İlkokulu / Ortaokulu’nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Okulların fiziki durumlarını yerinde inceleyen İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt  okul yöneticilerinden, okullarının öğretmen, öğrenci, veli durumu ile okulda yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.     İl […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp